Co zobaczyć w Łebie i okolicach - atrakcje niedaleko Łeby

Co zobaczyć w Łebie i okolicach - atrakcje niedaleko Łeby
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 5 min.

Co zobaczyć w Łebie i okolicach - to pytanie zadaje sobie każdy, kto planuje wypoczynek nad Bałtykiem. Nie brakuje tu atrakcji zarówno dla amatorów plażowania, jak i aktywnego zwiedzania. W samym kurorcie i okolicznych miejscowościach znajdziemy zabytki, ciekawe zakątki przyrody, a nawet dobrą bazę gastronomiczną.

Kluczowe wnioski:
 • W Łebie koniecznie trzeba zobaczyć molo i latarnię morską - symbol miasta.
 • W okolicy polecamy rezerwat przyrody, wydmy ruchome oraz ścieżki edukacyjne.
 • Fani historii powinni odwiedzić Skansen Wsi Kaszubskiej.
 • Amatorzy zwiedzania na rowerze z pewnością pokochają okoliczne lasy.
 • Po całym dniu warto zjeść dobrą rybkę w jednej z nadmorskich restauracji.

Co zwiedzić w okolicach Łeby

Łeba to nie tylko piękne plaże i kąpiele morskie. W okolicy znajdziemy wiele ciekawych miejsc, które warto zwiedzić. Największą atrakcją jest Park Krajobrazowy Mierzeja Sarbska o unikatowym krajobrazie, faunie i florze. Można tu podziwiać wydmy, jeziora, lasy sosnowe. Ciekawostką jest rezerwat przyrody Bielawskie Błoto z torfowiskami i bagnami. Z kolei Ścieżka Edukacyjna w Wicku Morskim to świetna lekcja przyrody.

Park Krajobrazowy Mierzeja Sarbska

Park Krajobrazowy Mierzeja Sarbska rozciąga się wzdłuż wybrzeża na odcinku ok. 25 km. Obejmuje pas nadmorski z wydmami i lasami, fragment Zatoki Puckiej oraz przyległe wody Bałtyku. Można tu spacerować szlakami pieszymi i rowerowymi, podziwiając wyjątkowe krajobrazy.

Największą atrakcją parku są wydmy ruchome w Rowach. Tworzą one "pustynię nad Bałtykiem" - piaski przemieszczają się tutaj z prędkością nawet 10 m rocznie! W Rowach znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać wędrujące wydmy.

Rezerwat Bielawskie Błoto

Rezerwat przyrody Bielawskie Błoto obejmuje torfowiska, bagna i wilgotne łąki o powierzchni ponad 300 hektarów. Jest ostoją wielu gatunków roślin bagiennych i torfowiskowych. Żyją tu m.in. ptaki wodno-błotne takie jak łabędzie, czaple, kaczki. Rezerwat jest dostępny dla zwiedzających, prowadzi przez niego ścieżka edukacyjna z platformami widokowymi.

Bielawskie Błoto leży zaledwie 3 km od Łeby, więc warto tu zajrzeć, zwłaszcza gdy interesuje nas flora i fauna regionu.

Latarnia morska i Muzeum Wsi Kaszubskiej

W Czołpinie, niecałe 10 km od Łeby, znajduje się latarnia morska - jedna z najstarszych nad Bałtykiem, funkcjonująca nieprzerwanie od 125 lat. Można wejść na jej szczyt (97 schodów) i podziwiać panoramę z wysokości 43 metrów. Obok latarni jest niewielkie muzeum marynistyczne.

Kolejna atrakcja w pobliżu to Muzeum Wsi Kaszubskiej w Klukach. Skansen prezentuje budownictwo, stroje, zwyczaje mieszkańców wsi kaszubskiej. Wśród zabudowań zobaczymy chałupy, stodoły, kuźnię, wiatrak i wiele innych. Organizowane są tu imprezy folklorystyczne.

Ścieżka edukacyjna w Wicku Morskim

We wsi Wicko Morskie, położonej 6 km od Łeby, wytyczono ciekawą ścieżkę edukacyjną prowadzącą przez lasy, wzdłuż wydm i wybrzeża Bałtyku. To doskonałe miejsce do poznania ekosystemów nadmorskich - flory, fauny, ukształtowania terenu.

Trasa liczy 3,5 km, a wzdłuż niej ustawiono tablice informacyjne prezentujące najciekawsze zjawiska przyrodnicze. Ścieżka jest dostępna bezpłatnie przez cały rok.

Atrakcja Odległość od Łeby
Park Krajobrazowy Mierzeja Sarbska 25 km
Rezerwat Bielawskie Błoto 3 km
Latarnia morska w Czołpinie 10 km

Czytaj więcej: Hostel Bielsko - Biała: Komfortowy nocleg w centrum

Praktyczne informacje

 • Najlepiej poruszać się po okolicy samochodem lub rowerem.
 • Warto zabrać prowiant i napoje, w terenie brak punktów gastronomicznych.

Podsumowując, Łeba i okolice to nie tylko plażowanie. Można tu ciekawie spędzić czas, poznając walory przyrodnicze i kulturowe regionu. Gorąco polecamy spokojne spacery szlakami nadmorskimi oraz wizytę w rezerwacie Bielawskie Błoto i Skansenie Wsi Kaszubskiej w Klukach.

Podsumowanie

Co zobaczyć w Łebie i okolicach - atrakcje niedaleko Łeby

Łeba i jej malownicze okolice to nie tylko leniwe plażowanie. Jak pokazaliśmy, w promieniu kilkunastu kilometrów od kurortu znajduje się wiele interesujących miejsc i atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić. Przede wszystkim są to obszary przyrodnicze jak Park Krajobrazowy Mierzeja Sarbska, rezerwat Bielawskie Błoto czy ścieżka edukacyjna w Wicku Morskim. Pas nadmorski kryje wiele tajemnic fauny i flory.

Fani historii także znajdą coś dla siebie. W pobliskich Klukach można zobaczyć skansen - Muzeum Wsi Kaszubskiej, a w Czołpinie odwiedzić jedną z najstarszych latarń morskich na Bałtyku. Jest również niewielkie muzeum marynistyczne. Zarówno latarnia, jak i skansen to miejsca, które pozwolą poczuć klimat Pomorza sprzed lat.

Zwiedzanie okolic Łeby to także okazja do aktywnego wypoczynku. Można wybrać się na długie spacery wyznaczonymi szlakami pieszymi lub wycieczki rowerowe leśnymi duktami. Będzie to doskonały reset i okazja do podziwiania przyrody oraz architektury regionu z nieco innej perspektywy.

Jeśli więc zastanawiacie się "Co zobaczyć w Łebie i okolicach" lub "Co można zwiedzić w okolicach Łeby", to atrakcji na pewno nie zabraknie. Kilka propozycji przedstawiliśmy powyżej, jednak na pewno jest ich znacznie więcej. Serdecznie zachęcamy do odkrywania tych niezwykłych okolic i czerpania z nich jak najwięcej przyjemności.

Najczęstsze pytania

Najwygodniej poruszać się po okolicy własnym samochodem lub rowerem. Do niektórych miejsc docierają busy z Łeby, jednak rozkłady jazdy są dość ograniczone. Poza sezonem z transportem publicznym może być problem.

Zdecydowanie polecamy wizytę w Skansenie Wsi Kaszubskiej w Klukach. Dzieci z pewnością zainteresują tradycyjne zagrody ze zwierzętami, a także organizowane tam atrakcje: warsztaty, pokazy.

Brak większych punktów gastronomicznych bezpośrednio przy omawianych atrakcjach. Najlepiej zabrać prowiant i napoje lub zatrzymać się w jednej z restauracji w Łebie przed wyruszeniem na wycieczkę.

Większość omawianych miejsc dostępna jest bezpłatnie (np. rezerwaty przyrody, ścieżki edukacyjne). Bilety trzeba kupić jedynie do latarni morskiej i Muzeum Wsi Kaszubskiej. Ceny nie są wysokie.

Polecane są wygodne buty sportowe, najlepiej za kostkę, z antypoślizgową podeszwą. Przydadzą się zwłaszcza w terenie wydmowym. Koniecznie należy wziąć pod uwagę zmienną pogodę nad morzem.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły