Atrakcje okolic Kołobrzegu: Ciekawe miejsca do zwiedzania

Atrakcje okolic Kołobrzegu: Ciekawe miejsca do zwiedzania
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 6 min.

Atrakcje okolic Kołobrzegu to ciekawe miejsca, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym nadmorskim kurorcie. Znajdziemy tu zabytkowe zamki, malownicze ruiny, piękne parki i ogrody, a także interesujące muzea. Okolica Kołobrzegu kryje wiele tajemnic i ciekawostek z przeszłości, a z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Gorąco zachęcam do odkrywania urokliwych zakątków tego regionu.

Kluczowe wnioski:
 • W okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych wartych zobaczenia
 • Można zwiedzić zabytkowe obiekty takie jak zamki, ruiny, kościoły czy klasztory
 • W Kołobrzegu i okolicznych miejscowościach znajdują się interesujące muzea i wystawy
 • Okolica zachęca do spacerów po pięknych parkach, ogrodach i promenadach
 • Warto skorzystać z oferty wycieczek rowerowych, aby poznać uroki tego regionu

Atrakcje okolic Kołobrzegu

Okolice Kołobrzegu to region obfitujący w liczne atrakcje turystyczne. Znajdziemy tu piękne zamki i twierdze, malownicze ruiny dawnych świątyń, urokliwe parki pełne zieleni oraz ciekawe muzea warto zwiedzenia. W samym Kołobrzegu koniecznie trzeba odwiedzić słynne molo z pięknym widokiem na morze. Okolica zachęca również do aktywnego zwiedzania na rowerze.

Zamki warowne z bogatą historią

Jednym z najciekawszych zabytków na mapie regionu jest Zamek Książąt Pomorskich w Kołobrzegu. To potężna warownia wzniesiona w średniowieczu, kryjąca wiele tajemnic i legend. Obecnie mieści się w nim interesujące Muzeum Oręża Polskiego z bogatymi zbiorami. Nieopodal znajdują się również malownicze ruiny Zamku Joannitów w Suchaniu – to pozostałości średniowiecznej warowni zakonu rycerskiego.

W Dygowie warto natomiast zobaczyć piękny renesansowy Zamek Książąt Pomorskich. W jego wnętrzach podziwiać można stylowe komnaty, galerie obrazów oraz zbrojownię. Zamek stanowi doskonały przykład rezydencji magnackiej z XVI wieku.

Ruiny świątyń z przeszłości

Okolice Kołobrzegu obfitują także w ciekawe zabytkowe ruiny dawnych kościołów i klasztorów. Jednym z takich miejsc są malownicze ruiny gotyckiego Kościoła Mariackiego w Trzęsaczu nad morzem. To pozostałości imponującej świątyni sprzed wieków, która popadła w ruinę.

Nieopodal znajdują się równie interesujące ruiny gotyckiego Kościoła Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu-Podczele. Świątynia ta powstała w średniowieczu i również uległa zniszczeniu na przestrzeni burzliwych dziejów.

Parki i ogrody warte odwiedzenia

Kołobrzeg i jego okolice to także raj dla miłośników przyrody. Znajdziemy tu wiele pięknych parków i ogrodów, w których warto spędzić czas na relaksie i spacerach. Jest w czym wybierać.

Jedną z największych atrakcji jest tu Park im. Stefana Żeromskiego – rozległy, ponad 100-hektarowy park pełen alejek, stawów i rzadkich okazów drzew. Można tu podziwiać pomniki przyrody, a także ciekawe obiekty zabytkowe.

Park im. Żeromskiego to prawdziwa perła na mapie zieleni miejskiej Kołobrzegu. Znajdziemy tu wiele zakątków, gdzie w pięknym otoczeniu przyrody można odpocząć i zrelaksować się.

Muzea i galerie warto odwiedzić

Kołobrzeg i jego malownicze okolice to także doskonały teren do poznawania historii i kultury tych ziem. W mieście i okolicznych miejscowościach działa wiele interesujących muzeów i galerii, które warto odwiedzić.

Jedną z ciekawszych placówek jest Muzeum Oręża Polskiego mieszczące się w wnętrzach kołobrzeskiego Zamku Książąt Pomorskich. Zgromadzono tu bogate zbiory broni i militariów z różnych epok – od średniowiecza po czasy współczesne.

Czytaj więcej: Atrakcje dla dzieci w Olsztynie - najlepsze atrakcje dla młodzieży

Promenada nadmorska i molo

Będąc w Kołobrzegu, nie sposób nie wybrać się na słynne miejskie molo – to symbol miasta. Molo w Kołobrzegu to ponad 100-metrowy pomost w głąb morza, z którego rozpościera się przepiękna panorama na Bałtyk, port jachtowy oraz plażę.

 • Molo to świetne miejsce na romantyczny spacer w blasku zachodzącego słońca.
 • Latem organizowane są tu koncerty i festyny.

Oprócz molo, warto spacerować również brzegiem morza aleją nadmorską ciągnącą się kilometrami wzdłuż szerokich, piaszczystych plaż. To idealne miejsce na piesze wycieczki z pięknym widokiem na Bałtyk.

Wycieczki rowerowe po okolicy

Atrakcje okolic Kołobrzegu: Ciekawe miejsca do zwiedzania

Kołobrzeg i cała okolica to również świetny teren do aktywnego zwiedzania na rowerze. Wytyczono tu szereg tras i ścieżek rowerowych biegnących malowniczymi szlakami przez lasy, wzdłuż jezior i morza.

Trasa Kanału Drzewnego ponad 20 km
Trasa nadmorska Kołobrzeg-Grzybowo ok. 25 km

Jazda po okolicznych szlakach rowerowych to doskonały sposób aktywnego zwiedzania i podziwiania lokalnych atrakcji. Trasy poprowadzone są w malowniczych miejscach, często z dala od ruchliwych dróg.

Podsumowując, okolice Kołobrzegu mają do zaoferowania szeroką gamę ciekawych atrakcji turystycznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnicy zabytków, przyrody, jak i fani aktywnego wypoczynku.

Podsumowanie

Okolice Kołobrzegu obfitują w liczne ciekawe miejsca, które warto zwiedzić. Znajdziemy tu malownicze zamki, tajemnicze ruiny świątyń, rozległe parki miejskie pełne zieleni oraz interesujące muzea i galerie. Miasto słynie także ze swojego urokliwego mola – symbolu Kołobrzegu. Fani aktywnego wypoczynku również znajdą tu coś dla siebie za sprawą licznych tras i ścieżek rowerowych poprowadzonych wzdłuż wybrzeża Bałtyku i przez lesiste okolice. Każdy turysta z pewnością odnajdzie w tym regionie interesujące miejsca do zwiedzania i różnorodne atrakcje odpowiadające jego zainteresowaniom.

Wśród najbardziej znanych atrakcji Kołobrzegu i okolic znajdują się m.in. gotycki Zamek Książąt Pomorskich ze słynnym Muzeum Oręża Polskiego, malownicze ruiny klasztoru joannitów w pobliskim Suchaniu oraz rozległy, pełen zieleni Park im. Stefana Żeromskiego – to prawdziwa perła na mapie zieleni miejskiej. Koniecznie trzeba też wybrać się na spacer słynnym molo, z którego roztacza się przepiękna panorama na morze i plaże.

Okolice Kołobrzegu to także doskonały teren do aktywnego zwiedzania na rowerze. Wytyczono tu wiele ciekawych tras rowerowych, wiodących m.in. malowniczym Kanałem Drzewnym czy wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Jazda po tych szlakach to świetna okazja do podziwiania uroków tego regionu w ruchu.

Bogactwo lokalnych atrakcji sprawia, że każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Kołobrzegu i okolic – na pewno będzie co zobaczyć i zwiedzić!

Najczęstsze pytania

W okolicach Kołobrzegu znajdziemy wiele ciekawych atrakcji turystycznych takich jak zamki (np. Zamek Książąt Pomorskich), malownicze ruiny dawnych świątyń i klasztorów, rozległe parki miejskie idealne do spacerów, muzea (np. Muzeum Oręża Polskiego), a także słynne molo w Kołobrzegu z pięknym widokiem na Bałtyk.

Polecamy przejażdżkę malowniczą Trasą Kanału Drzewnego (ponad 20 km) oraz wzdłuż wybrzeża trasą Kołobrzeg-Grzybowo (ok. 25 km). Ścieżki poprowadzone są pięknymi terenami, często z dala od ruchliwych szos.

Z dziećmi polecamy zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich i znajdującego się tam Muzeum Oręża Polskiego. Z kolei Park im. Żeromskiego to idealne miejsce na spacer i zabawę na świeżym powietrzu. Starsze dzieci na pewno ucieszy też rejs statkiem po morzu lub spacer po molo.

Największym i najciekawszym parkiem jest Park im. Stefana Żeromskiego liczący sobie ponad 100 hektarów powierzchni. To prawdziwa perła na mapie zieleni miejskiej. Znajdziemy tu alejki spacerowe, stawy, rzadkie okazy drzew oraz ciekawe zabytki.

W Kołobrzegu warto spróbować lokalnych specjałów kuchni rybackiej. Smażony dorsz, śledzie czy też zupa rybna to typowe dania, które serwowane są w większości nadmorskich restauracji i barów. Gorąco polecamy!

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły