Góry Słowenia - Najpiękniejsze szlaki i atrakcje turystyczne

Góry Słowenia - Najpiękniejsze szlaki i atrakcje turystyczne
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 7 min.

Góry Słowenia to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek i aktywnego wypoczynku. Ten niewielki kraj, położony pomiędzy Austrią, Węgrami, Chorwacją i Włochami, kryje w sobie niezwykle malownicze pasma górskie, w tym najwyższe w całych Alpach Julijskich - masyw Triglavu. Wędrując po licznych szlakach turystycznych, zachwycisz się tu dzikimi, skalistymi szczytami, głębokimi dolinami, krystalicznie czystymi jeziorami oraz szemrzącymi wodospadami. A w kolorowych górskich wsiach czekają na Ciebie regionalne specjały i gorąca gościnność Słoweńców.

Kluczowe wnioski:
 • Góry Słowenia to idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek, ze względu na malownicze szlaki.
 • W Triglavskim Parku Narodowym znajduje się najwyższy szczyt tego regionu - Triglav.
 • W górach spotkasz dziką, nieskażoną przyrodę - szczyty, doliny, jeziora, wodospady.
 • W górskich wsiach możesz skosztować regionalnych specjałów kuchni słoweńskiej.
 • Słoweńcy słyną z gościnności i serdecznego podejścia do turystów.

Góry Słowenia - raj dla piechurów

Góry Słowenia to prawdziwy raj dla miłośników turystyki górskiej. Ten niewielki kraj, położony pomiędzy Austrią, Węgrami, Chorwacją i Włochami, oferuje setki kilometrów malowniczych szlaków prowadzących przez pasma Alp Julijskich i Karawanek. Wędrując po zalesionych grzbietach, skalistych turniach i głębokich dolinach, zachwycisz się tu dzikim, nieskażonym pięknem natury.

Najwyższe szczyty sięgają ponad 2,5 tys. m n.p.m., a ich kulminacją jest masyw Triglavu z charakterystyczną trójwierzchołkową sylwetką. To tutaj bije serce słoweńskich gór i rozciąga się ponad połowa obszaru jedynego w tym kraju parku narodowego - Triglavskiego Parku Narodowego.

Szlaki dla każdego

Góry Słowenia oferują trasy zarówno dla wprawionych piechurów, jak i rodzin z dziećmi lub początkujących turystów. Możesz wędrować samotnie, z partnerem lub grupą znajomych. Do wyboru są jednodniowe spacery po urokliwych dolinach lub kilkudniowe trekkingi z noclegami w górskich schroniskach.

Znajdziesz tu szlaki o różnym stopniu trudności i długości - od krótkich, kilkukilometrowych po całodzienne trasy liczące nawet 20-30 km. Niektóre prowadzą stromo w górę, wymagając dobrej kondycji i odrobiny wspinaczki. Inne biegną łagodnie przez lasy i polany, idealnie nadając się także dla dzieci.

Najpopularniejsze szlaki w Tatrach Słowenia

Wśród najchętniej odwiedzanych szlaków turystycznych w Górach Słowenia znajdują się m.in.:

 • Szlak na Triglav przez Dolinę Wodogrzmotów
 • Z wierzchołka Razor (2601 m) do Doliny Pięciu Jezior Dolinki

Jedną z najbardziej popularnych tras jest wiodący na szczyt Triglavu szlak przez Dolinę Wodogrzmotów. Rozpoczyna się przy schronisku Planika pod Triglavem. Prowadzi przez morenowy kocioł ze spektakularnymi kaskadami wodospadów, stąd jego nazwa. Całość liczy ok. 14 km w jedną stronę i ok. 1000 m różnicy wzniesień.

Z kolei szlak z Razoru do Doliny Pięciu Jezior Dolinki to idealna propozycja na całodniową wycieczkę dla wprawionych piechurów. Jest dość wymagający kondycyjnie, ale za to prowadzi przez oszałamiające widoki na jeziora górskie i szczyty Alp Julijskich.

Czytaj więcej: Jednodniowa Wycieczka Śląsk - Najlepsze Wycieczki w Regionie

Urokliwe jeziora górskie wokół Triglavu

Jedną z największych atrakcji turystycznych Gór Słowenia są górskie jeziora polodowcowe, zwłaszcza w okolicach masywu Triglavu. Najsłynniejszym z nich jest Jezioro Bohinj - najgłębsze jezioro w całych Alpach.

To niczym lustro odbija w swojej tafli ośnieżone szczyty górskie, tworząc zapierające dech w piersiach widoki.

Nieco mniej znane, ale równie urokliwe jest położone wyżej Czarny Jezioro pod Triglavem. Jego ciemne wody i surowe otoczenie skalistych turni sprawiają, że czuć tu magię gór. Wędrując dalej, miniemy jeszcze kilka górskich "oczek" - Zielone Jezioro, Pod Jezioro czy Jezioro Za Jeziorem.

Jeziora Dolinki

Osobną perełką są Jeziora Dolinki (Dolina Siedmiu Jezior) u podnóża masywów Razor i Prisank. Można je zwiedzać spacerując 12-kilometrowym szlakiem wzdłuż Rynny Siedmiu Jezior. Każde z jezior ma inny odcień wody i różni się otaczającym krajobrazem.

Wodospady i przełomy rzek w Górach Słowenia

Góry Słowenia - Najpiękniejsze szlaki i atrakcje turystyczne

Góry Słowenia obfitują w ciekawe formy krajobrazu rzeźbionego przez wodę. Jedną z największych atrakcji są spektakularne wodospady na rzekach spływających z wyższych partii gór.

Nazwa Wysokość
Wodospad Peričnik 52 m
Wodospad Savica 78 m

Prawdziwą perłą jest np. dwustumetrowy Wodospad Peričnik w Dolinie Vrata niedaleko Mojstrany. Spada wprost z potężnej, pionowej ściany skalnej. Podobnie imponujący jest Wodospad Savica w pobliżu Jeziora Bohinj - jego wody tworzą aż 78-metrowy próg skalny.

Wędrując górskimi dolinami, będziesz też mijać malownicze przełomy rzek z bystrzami i naturalnymi basenami do kąpieli. Szczególnie warte uwagi są dolina rzeki Soča oraz przełomy rzek Radovna i Sava Bohinjka.

Atrakcje kulturowe i zabytki w górskich wsiach

Choć głównym magnesem turystycznym w Górach Słowenia jest przyroda, to ciekawe atrakcje kryją też słoweńskie wsie i miasteczka. Kolorowe domki z drewnianymi werandami, wiejskie targowiska z regionalnymi produktami, a także folklor i otwartość górali - czuć tu prawdziwy górski klimat.

W Bledzie warto zobaczyć wyspę na jeziorze ze starożytnym kościołem Wniebowstąpienia Panny Marii. Typowo alpejskie miasteczko Kranjska Gora pełne jest zabytkowych willi. A w historycznym mieście Radovljica odbywa się średniowieczny festyn z rycerskimi turniejami.

Noclegi i schroniska górskie w Słowenia

W Górach Słowenia na turystów czeka szeroki wybór bazy noclegowej - od hoteli po schroniska w górach Tatry Słowenia. Można spędzić noc w stylowym, wiejskim pensjonacie, domku letniskowym lub na kempingu w malowniczym otoczeniu.

Atrakcyjną opcję stanowią schroniska górskie - często nowoczesne i dobrze wyposażone. Spotkać w nich można turystów z całego świata. Zapewniają ciepły posiłek, prysznic i wygodne łóżko, a niektóre nawet basen czy saunę. Położone są zwykle w pięknych okolicznościach przyrody, więc roztaczają się z nich zapierające dech widoki.

Podsumowanie

Góry Słowenia to prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek i aktywnego wypoczynku na łonie dziewiczej natury. Ten mały kraj skrywa niezwykle malownicze pasma górskie, w tym najwyższe w Alpach Julijskich - masyw Triglavu. Można tu podziwiać dzikie, skaliste szczyty, głębokie doliny, krystalicznie czyste jeziora i szemrzące wodospady.

Do wyboru są tu szlaki dla każdego, niezależnie od wieku, kondycji czy doświadczenia. Od krótkich tras rodzinnych po wymagające, wysokogórskie trekkingi pod słynnym Triglavem. A wszystko to w otoczeniu zapierających dech widoków. Po całym dniu na szlaku, w kolorowych górskich wsiach czekają regionalne specjały i serdeczna gościnność Słoweńców.

Noc można spędzić w jednym z licznych hoteli i pensjonatów lub wygodnych schroniskach górskich. Te drugie często położone są w samym sercu gór, więc z ich okien rozciągają się spektakularne panoramy. Dobrze wyposażone, zapewnią turystom smaczne jedzenie, ciepły prysznic i wygodny sen przed kolejnym dniem na szlaku.

Góry Słowenia to po prostu wymarzone miejsce dla każdego fana górskich wędrówek. Gwarantują niezapomniane wrażenia, mnóstwo atrakcji i możliwość kontaktu z dziewiczą, górską przyrodą. Gorąco polecamy odwiedzić je przynajmniej raz w życiu!

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Piaszczyste plaże w Czarnogórze - Najlepsze miejsca do odpoczynku
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły