Czarnogóra góry to fascynujący region w południowo-zachodniej części kraju, który zachwyca pięknymi widokami. Wysokie szczyty pokryte są bujną roślinnością i tworzą niesamowite krajobrazy. Kryształowo czyste potoki i rzeki spływają w dół urwistych zboczy, tworząc liczne wodospady i kaskady. To idealne miejsce, aby podziwiać dziką przyrodę i zapomnieć o zgiełku miasta.
Kluczowe wnioski:- Czarnogóra urzeka swoim pięknem i dzikością.
- Zobaczysz tu wysokie góry, bujną roślinność i czyste potoki.
- Możesz tu podziwiać nieskażoną przyrodę, na czele z niedźwiedziami.
- Znajdziesz mnóstwo szlaków turystycznych i tras trekingowych.
- To miejsce idealne, aby naładować baterie i odpocząć od miejskiego zgiełku.
Piękne krajobrazy Czarnogóry
Czarnogóra urzeka niesamowitymi widokami i malowniczymi krajobrazami. Wysokie szczyty pokryte są bujną roślinnością, która zmienia barwy w zależności od pory roku. Latem zieleń mieni się wszystkimi odcieniami zieleni, jesienią drzewa przybierają kolory od żółci po burgund. Zimą zaś widoki przykryte są białym puchem śniegu.
Wędrując po górskich szlakach, co rusz napotykamy na wspaniałe panoramy - rozległe hale, głębokie doliny, kręte potoki. Im wyżej wędrujemy, tym widoki są bardziej spektakularne. W pogodne dni możemy dojrzeć nawet odległe pasma górskie ośnieżone szczyty Tatr.
Najciekawsze punkty widokowe
W Czarnogórze znajdziemy wiele punktów i platform widokowych, z których podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki. Jednym z najbardziej znanych jest punkt na Przełęczy Sieniawskiej, z którego rozpościera się fantastyczny widok na połoniny i hale Bieszczadów.
Innym godnym polecenia punktem jest Góra Jawor. Ze szczytu tej góry możemy podziwiać panoramę pasma granicznego z najwyższym szczytem Czarnohory - Howerlą. Widoki zapierają dech w piersiach!
Unikalna przyroda i dzika zwierzyna
Czarnogóra słynie ze swojej wyjątkowej, nieskażonej przyrody. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin.
Z dzikich zwierząt spotkamy tu niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie i żbiki. Z ptaków warto wypatrywać orłów przednich, puchaczy, sóweczek i puszczyków uralskich. Osobliwością Czarnogóry jest występowanie świstaków tatrzańskich - największych przedstawicieli rodziny świstakowatych.
Roślinność Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Znaczną część Czarnogóry obejmuje Bieszczadzki Park Narodowy. Chroni on wyjątkową szatę roślinną regionu obejmującą zarówno gatunki karpackie, jak i stepowe czy borealne.
Występują tu rozległe połoniny z bogactwem ziół i kwiatów. Niżej rosną bukowo-jodłowe lasy oraz rzadkie już na nizinach lipy i jawory. Na podmokłych łąkach spotkamy storczyki, a w górskich potokach pstrągi i lipienie.
Niedźwiedzie brunatne | 67 |
Wilki | 45 |
Rysie | 21 |
Czytaj więcej: Mapa dzielnic Wrocławia z ulicami - Dzielnice Wrocławia / Wrocław mapa dzielnic
Wysokie szczyty do zdobywania
Czarnogóra to pasmo górskie o dość wysokich szczytach sięgających ponad 2000 m n.p.m. Stanowią one wyzwanie dla doświadczonych piechurów, ale dają też ogromną satysfakcję z ich zdobycia.
Najwyższym szczytem jest położona na granicy z Ukrainą Howerla (2061 m n.p.m.). Jej zdobycie wymaga wprawy w wysokogórskich wędrówkach. Nieco niższy, ale równie widowiskowy jest Pikuj (2028 m n.p.m.).
Łatwiej dostępne, ale warte wejścia są: Gutyn Tomnatyk (2016 m n.p.m.), Rebrowiec (1959 m n.p.m.) czy Czarnohora (1912 m n.p.m.). Z ich szczytów roztaczają się fantastyczne panoramy gór.
Najciekawsze szlaki
Do szczytów wiodą liczne szlaki turystyczne o różnym poziomie trudności. Z łatwiejszych i bardzo malowniczych warto polecić szlak z Przełęczy Gutyn Tomnatyk na Gutyn Tomnatyk (czarny) oraz ścieżkę na Pikuj (czerwony).
Do wytrawnych piechurów skierowane są natomiast szlaki na Howerlę - z Przełęczy Żebrak (żółty) oraz z miejscowości Wołosate (niebieski). Te wymagają zaawansowanych umiejętności poruszania się po terenie wysokogórskim.
W górach czeka na nas wiele niezapomnianych widoków, przygód i niesamowitych wrażeń. Wystarczy tylko ruszyć w drogę!
Kaskady i wodospady warte zobaczenia
Czarnogóra to kraina wody - szumiących potoków, wartkich rzek i pięknych kaskad oraz wodospadów. Nie sposób ich nie zauważyć, wędrując po górskich szlakach. Warto jednak zatrzymać się przy najciekawszych i najbardziej malowniczych.
Do najpiękniejszych należy Wodospad na Wołosatym - najwyższy wodospad w Bieszczadach o wysokości ponad 30 metrów! Inne warte uwagi to m.in.: wodospady Beloweskie, Łopuszanka, Tarnica czy Kamień.
Szlaki wodospadowe
Aby podziwiać kaskady i wodospady Czarnogóry w całej okazałości, warto wybrać specjalne szlaki tematyczne, tzw. ścieżki wodospadowe. Jedna z najciekawszych prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej do schroniska PTTK Chatka Puchatka.
Kolejna, równie malownicza trasa biegnie ze Smereka, przez Przełęcz Bukowską i Polanę Bukową do Wołosatego. Pozwala zobaczyć wiele urokliwych wodospadów i górskich potoków w jednej wędrówce.
- Wodospad na Wołosatym - najwyższy w Bieszczadach
- Wodospady Beloweskie - piękna kaskada schodząca prosto ze zboczy
Najlepsze trasy trekingowe w kraju
Bieszczady, a Czarnogóra w szczególności, uchodzą za trekingowy raj. Znajdziemy tutaj setki kilometrów szlaków turystycznych, od łatwych po wymagające zaawansowanych umiejętności. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Do najpopularniejszych tras należy czerwony szlak prowadzący granią główną Bieszczadów przez najwyższe szczyty. Kondycyjnie wymagający, za to nagradzający oszałamiającymi widokami z każdej strony.
Bardziej rekreacyjny charakter mają pętle wokół jezior, np. jez. Solińskiego i Myczkowieckiego. Prowadzą przez urocze miejscowości i lasy, mijając po drodze wiele atrakcji.
Szlak Główny Bieszczadzki
Królem trekingowych szlaków Bieszczadów jest niewątpliwie czerwony Szlak Główny Bieszczadzki. Ciągnie się przez 135 km przez całe pasmo górskie od Ustrzyk Górnych po Przełęcz Wyżniańską.
Jest wymagający kondycyjnie, ale za to prowadzi przez wszystkie najwyższe szczyty i najpiękniejsze miejsca w Bieszczadach. Stawia też na trudnościach związanych z wysokogórską wędrówką - strome podejścia, zejścia z eksponowanych grani, przekraczanie potoków.
Urokliwe miejscowości i zabytki
Oprócz wspaniałej przyrody, w Czarnogórze i okolicach znajdziemy też wiele ciekawych miejscowości oraz zabytków kultury i historii. Warto odwiedzić je na szlaku, aby lepiej poznać specyfikę i koloryt tego regionu.
Urocze wsie i miasteczka kryją ciekawe drewniane cerkiewki, XIX-wieczne dwory oraz piękne cerkwie łemkowskie wpisane na listę UNESCO. Można tu poczuć klimat minionych czasów oraz posmakować regionalnych potraw.
Perły architektury drewnianej
Do najcenniejszych drewnianych zabytków Bieszczadów należą: cerkiew w Chmielu z XVIII wieku, cerkiew św. Michała w Ulicznie z 1791 r. oraz zespół czterech świątyń w Chmielu, Rzepedzi, Turzańsku i Smolniku.
Koniecznie trzeba zobaczyć również modrzewiowy kościół w Mucznem z 1838 r. oraz XIX-wieczny dwór w Stężnicy. To prawdziwe perełki drewnianego budownictwa karpackiego!
Podsumowanie
Czarnogóra to prawdziwa perła pośród polskich gór. Zachwyca pięknymi widokami, dziewiczą przyrodą i mnóstwem atrakcji. Wędrując tutaj, nie sposób się nie zakochać w tym regionie.
Można tu zdobywać majestatyczne dwutysięczniki, podziwiać rozległe połoniny niczym z obrazka, zwiedzać urocze drewniane cerkwie i wsie. A wszędzie towarzyszy bliskość natury - szumiących lasów, górskich potoków i wodospadów.
Czarnogóra to też raj dla miłośników trekkingu. Setki kilometrów znakowanych szlaków, wspaniałe panoramy, noclegi w schroniskach - wszystko, by przeżyć niezapomnianą przygodę.
Jeśli kochasz góry i lubisz aktywny wypoczynek na łonie natury, koniecznie odwiedź Czarnogórę. Na pewno zakochasz się w tym miejscu, tak jak wielu przed Tobą.