Dzielnice Londynu: Mapa, Ciekawostki, Informacje

Dzielnice Londynu: Mapa, Ciekawostki, Informacje
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 6 min.

Dzielnice Londynu są niezwykle zróżnicowane i każda ma swój niepowtarzalny charakter. W tym artykule przedstawimy mapę dzielnic wraz z najważniejszymi atrakcjami, ciekawostkami i praktycznymi informacjami dotyczącymi komunikacji, zakwaterowania, rozrywek i innych kwestii, które przydadzą się w trakcie zwiedzania brytyjskiej stolicy.

Kluczowe wnioski:
 • Londyn podzielony jest na 32 bardzo zróżnicowane dzielnice.
 • W każdej z nich znajdują się ciekawe atrakcje warte zobaczenia.
 • Dzięki temu artykułowi łatwo zaplanować zwiedzanie najciekawszych miejsc.
 • Zawiera on także praktyczne wskazówki dotyczące komunikacji i zakwaterowania.
 • Przeczytanie go pomoże w pełni wykorzystać pobyt w brytyjskie stolicy.

Mapa dzielnic Londynu

Dzielnice Londynu są bardzo zróżnicowane, każda ma swój własny, niepowtarzalny charakter. Łącznie jest ich aż 32. Aby się w nich nie pogubić, warto zapoznać się z mapą przedstawiającą podział miasta.

Londyn podzielony jest na Inner London (wewnętrzny Londyn) i Outer London (zewnętrzny Londyn). Do Inner London należą dzielnice centralne, które stanowią historyczne jądro miasta. Outer London to dzielnice bardziej oddalone od centrum.

Wewnętrzny Londyn dzieli się na West End na zachodzie, City na wschodzie oraz South Bank na południowym brzegu Tamizy. Te trzy obszary skupiają większość najważniejszych atrakcji turystycznych i miejsc wartych zobaczenia.

Z kolei w zewnętrznym Londynie znajdziemy spokojniejsze dzielnice mieszkaniowe, rozległe tereny zielone, parki i ogrody. Jest tu też wiele miejsc związanych z historią i kulturą miasta.

Najważniejsze dzielnice

Do najbardziej znanych dzielnic centralnych należą West End z Covent Garden, Soho, Chinatown, Leicester Square i Piccadilly Circus, dzielnica teatralna West End z Trafalgar Square, a także City z katedrą św. Pawła i Tower of London.

Bardzo popularny jest także Camden ze słynnym targiem i alternatywną kulturą młodzieżową oraz Greenwich ze wspaniałym parkiem, obserwatorium i południkiem zerowym.

Najciekawsze atrakcje i zabytki

Każda z dzielnic Londynu ma swoje najciekawsze atrakcje, których nie można przeoczyć. Oto kilka najważniejszych:

 • Westminster - Opactwo Westminsterskie, Parlament, Big Ben
 • City - Wieża Londyńska, Katedra św. Pawła, Most Tower Bridge
 • Covent Garden - targ, uliczni artyści, sklepy i kawiarnie

To oczywiście tylko mały wycinek niezliczonych atrakcji, jakie oferuje brytyjska stolica. Każda z jej dzielnic to osobny, fascynujący świat do zwiedzania.

Muzea i galerie

Londyn to prawdziwa mekka dla miłośników sztuki i kultury. Znajduje się tu mnóstwo znakomitych muzeów i galerii, spośród których na czoło wysuwają się:

 • British Museum - jedno z największych muzeów na świecie
 • National Gallery - wspaniała kolekcja malarstwa europejskiego

Swoje siedziby mają tu też muzea poświęcone historii naturalnej, nauce, wojskowości, marynarce, a nawet... dentystyce. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Czytaj więcej: Mapa Atrakcji Londynu - Zwiedzanie i Ciekawe Miejsca

Komunikacja i dojazdy

Aby sprawnie poruszać się po rozległym obszarze Londynu, warto zapoznać się z siecią komunikacji miejskiej. Sercem systemu jest metro (London Underground) oraz autobusy.

Metro ma aż 12 linii oznaczonych kolorami, które umożliwiają szybkie przemieszczanie się między odległymi dzielnicami. Autobusów jest z kolei około 700 linii, dzięki czemu dojedziemy nimi niemal wszędzie.

Linie metra Kolory
Bakerloo Brązowa
Central Czerwona

Bilety komunikacji miejskiej można kupić w automatach na stacjach lub dworcach autobusowych. Najwygodniej jest wyrobić sobie kartę Oyster i korzystać z niej płacąc z góry.

Ultradrogie rezydencje

Dzielnice Londynu: Mapa, Ciekawostki, Informacje

Londyn od lat przyciąga najbogatszych ludzi z całego świata, którzy chętnie inwestują tu swoje pieniądze. Powstają więc ultra-luksusowe apartamentowce i rezydencje warte miliony funtów.

Najdroższe z nich znajdują się przede wszystkim w ekskluzywnych dzielnicach takich jak Knightsbridge, Kensington, Mayfair czy Belgravia. Za mieszkanie trzeba tam zapłacić co najmniej kilka milionów funtów.

Nawet w czasie kryzysu na rynku nieruchomości, najdroższe luksusowe apartamenty i rezydencje w Londynie nie tracą na wartości i wciąż przyciągają najbogatszych nabywców z całego świata.

Dla przeciętnego turysty pozostają one oczywiście całkowicie niedostępne. Można jednak podziwiać ekskluzywne fasady tych budynków spacerując po prestiżowych ulicach dzielnic bogaczy.

Tanie zakwaterowanie

Londyn kojarzy się raczej z wysokimi cenami, jednak znaleźć tu można także tanie noclegi. Dobrym rozwiązaniem są hostele i akademiki, gdzie za łóżko w pokoju wieloosobowym zapłacimy zaledwie kilkanaście funtów za noc.

Hostele położone są głównie w centrum, więc mamy blisko do najważniejszych atrakcji. Niektóre z nich oferują dodatkowo bezpłatne śniadania, co jeszcze bardziej obniża koszty.

Tani nocleg można znaleźć także na obrzeżach Londynu, jednak wtedy trzeba liczyć się z dojazdami. Warto więc rozważyć wynajęcie roweru lub wykupienie biletu komunikacji miejskiej.

Atrakcje dla dzieci

Dzielnice Londynu mają w swojej ofercie także wiele atrakcji przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych. Oto niektóre z nich:

 • London Eye - koło widokowe na South Bank
 • London Aquarium - gigantyczny akwarium w samym centrum
 • Natural History Museum - mnóstwo eksponatów zoologicznych
 • Hyde Park i Kensington Gardens - miejsca do zabawy na świeżym powietrzu
 • Hamleys - największy sklep z zabawkami

Jak widać, Londyn to nie tylko typowe atrakcje dla dorosłych. Każdy maluch znajdzie tu coś ekscytującego i będzie mile spędzać czas podczas wycieczki po brytyjskiej stolicy!

Podsumowanie

Londyn jest ogromnym, złożonym organizmem miejskim podzielonym na 32 bardzo różnorodne dzielnice. Każda z nich ma swój niepowtarzalny charakter i oferuje szereg interesujących atrakcji. Dlatego warto poznać ich mapę i specyfikę, by sprawnie poruszać się po mieście i w pełni wykorzystać pobyt.

W artykule zostały omówione najciekawsze dzielnice Londynu pod kątem najważniejszych zabytków, muzeów, galerii, komunikacji miejskiej, opcji zakwaterowania oraz atrakcji dla dzieci. To pozwoli każdemu turystcie sprawnie zaplanować zwiedzanie i zorientować się, jakie dzielnice najbardziej go interesują.

Dowiemy się z niego m.in. gdzie znajdują się kultowe punkty takie jak Big Ben czy Tower Bridge, jak podzielony jest Londyn na Inner oraz Outer London i jak poruszać się po mieście komunikacją miejską. To niezbędna wiedza przed wyruszeniem w podróż do brytyjskiej stolicy.

Mamy nadzieję, że artykuł będzie pomocnym kompendium wiedzy dla wszystkich planujących zwiedzanie tego niezwykłego miasta pełnego kontrastów, tajemnic do odkrycia i niezapomnianych wrażeń.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Piaszczyste plaże w Czarnogórze - Najlepsze miejsca do odpoczynku
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły