Atrakcje w okolicy Kołobrzegu - Ciekawe miejsca i atrakcje do zobaczenia

Atrakcje w okolicy Kołobrzegu - Ciekawe miejsca i atrakcje do zobaczenia
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 7 min.

Atrakcje okolic Kołobrzegu to wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia - zarówno dla miłośników zabytków i historii, aktywnych osób lubiących spacery czy wycieczki rowerowe, jak i rodzin z dziećmi.

Kluczowe wnioski:
 • W okolicy Kołobrzegu znajdziemy zabytki sięgające czasów średniowiecza oraz ślady po dawnym, hanzeatyckim mieście.
 • Malownicze trasy rowerowe i szlaki piesze biegną wśród pięknych lasów, pól i łąk Pomorza Zachodniego.
 • Kołobrzeskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Polsce iidealnie nadają się na rodzinne wakacje.
 • W okolicy jest wiele atrakcji dla dzieci - park rozrywki, plac zabaw, zoo czy kraina bajek.
 • Warto spróbować regionalnych potraw - świeżych ryb, wędlin, serów oraz piwa warzonego w tutejszych browarach.

Zabytki i miejsca historyczne okolic Kołobrzegu

Okolice Kołobrzegu to prawdziwa skarbnica zabytków i śladów historii sięgających czasów średniowiecza. Miasto leży na szlaku handlowym bursztynowym prowadzącym z południa Europy nad Bałtyk i było niegdyś ważnym ośrodkiem handlu w ramach Hanzy.

Wśród najciekawszych zabytków w samym Kołobrzegu wymienić należy gotycką bazylikę katedralną św. Mikołaja z XIV wieku, ruiny średniowiecznych murów obronnych, a także wieżę widokową oraz pozostałości dawnej twierdzy Anklam bastionowej z XVII stulecia.

Średniowieczne kościoły i zamki

Poza Kołobrzegiem możemy podziwiać także inne ciekawe zabytki w okolicy. W pobliskim Siemyślu zobaczymy gotycki kościół Wniebowzięcia NMP z XIV wieku, a we wsi Unieradz romański kościół św. Piotra z XII stulecia. Z kolei w pobliskim Rymaniu ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego z XIV w.

Z pewnością świetnym pomysłem na wycieczkę jest Szlak Kościołów Gotyckich wokół Kołobrzegu prezentujący wiele cennych zabytków w promieniu ok. 30 km od miasta.

Malownicze trasy rowerowe wokół Kołobrzegu

Okolice Kołobrzegu to nie tylko ciekawe atrakcje dla miłośników historii i zabytków. Również fani aktywnego wypoczynku znajdą tu coś dla siebie - w szczególności rowerzyści, dla których przygotowano liczne szlaki i ścieżki.

Rowerem z Kołobrzegu możemy np. wybrać się nad pobliskie jezioro Resko Przymorskie i dalej przez lasy Puszczy Goleniowskiej. Kolarze w lepszej formie fizycznej powinni spróbować dłuższej, blisko 70-kilometrowej pętli prowadzącej przez malownicze wsie i miejscowości leżące w głębi lądu.

Trasy nad morzem

Ci którzy wolą jeździć wzdłuż wybrzeża, mogą skorzystać z licznych ścieżek rowerowych biegnących tuż przy plaży. Prowadzą one np. do Dźwirzyna, Grzybowa, Pobierowa czy Mrzeżyna. To z pewnością najlepszy sposób, by podziwiać piękne plaże i kąpieliska w okolicy Kołobrzegu.

Trasa wokół jeziora Resko Przymorskie ok. 25 km
Pętla przez wsie i lasy ok. 70 km
Promenada wzdłuż plaży ok. 30 km

Najciekawsze szlaki piesze i Nordic Walking

Również piesi turyści znajdą w okolicy Kołobrzegu interesujące szlaki spacerowe i trasy do Nordic Walking. Możemy tu wspomnieć o popularnym, 14-kilometrowym szlaku prowadzącym z Kołobrzegu do uzdrowiska Dźwirzyno przez lasy nadmorskie. Po drodze mija się kilka pomników przyrody i punktów widokowych z których rozciągają się malownicze panoramy.

Kolejna propozycja to piesza wycieczka Promenadą Nadmorską ciągnącą się wzdłuż plaży z Kołobrzegu aż do Grzybowa - można tam dojść w 2-3 godziny spaceru podziwiając widoki morza i mijając po drodze kąpieliska i mola.

Szlak zamków i dworów

Bardziej wymagającą trasą jest pieszy Szlak Zamków i Dworów w okolicy Kołobrzegu prezentujący szereg ciekawych obiektów historycznych. Cały szlak liczy ok. 50 km, ale można go oczywiście pokonywać etapami np. wycieczkami jednodniowymi.

Wspaniałe plaże i kąpieliska w pobliżu

Bez wątpienia jedną z większych atrakcji okolic Kołobrzegu są piękne, szerokie plaże z białym, drobnoziarnistym piaskiem, łagodnie opadające do morza. Nie bez powodu miejscowe wybrzeże nosi miano Polskiej Riwiery! Plaże w Kołobrzegu należą do najczystszych i najbezpieczniejszych w kraju.

Można tu znaleźć zarówno popularne, miejskie kąpieliska jak i dzikie, spokojne miejsca z dala od tłumów. Jedną z największych atrakcji Kołobrzegu jest port jachtowy ze słynną latarnią morską.

Plaże w Kołobrzegu i okolicy to prawdziwy raj dla amatorów morskich kąpieli i opalania. Możemy tu spędzić całe dnie delektując się słońcem, morzem i pięknymi widokami!

Warto dodać, że nad samym morzem i przy wejściach na plaże nie brakuje także innych udogodnień - punktów gastronomicznych, wypożyczalni sprzętu wodnego, a nawet amfiteatrów czy boisk sportowych.

Parki rozrywki i miejsca dla dzieci

Kołobrzeg i okolice to świetne miejsce także na wakacje z dziećmi. Najmłodsi turyści z pewnością ucieszą się z takich atrakcji jak Legendia - Świat Bajek, czyli wielki park rozrywki z krainami bajkowymi, karuzelami i licznymi zjeżdżalniami.

W samym Kołobrzegu dzieci mogą bawić się na ogromnym placu zabaw przy ulicy Artyleryjskiej, korzystać z licznych huśtawek i karuzeli rozlokowanych wzdłuż deptaka nadmorskiego lub bawić się na terenie parku Nadmorskiego im. Stefana Żeromskiego.

 • Legendia - Świat Bajek - duży park rozrywki z bajkowymi postaciami i karuzelami
 • Plac zabaw na ulicy Artyleryjskiej z huśtawkami, zjeżdżalniami i piaskownicami
 • Liczne huśtawki i karuzelki wzdłuż głównego deptaka
 • Park Nadmorski im. Żeromskiego z placem zabaw i fontannami

Zoo i oceanarium

W pobliżu znajduje się również nadmorskie zoo prezentujące faunę Polski oraz oceanarium z ogromnym akwarium, w którym pływają rekiny, płaszczki i inne egzotyczne ryby. To z pewnością dodatkowa atrakcja, która spodoba się nie tylko najmłodszym!

Smaki regionalne - dania i produkty lokalne

Kołobrzeg słynie także ze smacznej, regionalnej kuchni, bazującej głównie na świeżych rybach i owocach morza. Warto spróbować tu oczywiście przeróżnych odmian smażonych ryb podawanych z ziemniakami i surówką, dominują tu szproty, flądry i dorsze.

Z jarzynowych specjałów na uwagę zasługują natomiast kołobrzeskie szparagi i kalafiory uprawiane na tutejszych, żyznych ziemiach. Miłośnicy mięsa powinni skosztować aromatycznej pieczeni wieprzowej lub też wędlin wytwarzanych według starych receptur przez lokalne masarnie.

A na deser warto skusić się na regionalne wypieki - rogaliki kołobrzeskie z nadzieniem makowym lub budyniowym albo też pyszne gofry wzbogacone o woń vanilla.

Podsumowanie

Kołobrzeg i okolice to fascynujące miejsce z wieloma ciekawymi atrakcjami. Zarówno miłośnicy historii, aktywnego wypoczynku, jak i rodziny z dziećmi znajdą tu coś dla siebie. Pobyt w Kołobrzegu i okolicach jest świetną okazją do relaksu na pięknych plażach, a także do aktywnego zwiedzania licznych zabytków i ciekawych miejsc.

W Kołobrzegu możemy zobaczyć wiele pięknych pomników historii - bazylikę katedralną, pozostałości murów miejskich i twierdzy, a także wieżę widokową. Cenne zabytki kryją także okoliczne wsie - kościoły, klasztory i ruiny gotyckich zamków.

Fani jazdy na rowerze mają do dyspozycji wiele malowniczych szlaków wśród pól, łąk i lasów, zarówno tych prowadzących do pobliskich jezior, jak i tras wzdłuż morza. Również piechurzy znajdą ciekawe szlaki - m.in. promenadę wzdłuż plaży.

Sama okolica Kołobrzegu słynie przede wszystkim ze wspaniałych, szerokich plaż z drobnym, białym piaskiem oraz czystym, bezpiecznym morzem. Bez wątpienia są to jedne z najpiękniejszych plaż w Polsce.

Najczęściej zadawane pytania

W Kołobrzegu koniecznie trzeba zobaczyć bazylikę katedralną św. Mikołaja, gotycką wieżę widokową, a także pozostałości dawnych murów miejskich i bastionów. Warto wejść też na latarnię morską w porcie jachtowym.

W pobliskich wsiach i miasteczkach znajduje się wiele średniowiecznych kościołów, klasztorów i zamków - np. w Siemyślu, Unieradzu czy Rymaniu. Można je zwiedzać w ramach Szlaku Kościołów Gotyckich.

Polecamy malownicze trasy wokół jeziora Resko Przymorskie, przez lasy i wsie oddalone od Kołobrzegu o kilkanaście km. Na krótsze wycieczki nadają się Promenada wzdłuż plaży do Grzybowa oraz ścieżka rowerowa do Dźwirzyna.

Polecamy spacer Promenadą Nadmorską z Kołobrzegu do Grzybowa (2-3h) oraz szlak z Kołobrzegu do Dźwirzyna przez lasy nadmorskie. Bardziej wprawieni piechurzy mogą spróbować dłuższego Szlaku Zamków i Dworów.

Do najpiękniejszych plaż w regionie należą szerokie, piaszczyste plaże w Kołobrzegu oraz Dźwirzynie, Mrzeżynie i Pobierowie. Wyróżniają się białym piaskiem i łagodnym zejściem do wody.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Mapa wybrzeża w Polsce: Szczegółowa mapa wybrzeża Bałtyku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

0