Bilety na metro Londyn - Ceny, strefy, komunikacja miejska

Bilety na metro Londyn - Ceny, strefy, komunikacja miejska
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 5 min.

Bilety na metro Londyn są kluczowym elementem poruszania się po brytyjskiej stolicy. W artykule przybliżamy zagadnienia związane z cenami biletów, strefami biletowymi oraz ogólnie systemem komunikacji miejskiej w Londynie. Czytelnik znajdzie tutaj praktyczne informacje pomocne w planowaniu podróży metrem po Londynie.

Kluczowe wnioski:
 • Bilety na metro w Londynie dzielą się na strefę 1-2 oraz 3-6, a ich ceny zależą od liczby przejechanych stref.
 • Najtańszy bilet na pojedynczą podróż metrem kosztuje 2,50 funta brytyjskiego.
 • Oprócz zwykłych biletów dostępne są również bilety czasowe oraz tzw. Oyster card.
 • Warto zaplanować podróż i zakup biletu z wyprzedzeniem - pozwoli to zaoszczędzić pieniądze.
 • Metro londyńskie obsługuje 11 linii i składa się z ponad 260 stacji.

Jak kupić Bilety na metro

Bilety na metro Londyn można kupić w kasach zlokalizowanych na każdej stacji metra. Kasjerzy akceptują płatność gotówką oraz kartą płatniczą. Coraz popularniejszą metodą zakupu biletów jest również metro Londyn bilety online - na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej operatora komunikacji miejskiej.

Warto pamiętać, że przy wjeździe na stację metra konieczne jest zeskanowanie biletu w bramkach biletowych. Bilety papierowe należy wkładać do czytnika kodów, natomiast przy biletach na telefonie wystarczy zbliżyć urządzenie do czytnika.

Rodzaje biletów w automatach

W automatach biletowych znajdujących się na każdej stacji metra Londyn Metro Bilety dostępne są następujące rodzaje biletów:

 • bilety jednorazowe
 • bilety czasowe (np. dobowe)
 • bilety grupowe
 • bilety lotniskowe

Warto sprawdzić, który bilet będzie najkorzystniejszy cenowo w zależności od planowanej długości i częstotliwości podróży metrem.

Ile kosztują Bilety na metro

Ceny Metro Londyn Ceny biletów na metro uzależnione są od tego, ilu stref biletowych dotyczy dana podróż. Im więcej przejedziemy stref, tym bilet będzie droższy. Aktualnie w Londynie wyróżniamy 2 strefy biletowe:

 • Strefa 1-2 obejmująca centrum Londynu
 • Strefa 3-6 obejmująca peryferyjne dzielnice miasta

Przykładowo, bilet na pojedynczą podróż w obrębie strefy 1-2 kosztuje 2,50 GBP, natomiast przejazd ze strefy 1-2 do strefy 3-6 to koszt 3,30 GBP. Dokładne cenniki znajdują się na stronie internetowej operatora metra.

Czytaj więcej: Atrakcje w Durres, Albania: Co warto zobaczyć i zwiedzić

Strefy biletowe komunikacji miejskiej w Londynie

Londyn Metro Strefy to podział miasta na kilka obszarów, mający zastosowanie przy biletach komunikacji miejskiej. Jak już wspomniano, metro Londynu dzieli się na:

 • Strefę 1-2: centrum miasta
 • Strefę 3-6: peryferyjne dzielnice
Strefa Obszar Londynu
1-2 Westminster, City of London, West End
3-6 dzielnice na obrzeżach centrum np. Stratford

Podobny podział obowiązuje także przy biletach autobusowych realizowanych w ramach systemu Oyster card. Warto więc sprawdzić mapę stref przed podróżą, aby kupić odpowiedni bilet.

Jakie są rodzaje Biletów na metro

Bilety na metro Londyn - Ceny, strefy, komunikacja miejska

Oprócz standardowych papierowych biletów jednorazowych, w Londyn Komunikacja Miejska dostępne są również:

Bilety czasowe

Umożliwiają nieograniczoną liczbę przejazdów metrem i autobusami przez z góry wykupiony okres. Np. bilet dobowy, 3-dniowy lub tygodniowy. Tego typu bilety są tańsze niż zakup wielu pojedynczych biletów jednorazowych.

Oyster card

Jest to elektroniczna karta płatnicza, którą po zasileniu środkami można wykorzystywać do opłacania przejazdów metrem czy autobusem. Oyster card to wygodna, nowoczesna forma płatności w komunikacja miejska Londyn.

Korzystanie z Biletów na metro

Aby skorzystać z Bilety na Metro Londyn, po zakupieniu biletu trzeba go zeskanować przy bramkach wejściowych na stację metra. Czytniki kodów lub kasowniki zlokalizowane są obok obrotowych bramek biletowych.

Należy pamiętać, aby zeskanować bilet także przy wyjściu ze stacji docelowej. W Londynie pobiera się opłaty w systemie check in / check out, czyli rejestrujemy moment startu i końca podróży.

Kary za brak ważnego biletu

Podróżowanie bez ważnego biletu bilety metro Londyn jest niedozwolone. Po zatrzymaniu przez kontrolera pasażer musi uiścić karę w wysokości 80 funtów, dodatkowo musi opuścić pociąg lub autobus na najbliższej stacji.

Ważność Biletów na metro w Londynie

Bilety na Metro Londyn mają z góry określony i wyraźnie oznaczony na nich termin ważności. Po tym czasie nie można z nich skorzystać. Przykładowo, bilety czasowe zachowują ważność tylko przez określoną liczbę dni lub tygodni - warto to sprawdzić przed zakupem biletu, aby zaplanować podróż.

Bilet jednorazowy ważny jest tylko na jedną, nieprzerwaną podróż metrem. Po opuszczeniu pociągu i ponownym wejściu na peron trzeba zakupić nowy bilet.

Niektóre bilety, jak np. dobowe Oyster card nie mają limitu przejazdów. Tutaj ograniczeniem jest tylko czas - po 24h od pierwszego skasowania karty nie da się z niej skorzystać.

Podsumowanie

Artykuł omawia zasady funkcjonowania Bilety na Metro Londyn - podstawowego środka transportu po brytyjskiej stolicy. Przedstawione zostały kwestie takie jak możliwości zakupu biletów, ich ceny w zależności od stref (centrum vs peryferie), rodzaje biletów (jednorazowe, czasowe) oraz jak w praktyce z nich korzystać.

Z artykułu dowiadujemy się, że bilety w metro Londyn bilety można kupić w kasie, automacie na stacji lub online. Ich cena jest zależna od tego, ile stref obejmie nasz przejazd metrem. Przykładowo, pojedynczy bilet na centrum Londynu (strefa 1-2) kosztuje 2,50 funta brytyjskiego.

Ważnym tematem poruszonym w tekście są także zasady korzystania z biletów - konieczność zeskanowania biletu przy wejściu i wyjściu ze stacji metra. Omówione są też konsekwencje jazdy bez ważnego biletu w ramach Londyn Komunikacja Miejska.

Podsumowując, artykuł dostarcza czytelnikowi wyczerpujących i praktycznych informacji na temat funkcjonowania systemu biletowego komunikacja miejska Londyn. Lektura pozwoli sprawnie poruszać się po mieście i zaplanować podróż środkami transportu publicznego.

Najczęstsze pytania

Bilety na metro w Londynie można kupić w kasach na każdej stacji metra, w automatach biletowych lub przez internet - na stronie internetowej operatora komunikacji miejskiej.

Ceny biletów zależą od liczby przejechanych stref biletowych.Np. bilet na centrum (strefa 1-2) to koszt 2,50 funta, a przejazd ze strefy 1-2 do 3-6 to wydatek 3,30 funta.

Nie, jazda bez ważnego biletu jest niedozwolona. Po złapaniu przez kontrolera trzeba zapłacić karę w wysokości 80 funtów brytyjskich.

Oyster card to elektroniczna karta płatnicza służąca do opłacania przejazdów metrem lub autobusami. Kartę można zasilić środkami i opłacać nią bilety.

Bilet papierowy trzeba zeskanować przy bramce wejściowej na stację metra. Następnie po dojechaniu do celu zeskanować go ponownie przy bramce wyjściowej.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły