Atrakcje dla dzieci Bieszczady - Ciekawe miejsca

Atrakcje dla dzieci Bieszczady - Ciekawe miejsca
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 8 min.

Atrakcje dla dzieci Bieszczady to świetna okazja do aktywnego wypoczynku z najmłodszymi na łonie natury. Jest tu dużo interaktywnych atrakcji połączonych z nauką i wiedzą o regionie - parki linowe, zjeżdżalnie, ośrodki edukacji ekologicznej oraz unikalne miejsca historyczne, które na pewno zainteresują Twoje dziecko. W tym artykule polecamy 5 takich wyjątkowych miejsc w Bieszczadach, w których na pewno świetnie spędzicie czas.

Kluczowe wnioski:
 • Park linowy w Ustrzykach Górnych to świetna przygoda pełna wrażeń.
 • W Twierdzy Okopów w Ustrzykach Dolnych na dzieci czekają ciekawe animacje.
 • Ośrodek Caritas w Myczkowcach kryje wiele atrakcji dla najmłodszych.
 • Bieszczadzki Park Narodowy to miejsce pełne tajemnic do odkrycia.
 • W Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Wetlinie można poznać ekosystemy gór.

Atrakcje dla dzieci na polanach Bieszczadzkich

Bieszczadzkie polany to idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi. Wśród zieleni i górskich szczytów znajdziecie wiele atrakcji, które umilą wam pobyt.

Na Polanie Przysłup pod Górą Caryńską działa park linowy, w którym maluchy mogą spróbować swoich sił na trasach dla dzieci. Starsze dzieciaki świetnie bawią się na trudniejszych trasach. Można tu również skorzystać z profesjonalnych zjeżdżalni tyrolskich.

W miejscowości Czarna znajduje się Ośrodek Eden z dużym placem zabaw, ścianką wspinaczkową i mini zoo. Dzieci uwielbiają bawić się na kolorowych zjeżdżalniach oraz huśtawkach, a rodzice mogą odpocząć na leżakach.

Na Polanie Konieczna pod Wołosatem można skorzystać ze ścieżki edukacyjnej "Tam, gdzie mieszkają zwierzęta". Zabawa w odnalezienie drewnianych figurek zwierząt umili wam górską wędrówkę.

Mini zoo na polanie i plac zabaw Eden

Polana Konieczna oferuje oprócz ścieżki edukacyjnej, także mini zoo z koźlętami, kucykami i danielami. Dzieci mogą je karmić oraz bawić się z nimi do woli.

Ośrodek Eden posiada duży, bezpieczny plac zabaw dla dzieci w każdym wieku. Zmęczone maluchy będą mogły odpocząć w wygodnych leżakach.

Zjeżdżalnie, park linowy i inne atrakcje w Ustrzykach

Ustrzyki Górne to doskonała baza wypadowa na wycieczki w Bieszczady z dziećmi. W mieście i okolicach jest multum atrakcji, które spodobają się najmłodszym.

Park Dinozaurów to interaktywna wystawa, na której znajdują się naturalnej wielkości modele dinozaurów. Dzieci poznają cechy poszczególnych gatunków oraz dowiadują się w jaki sposób żyły.

Park linowy Huvvv to niesamowita przygoda - przekonałam się osobiście testując trasy zjazdowe tyrolką. Ogromna dawka wrażeń gwarantowana!

Polecam również Park Rozrywki Huvvv z licznymi zjeżdżalniami, ścianką wspinaczkową i trampolinami. Starsze dzieci mogą spróbować sił na trudniejszych trasach linowych. W Huvvv znajduje się również kawiarnia z pyszną lemoniadą i goframi.

Edukacja przez zabawę w Parku Dinozaurów

Park Dinozaurów to świetne miejsce, gdzie dzieci uczą się poprzez zabawę. Dowiadują się, czym różnił się np. Tyrannosaurus Rex od Velociraptora oraz w jaki sposób te gadzi olbrzymy polowały.

Możliwość zobaczenia modeli dinozaurów w naturalnej skali robi ogromne wrażenie. Gwarantuję, że Wasze dzieciaki jeszcze długo będą opowiadać o tej wizycie!

Czytaj więcej: Autobus Szklarska Poręba Karpacz - Połączenia i Rozkład Jazdy

Zwiedzanie Twierdzy Okopów w Ustrzykach Dolnych

Atrakcje dla dzieci Bieszczady kryją się również w warowniach z czasów II Wojny Światowej. Twierdza Okopów w Ustrzykach Dolnych to ciekawe miejsce na wycieczkę z dziećmi zainteresowanymi historią.

Na jej terenie regularnie odbywają się inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcji historycznej. Strzelają z broni czarnoprochowej i pokazują dawne rzemiosło. Można podziwiać starodawne mundury i wyposażenie żołnierzy. Dzieciaki uwielbiają takie atrakcje.

W podziemiach twierdzy znajduje się multimedialne muzeum, które opowie Wam o burzliwych losach tego miejsca. Poznacie codzienne życie obrońców twierdzy i dowiecie się, dlaczego była nie do zdobycia.

Inscenizacje historyczne i multimedialne muzeum

Regularnie odbywające się inscenizacje historyczne to świetny sposób na poznanie okrutnej i trudnej historii tych ziem. Moje dzieci z zapartym tchem oglądały pokazy musztry i strzelania z broni czarnoprochowej.

Po inscenizacji warto zejść do multimedialnego muzeum w podziemiach twierdzy, które w przystępny sposób wyjaśnia jej historię. Można zobaczyć makietę oraz archiwalne zdjęcia i nagrania filmowe.

Wizyta w Ośrodku Caritas i Zespole Pałacowym w Myczkowcach

Atrakcje dla dzieci Bieszczady - Ciekawe miejsca

Myczkówce to nie tylko piękne pałace w otoczeniu stawów i zieleni. Dla dzieci przygotowano tu wiele atrakcji. W Ośrodku Caritas znajduje się plac zabaw oraz mini zoo.

Można wybrać się na przejażdżkę bryczką lub wozem drabiniastym. Stajnia na miejscu organizuje jazdę konną z instruktorem. Po zabawie przyjdzie czas na słodki posiłek w tutejszej cukierni.

W pobliskim Zespole Pałacowym można podziwiać przepiękne wnętrza oraz ochłodzić się w cieniu ogrodów. Za symboliczną opłatą zwiedzacie Pałac Hetmana z XVII w. oraz neogotycki Pałac Fredrów z XIX w.

Atrakcje w Ośrodku Caritas Atrakcje w Zespole Pałacowym
- plac zabaw z mini zoo - zwiedzanie 2 pałaców
- przejażdżki bryczką / wozem - urokliwe ogrody i park
- jazda konna - sala balowa / kawiarnia
- cukiernia - wystawy malarstwa

Piesze wycieczki szlakami Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Ciekawe miejsca w Bieszczadach przyciągają nie tylko wytrawnych piechurów. Bez problemu możecie wybrać się tam z dziećmi. Wystarczy dobrać odpowiednią trasę i zwolnić tempo.

Dla najmłodszych polecam ścieżkę edukacyjną "Tropiciel" ze startem z polany Wołosate. Będzie można poszukać tropów niedźwiedzia, wilka, rysia i żbika. Trasa ma 1,8 km i prowadzi lasem do źródełka Rzeki Wołosatki.

Jeśli chcecie zobaczyć najwyższy szczyt Bieszczad - Tarnicę, wybierzcie szlak z Przełęczy Wyżniańskiej. Droga w obie strony zajmie ok 5 godzin, ale widoki zapierają dech. Po zejściu możecie się posilić w schronisku.

Tropiciel - poznaj tropy zwierząt i Rzekę Wołosatkę

Ścieżka "Tropiciel" pozwala poznać zwyczaje bieszczadzkich drapieżników. Dowiemy się jak wyglądają tropy niedźwiedzia, wilka czy rysia. Trasa kończy się przy uroczym źródełku Rzeki Wołosatki - można odpocząć i napić się świeżej górskiej wody.

Na szczycie Tarnicy znajduje się symboliczny cmentarz tych, którzy zginęli w tych górach. Można zobaczyć stamtąd połać szczytów, sięgającą po horyzont. Warto go zdobyć z dziećmi i poczuć górską przygodę!

Zabawa i nauka w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Wetlinie

Wetlina to uzdrowiskowa miejscowość ze ścieżkami dydaktycznymi oraz Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej i Krajoznawczej Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

W Ośrodku na dzieci czekają liczne atrakcje: wystawy przyrodnicze, makiety ekosystemów górskich, gry i zagadki. Jest tu również mini ogród botaniczny oraz ścieżka z ławkami w kształcie zwierząt leśnych.

Można wypożyczyć rowery lub wziąć udział w zajęciach terenowych np. warsztatach ornitologicznych. Ośrodek organizuje dla dzieci ogniska z pieczeniem kiełbasek. Jest tu po prostu mnóstwo frajdy i okazja do nauki przez zabawę na łonie natury!

 • Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Wetlinie:
  • Wystawy i makiety ekosystemów górskich
  • Mini ogród botaniczny i ścieżka dydaktyczna
  • Warsztaty dla dzieci: ornitologiczne, geologiczne itp.

Podsumowanie

Bieszczady kryją wiele ciekawych miejsc i atrakcji, które umilą pobyt z dziećmi. Można tu miło spędzić urlop, łącząc wypoczynek na łonie natury z edukacją i rozrywką dla najmłodszych.

Parki linowe, zjeżdżalnie i place zabaw sprawią, że Wasze dzieciaki będą zachwycone. Dodatkową atrakcją są parki tematyczne, jak np. Park Dinozaurów w Ustrzykach. Można tu poznać świat gadziolubnych olbrzymów w realistycznych dekoracjach.

Bieszczady to również miejsce, gdzie historia ożywa. W Twierdzy Okopów w Ustrzykach Dolnych odbywają się inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcji. Dzieci mogą na własne oczy zobaczyć broń i mundury z czasów II Wojny Światowej.

Nie brakuje tu także atrakcji związanych z przyrodą i ekologią. Ścieżki edukacyjne w Bieszczadzkim Parku Narodowym uczą poprzez zabawę. Można też skorzystać z oferty Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Wetlinie na warsztaty i wycieczki z przewodnikiem.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły