Co warto zobaczyć w Kudowie Zdrój i okolicach

Co warto zobaczyć w Kudowie Zdrój i okolicach
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 9 min.

Co warto zobaczyć w Kudowie Zdrój to pytanie, które zadaje sobie wielu turystów planujących wycieczkę do tego urokliwego uzdrowiska. Miasteczko i jego malownicze okolice kryją wiele ciekawych atrakcji - zarówno dla miłośników zabytków i historii, jak również osób poszukujących kontaktu z naturą. W Kudowie warto zobaczyć między innymi park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych, a także XIX-wieczną zabudowę w stylu szwajcarskim. Okolice miasta to przede wszystkim malownicze krajobrazy Gór Stołowych z wapiennymi skałami i fascynującymi formacjami skalnymi.

Kluczowe wnioski:
 • W Kudowie Zdroju warto zwiedzić park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych oraz XIX-wieczną zabudowę w stylu szwajcarskim
 • Okolice Kudowy to przede wszystkim piękne widoki Gór Stołowych z charakterystycznymi formacjami skalnymi
 • W okolicy znajdują się także inne ciekawe atrakcje turystyczne, takie jak zapora nad Nysą Kłodzką czy Trzy Kapliczki
 • Kudowa-Zdrój to doskonały punkt wyjścia do pieszych wędrówek po Górach Stołowych
 • W regionie można skorzystać z dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej - baza noclegowa, gastronomiczna, szlaki turystyczne

Zabytki architektury Kudowy Zdroju

Co warto zobaczyć w Kudowie Zdrój to przede wszystkim XIX-wieczna zabudowa w stylu szwajcarskim, która nadaje miastu niepowtarzalny urok. Centralnym punktem jest park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych - miejsce spotkań kuracjuszy i turystów. W parku znajdują się stylowe altanki oraz muszla koncertowa z 1934 r. Warto zobaczyć również dawną willę "Pałac" - obecnie Dom Zdrojowy z charakterystyczną wieżą z zegarem. Duże wrażenie robi też neobarokowy kościół ewangelicki z początku XX w.

Spacerując uzdrowiskowymi alejkami, co chwila natknąć się można na urokliwe drewniane pensjonaty górskie z przełomu XIX i XX w. Część z nich pełni nadal swoją pierwotną funkcję, oferując noclegi gościom Kudowy-Zdroju.

Zabytkowe wille i pensjonaty

Wśród godnych uwagi obiektów wymienić należy klimatyczną XIX-wieczną willę "Jugendstil" przy ul. Zdrojowej, pensjonat "Wanda" z charakterystyczną wieżą czy też willę "Stefanka" i willę "Hanka”. Każda z tych budowli ma swój niepowtarzalny urok i historię. Z pewnością warto poznać detale ich architektury oraz dowiedzieć się czegoś o ich dawnych mieszkańcach i gościach.

Zabytkowe obiekty w Kudowie-Zdroju wciąż są odrestaurowywane i odzyskują dawny blask. Dla gości miasta jest to z pewnością dodatkowy walor podczas spacerów po uzdrowisku.

Parki i ogrody miejskie Kudowy

Co warto zobaczyć w Kudowie Zdrój i okolicach to także kilkanaście hektarów zadbanych terenów zielonych. Park Zdrojowy im. Jana Pawła II to centralny punkt na mapie Kudowy – miejsce spacerów, koncertów, wydarzeń. Oprócz alejek, muszli koncertowej i pijalni czekają tu na odwiedzających również stawy, fontanny, pomniki czy wspomniane już zabytkowe obiekty (m.in. Dom Zdrojowy).

Inną zieloną przestrzenią w mieście jest Park Norweski. Znajduje się tutaj platfroma widokowa, a także ścieżka zdrowia i siłownia na wolnym powietrzu. Można więc połączyć spacer z aktywnym wypoczynkiem. Nieopodal zlokalizowane jest lodowisko.

Parki i ogrody w Kudowie Zdroju tworzą wyjątkowe tło dla wypoczynku i rekreacji - zachęcają do spacerów wśród zieleni i podziwiania urokliwych zakątków uzdrowiska.

Kolejną ciekawostką jest Ogród Dendrologiczny mieszczący kolekcję ponad 200 gatunków drzew i krzewów. To świetne miejsce aby podziwiać piękno roślin, a także poszerzać wiedzę na ich temat. W ogrodzie znajduje się również amfiteatr, w którym odbywają się koncerty i festyny.

Czytaj więcej: Wypożyczalnia aut Gruzja - Wynajem samochodu w Gruzji

Atrakcje przyrodnicze okolic Kudowy

Kudowa Zdrój i Okolice to przede wszystkim wyjątkowe położenie na tle malowniczych Gór Stołowych wśród fascynujących formacji skalnych, wapiennych turni i piaskowcowych labiryntów. Nic więc dziwnego, że okolice Kudowy Zdroju przyciągają rzesze turystów spragnionych kontaktu z dziką przyrodą.

Największą atrakcją przyrodniczą w regionie jest Park Narodowy Gór Stołowych. Na zwiedzających czekają tu m.in.:

 • Szczeliniec Wielki – najpopularniejsze skalne miasto z labiryntem wąwozów, wież i baszt skalnych
 • Błędne Skały – malowniczy rezerwat skalny
 • Skalne Grzyby – niezwykłe formacje skalne
 • zabytkowe schroniska na trasach widokowych

Po Parku Narodowym Gór Stołowych wytyczono setki kilometrów szlaków turystycznych. Można z nich korzystać pieszo, rowerem lub nartami w zależności od pory roku. Z pewnością aktywni turyści znajdą tu coś dla siebie.

Szlak narciarski Kudowa (Czermna) - Karłów 12,5 km
Ścieżka dydaktyczna Błędne Skały 2,5 km
Szlak narciarski Kudowa (Głębinów) - Puchaczówka - Polanica 16,5 km

Punkty i wieże widokowe

Znaczna wysokość nad poziomem morza i brak zwartej zabudowy powodują, że w okolicach Kudowy można znaleźć szereg punktów i wież widokowych ze wspaniałymi panoramami. Punkty takie znajdują się m.in. na szlakach Parku Narodowego Gór Stołowych – Brzechowska Drabina Skalna czy Szczeliniec Wielki. Warto również wspomnieć o punkcie widokowym na wieży ciśnień przy ul. Zdrojowej w Kudowie Zdroju.

Podziwiając okoliczne widoki warto mieć ze sobą aparat fotograficzny, aby uwiecznić wyjątkowe pejzaże Karkonoszy, Gór Stołowych i Obniżenia Kudowy.

Zdrojowiska mineralne regionu

Co warto zobaczyć w Kudowie Zdrój i okolicach

Kudowa Zdrój co zwiedzać to przede wszystkim lokalne atrakcje związane z charakterem miejscowości jako uzdrowiska. Podstawą funkcjonowania Kudowy-Zdroju są od początku istnienia liczne źródła wód mineralnych, które do dziś przyciągają rzesze kuracjuszy i turystów.

Na odwiedzających Kudowę czeka nowoczesny zespół pijalni uzdrowiskowych Zdrojowego Parku Leczniczego. Można tutaj skosztować różnych rodzajów wód mineralnych (m.in. Józefina, Janina, Bianka, Zuzanna) bezpośrednio z ujęć „Moniuszko”, „Chopin”, "Kopernik" i innych.

Wody w Kudowie-Zdroju:

 • Działają leczniczo, m.in. na przewód pokarmowy i układ moczowy
 • Mają udokumentowane właściwości lecznicze potwierdzone badaniami
 • Służą do kuracji pitnej oraz kąpieli mineralnych w tutejszym zakładzie przyrodoleczniczym

Oprócz pitek dla kuracjuszy dostępne są także inhalacje z minerałów i kąpiele kwasowęglowe, a także szeroki wachlarz zabiegów rehabilitacyjnych i odnowy biologicznej.

Trzy Kapliczki w Kudowie-Zdroju

Co warto zobaczyć w Kudowie Zdrój - pytanie to zadaje sobie wielu odwiedzających. Odpowiedź często brzmi - Trzy Kapliczki przy ul. Polnej. Jest to zespół historycznych kapliczek i figur posadowionych na niewysokich wzgórzkach.

Kapliczki te wyróżniają się charakterystycznymi „daszkami”, które nadają im malowniczego wyglądu. W środku znajdują się rzeźby i obrazy o tematyce religijnej. Trzy Kapliczki stanowią swoisty symbol Kudowy-Zdroju, dlatego warto zobaczyć je osobiście podczas spaceru lub wycieczki po mieście.

To także świetny punkt widokowy na panoramę uzdrowiska z charakterystyczną zabudową w stylu szwajcarskim. Trzy Kapliczki w Kudowie Zdroju należy więc polecić zarówno miłośnikom zabytków, jak i fotografii.

Zapora wodna nad Nysą Kłodzką

Kudowa Zdrój i Okolice co zwiedzać- to dobre pytanie zważywszy na urozmaicone tereny w regionie. Jedną z ciekawszych atrakcji, zarówno pod względem technicznym jak i widokowym, jest Zapora Wodna Nysa na rzece Nysa Kłodzka oddalona o ok. 7 km od centrum Kudowy-Zdroju.

Budowla robi duże wrażenie - ma niemal pół kilometra długości i ponad 65 metrów wysokości. Powyżej zapory rozciąga się sztuczny zbiornik retencyjny o objętości ok. 20 mln m3 wody. Ze względów bezpieczeństwa obiekt ten można podziwiać jedynie z zewnątrz, chociaż i tak warto zobaczyć tę monumentalną budowlę wodną podczas wycieczki po okolicy.

Dla aktywnych osób polecamy dojście lub dojazd rowerem do zapory ścieżką spacerową wzdłuż malowniczych zakoli Nysy Kłodzkiej (ok. 1,5 h w jedną stronę). Po drodze mija się m.in. ciekawy most kolejowy.

Podsumowanie

Co warto zobaczyć w Kudowie Zdrój - to pytanie zadaje sobie wielu planujących wycieczkę do tego urokliwego uzdrowiska w Górach Stołowych. Miasteczko ma do zaoferowania gościom wiele ciekawych atrakcji - od zabytkowej zabudowy w stylu szwajcarskim po bogactwo okolicznej przyrody z Parkiem Narodowym Gór Stołowych na czele.

Kudowa Zdrój i Okolice co zwiedzać - w samym uzdrowisku warto wybrać się na spacer po głównych alejkach Parku Zdrojowego, podziwiając stylowe szlacheckie wille i pensjonaty. Ciekawostką jest też pijalnia wód mineralnych oraz zespół Trzech Kapliczek będących symbolem miejscowości. Z kolei w okolicach koniecznie trzeba zobaczyć niezwykłe formacje skalne Parku Narodowego Gór Stołowych - labirynty wąwozów, baszty i grzyby skalne.

Co Zwiedzić w Kudowie Zdrój i okolicach - lista atrakcji jest naprawdę długa i każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno w mieście, jak i malowniczej okolicy nie sposób się nudzić. Dodatkowym atutem jest świetnie rozwinięta baza turystyczna - hotele, pensjonaty, gastronomia oraz gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych.

Podsumowując, wybierając się do Kudowy-Zdroju i okolic na pewno nie będzie się żałować tej decyzji. Każdy znajdzie tutaj coś interesującego i wartego zobaczenia osobiście. Serdecznie polecamy spędzić urlop lub weekend w Kudowie!

Najczęstsze pytania

Do największych atrakcji turystycznych w Kudowie-Zdroju należą: Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych, zabytkowa zabudowa w stylu szwajcarskim z XIX wieku, drewniane wille i pensjonaty, a także Trzy Kapliczki przy ul. Polnej będące symbolem uzdrowiska.

Okolice Kudowy kryją wiele przyrodniczych atrakcji związanych z położeniem w Górach Stołowych. Warto zwiedzić Park Narodowy Gór Stołowych ze skalnymi formacjami, punktami i wieżami widokowymi. Polecamy też wycieczkę do zapory wodnej Nysa.

W Kudowie polecamy spacer głównymi alejkami Parku Zdrojowego, gdzie podziwiać można zabytki i piękną zieleń. Innym klimatycznym miejscem jest Park Norweski z punktem widokowym oraz pobliskie Trzy Kapliczki.

W Kudowie znajduje się wiele restauracji, kawiarni i barów gastronomicznych serwujących dania kuchni regionalnej i międzynarodowej. Polecamy spróbować specjałów nawiązujących do śląskich i czeskich tradycji kulinarnych.

W Kudowie warto kupić pamiątki związane z profilem uzdrowiska, czyli filiżanki, kubki z wizerunkiem Trzech Kapliczek lub nazwą miejscowości. W sprzedaży są też lokalne wyroby rzemieślnicze, biżuteria, magnety i widokówki.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły