Atrakcje Ziemi Kłodzkiej - Atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej i okolicy

Atrakcje Ziemi Kłodzkiej - Atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej i okolicy
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 6 min.

Ziemia Kłodzka atrakcje to region pełen niezwykłych miejsc i krajobrazów. Malownicza Kotlina Kłodzka, położona między pasmami górskimi Sudetów, kryje wiele skarbów - zarówno tych stworzonych przez naturę, jak i będących dziełem rąk ludzkich. Od wspaniałych panoram Gór Stołowych, przez średniowieczne zamki i twierdze, po uzdrowiska z tradycjami sięgającymi czasów średniowiecza - każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kluczowe wnioski:
 • Ziemia Kłodzka to raj dla miłośników górskich wędrówek i aktywnego wypoczynku
 • W regionie znajduje się wiele cennych zabytków architektury obronnej i militarnej
 • Kotlina Kłodzka słynie z uzdrowisk, których tradycje sięgają średniowiecza
 • Parki krajobrazowe okolic Kłodzka chronią unikatowe skalne miasta i labirynty
 • W kuchni regionalnej można skosztować wielu specjałów charakterystycznych dla tego terenu

Zabytki Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka to prawdziwa skarbnica zabytków. Wśród licznych atrakcji regionu znajdziemy pięknie odrestaurowane średniowieczne zamki i twierdze, ruiny warowni, starówki miasteczek z zabudową sięgającą czasów średniowiecza oraz kościoły i klasztory.

Do najcenniejszych obiektów należą: Zamek Książ w Wałbrzychu, jedna z największych rezydencji arystokratycznych w Polsce, Zamek w Kłodzku z wystawą poświęconą historii twierdzy oraz ruiny Warowni Sowiego Gniazda w Szczytnej.

Zabytki sakralne

Oprócz atrakcji militarnych, ziemia kłodzka słynie także ze znakomitych zabytków sztuki sakralnej. Najcenniejsze z nich to barokowy Kościół Pokoju w Świdnicy wpisany na listę UNESCO, Bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach z cudownym obrazem Matki Bożej, a także unikatowe drewniane kościoły w Kamieńczyku i Pstrążnej.

Urokliwe miejscowości regionu

Kłodzko to malowniczo położone miasto, będące niegdyś twierdzą graniczną. Jego wizytówka to imponująca Twierdza Kłodzka z podziemnymi labiryntami. Warto zwiedzić rynek ze średniowiecznymi kamieniczkami, a także dotrzeć na taras widokowy, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całą panoramę Kotliny Kłodzkiej.

Bardo, położone u podnóża Gór Bardzkich, to idealne miejsce dla miłośników zabytków. Tutejszy średniowieczny zespół miejski z ratuszem, wozownią i spichlerzem zachwyca turystów niezwykłym klimatem minionych epok.

Miasto Główne atrakcje
Kudowa Zdrój Zabytkowy park zdrojowy, Kaplica Czaszek, uzdrowisko
Duszniki Zdrój Uzdrowisko, zabytki sztuki, Muzeum Papiernictwa
Polanica Zdrój Tężnie solankowe, Pijalnia Wód Mineralnych, uzdrowisko

Aktywny wypoczynek na łonie natury

Atrakcje Ziemi Kłodzkiej to nie tylko zabytki i urokliwe miasteczka. Region ten słynie z malowniczych szlaków turystycznych, stoków narciarskich i ośrodków sportów ekstremalnych. Raj dla amatorów górskich wędrówek stanowią Góry Stołowe z piaskowcowymi formacjami skalnymi, labiryntami i wąwozami.

Ziemia Kłodzka to też doskonałe warunki do uprawiania sportów takich jak narciarstwo, snowboarding, rafting, skalne wspinaczki czy skoki spadochronowe. Ośrodki sportów zimowych znajdziemy m.in. w okolicach Barda, Kudowy-Zdroju, czy na Górze Iglicznej.

Nie sposób się tu nudzić! Ziemia Kłodzka zadowoli zarówno amatorów zwiedzania, spragnionych kontaktu z nieskażoną przyrodą, jak i poszukiwaczy mocnych wrażeń.

Szlaki piesze i rowerowe

Ziemia Kłodzka przecina gęsta sieć szlaków turystycznych o łącznej długości ponad 2000 km! Największą popularnością cieszą się piesze szlaki prowadzące przez Góry Stołowe i Góry Bardzkie. Wędrówki urozmaicają liczne punkty widokowe z zapierającymi dech panoramami Kotliny Kłodzkiej.

Wyjątkowa kuchnia regionalna

Atrakcje Ziemi Kłodzkiej - Atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej i okolicy

Podczas zwiedzania Ziemi Kłodzkiej, warto skosztować lokalnych specjałów. Tradycyjna kuchnia czerpie z wielowiekowych tradycji pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. Jej flagowymi daniami są: kluski śląskie, knedle, szarlotka na ciepło oraz świeże wędliny.

 • W Kłodzku koniecznie trzeba spróbować tradycyjnego walońskiego specjału - pyzy drożdżowej z mięsem lub słodkiej wersji z bakaliami.
 • Z kolei okolice Ząbkowic Śląskich słyną z wyjątkowych lodów rzemieślniczych robionych według starej receptury z naturalnych składników.

Nie można też pominąć tutejszych winnic! W ostatnich latach ziemia kłodzka przeżywa prawdziwy renesans winiarstwa. W okolicach Przeworna i Międzylesia powstają wyjątkowe gatunki wina, które zdobywają liczne nagrody.

Parki Krajobrazowe Gór Stołowych

Góry Stołowe to prawdziwa perła wśród atrakcji turystycznych ziemi kłodzkiej. Malownicze pasmo Sudetów kryje wiele osobliwości przyrodniczych objętych ochroną w ramach Parku Narodowego Gór Stołowych i Parku Krajobrazowego Gór Stołowych.

Skalne miasto w okolicach Kudowy, labirynty skalne, wąwozy, jaskinie, punkty widokowe ze wspaniałymi panoramami zachwycają swoim pięknem każdego odwiedzającego. Ze szczytu Szczelińca, najwyższego punktu Gór Stołowych podziwiać można rozległą panoramę Sudetów i ziemi kłodzkiej.

Parki krajobrazowe są ostoją wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. W okolicy Kudowy żyją jelenie, dziki, kuny, borsuki, wiewiórki, a nad potokami pstrągi i raki. Wiosną na łąkach zakwitają krokusy, przylaszczki, zawilce i inne górskie kwiaty.

Podsumowanie

Ziemia Kłodzka to region o niezwykłym uroku, pełen Atrakcje Ziemi Kłodzkiej zadowalające każdego. Niezależnie czy preferujemy zwiedzanie zamków i zabytków, aktywny wypoczynek na łonie natury, poznawanie lokalnych tradycji kulinarnych, czy podziwianie osobliwości przyrodniczych chronionych w parkach krajobrazowych - w Kotlinie Kłodzkiej znajdziemy coś dla siebie.

Miłośnicy historii docenią liczne perełki architektury obronnej i militarnej, jak Zamek Książ czy warownie Gór Sowich. Amatorzy górskich wędrówek zakochają się w malowniczych szlakach Sudetów, zwłaszcza tych prowadzących przez Góry Stołowe. Również fani aktywnego wypoczynku znajdą tu świetne warunki do uprawiania sportów letnich i zimowych.

Oprócz zabytków i walorów przyrodniczych, Kłodzko atrakcje w okolicy to także bogactwo lokalnej tradycji - czy to pod postacią dań regionalnej kuchni, czy też rękodzieła i win wytwarzanych według starych receptur. Dzięki położeniu na pograniczu kultur polskiej, czeskiej i niemieckiej, Ziemia Kłodzka wciąż zachwyca swoją wyjątkową tożsamością.

Niezależnie od pory roku, Kotlina Kłodzka zaskakuje różnorodnością atrakcji turystycznych. By docenić bogactwo tej ziemi, koniecznie trzeba ją zwiedzić osobiście. Gwarantowane są niezapomniane wrażenia!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Mapa wybrzeża w Polsce: Szczegółowa mapa wybrzeża Bałtyku
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły