Góry Słowenia - Przewodnik Turystyczny Online

Góry Słowenia - Przewodnik Turystyczny Online
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 7 min.

Góry Słowenia to pasmo górskie położone w południowej części kraju, które zachwyca turystów swoim pięknem i różnorodnością. W artykule znajdziesz praktyczny przewodnik po najciekawszych miejscach w sloveńskich górach - od najwyższych szczytów po urocze doliny, a także informacje o bazie noclegowej, smacznej regionalnej kuchni i atrakcjach dla aktywnych turystów.

Kluczowe wnioski:
 • Słoweńskie góry to raj dla miłośników górskich wędrówek i niesamowitych widoków.
 • W regionie znajdują się Park Narodowy Triglav ze słynnym szczytem Triglav oraz ponad 10 innych parków i rezerwatów.
 • W górach można uprawiać szereg sportów - wędrówki, wspinaczka, kajakarstwo, rafting, jazda konna.
 • Baza turystyczna jest dobrze rozwinięta - znaleźć można zarówno hotele, pensjonaty jak i schroniska górskie.
 • Kuchnia regionalna opiera się na ekologicznych produktach i serach owczych, koniecznie trzeba ich posmakować.

Góry Słowenia - Najwyższe Szczyty

Najwyższym szczytem Słowenii jest Triglav w Alpach Julijskich, który wznosi się na wysokość 2864 m n.p.m. Jest to zarazem najwyższa góra całych Alp Wschodnich i symbol narodowy Słowenii widniejący nawet na fladze państwowej. Zobaczyć go można z tarasu widokowego Vršič Pass.

Triglav to centralny szczyt masywu o tej samej nazwie, na który składa się kilka grani z ponad 20 wierzchołkami powyżej 2000 metrów. Do innych najwyższych naležą m.in. Jalovec (2645 m n.p.m.), Mangart (2678 m n.p.m.) i Prisojnik (2547 m n.p.m.).

Masyw Triglavu, ze względu na swe walory przyrodnicze objęty jest ochroną w ramach Parku Narodowego Triglav. Można tu podziwiać ostre, skaliste turnie, piękne doliny polodowcowe, głębokie jaskinie czy też pozostałości lodowców.

Szlaki na Triglav

Istnieje kilka szlaków turystycznych prowadzących na szczyt Triglavu. Najłatwiejszą trasą jest ścieżka z Przemyśla przez schronisko Kredarica. Cała wędrówka zajmuje ok. 6 godzin w jedną stronę. Bardziej wymagającymi trasami są szlaki z dolin Vrata lub Krma.

Wejście na Triglav wymaga wprawy w chodzeniu po trudnym, skalnym terenie. Niezbędny jest sprzęt asekuracyjny, a turyści bez doświadczenia powinni korzystać z usług lokalnych przewodników.

Góry Słowenia - Najlepsze Trasy Trekkingowe

Słoweńskie Alpy Słowenii to prawdziwy raj dla miłośników trekkingu i górskich wędrówek. Oprócz szlaków na najwyższe szczyty, warto wybrać się na jedną z licznych tras prowadzących przez urokliwe, górskie doliny.

Jedną z najpiękniejszych jest Dolina Vrata położona u podnóża północnych ścian masywu Triglavu. Szlak wiedzie wśród bujnych łąk, strumieni, wodospadów i skalistych turni. Zobaczymy po drodze malowniczy wodospad Peričnik.

Kolejną wspaniałą trasą trekkingową przebiegającą przez Park Triglavu jest Dolina Siedmiu Jezior Velo polje. Szlak łączy ze sobą siedem górskich jeziorek lodowcowych każde o innym zabarwieniu wody.

Trekking w sloveńskich górach to niezapomniane przeżycie - dzika, surowa przyroda, zapierające dech w piersiach widoki, górskie potoki i wodospady.

Czytaj więcej: Majówka z dziećmi: Gdzie na majówkę z dzieckiem?

Góry Słowenia - Parki Narodowe i Rezerwaty

Słowenia może poszczycić się wieloma cennymi przyrodniczo obszarami górskimi objętymi ochroną w ramach parków narodowych i rezerwatów.

Największym i najsłynniejszym jest Park Narodowy Triglav (Triglavski Narodni Park) obejmujący masyw Triglavu. Swoim zasięgiem chroni unikatową florę i faunę Alp Julijskich. Żyją tu endemiczne gatunki roślin, rzadkie zwierzęta jak żbiki alpejskie i kozice.

W TNP wytyczono liczne szlaki turystyczne, można zwiedzać także muzeum przyrodnicze w miejscowości Trenta prezentujące ekosystem parku. Cały obszar objęty jest szczególną ochroną, a turyści powinni stosować się do wytycznych.

Pozostałe parki i rezerwaty

Poza TNP do innych cennych obszarów należą Park Krajobrazowy Logarska Dolina ze słynnymi wodospadami oraz Rezerwat Skocjańskie Jesiony chroniący prastare drzewa.

Park Narodowy Triglav największy park narodowy w Słowenii, masyw Triglavu
Park Krajobrazowy Logarska Dolina dolina ze wspaniałymi wodospadami
Rezerwat Skocjańskie Jesiony rezerwat przyrody z prastarymi jesionami (drzewami)

Góry Słowenia - Jeziora Górskie i Wodospady

Góry Słowenia - Przewodnik Turystyczny Online

Słoweńskie Alpy słyną z malowniczych jezior górskich pochodzenia polodowcowego oraz licznych wodospadów spływających ze skalnych progów.

Najbardziej znany jest Slap Savica - wodospad o wysokości 78 m uważany za jeden z najpiękniejszych w całym kraju. Znajduje się w dolinie Dolina Siedmiu Jezior na terenie Parku Narodowego Triglav.

Warto także wybrać się nad spektakularny, 90-metrowy wodospad Peričnik w rejonie masywu Triglav lub Boka - majestatyczny wodospad położony w Dolinie Vintgar.

Oszałamiającym widokiem słyną też jeziora Veliko jezero i Malo jezero (Małe i Duże) w Parku Krajobrazowym Logarska Dolina. Leżą one wśród dzikich, skalistych turni górskich.

Góry Słowenia - Baza Noclegowa i Gastronomia

Słoweńska infrastruktura turystyczna jest dobrze rozwinięta. W górach znaleźć można zarówno hotele i pensjonaty, jak i tradycyjne schroniska górskie - niektóre pochodzące jeszcze z XIX wieku (np. koło Jezior Bohinjskich).

Bardzo popularne są ekologiczne farmy agroturystyczne oferujące regionalne jedzenie oraz możliwość aktywnego wypoczynku. Warto spróbować tam wyśmienitych serów i wędlin owczych czy potraw z dziczyzny.

Typowymi daniami kuchni górskiej Słowenii są ziemniaki z oscypkami, gulasz jeleni, żeberka baranie, kwaśnica czy burek (rodzaj pasztecika).

Dla spragnionych rozrywki istnieją liczne puby, bary i restauracje w Kranjskiej Gorze, Bledzie czy Bovcu.

Góry Słowenia - Informacje Praktyczne dla Turystów

Planując wyprawę w sloveńskie góry, warto pamiętać o kilku praktycznych kwestiach. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w dobry sprzęt turystyczny - buty, kurtkę przeciwdeszczową, plecak, prowiant.

Noclegi i wyżywienie warto rezerwować z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie letnim. Nie zawsze też działa zasięg telefonii komórkowej.

W parkach narodowych obowiązują przepisy regulujące m.in poruszanie się wyznaczonymi szlakami czy zakaz rozpalania ognisk. Przed wyjazdem koniecznie trzeba się z nimi zapoznać.

 • Zabierz ze sobą dobry sprzęt turystyczny i ciepłą odzież.
 • Zarezerwuj noclegi i sprawdź rozkład jazdy komunikacji z wyprzedzeniem.
 • Zapoznaj się z zasadami poruszania po parkach narodowych.
 • Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym obejmującym akcję górską.
 • W górach zasięg telefonii komórkowej może być ograniczony.

Podsumowanie

Góry Słowenii to prawdziwy raj dla miłośników górskiej turystyki i aktywnego wypoczynku. Można tu znaleźć wszystko, czego dusza zapaleńca hikingu może zapragnąć - majestatyczne szczyty, dzikie doliny, kaskady wodospadów i krystalicznie czyste jeziora.

Największą atrakcją Słowenia Gór jest oczywiście masyw Triglavu z najwyższym szczytem kraju Triglavem (2864 m n.p.m.). To tutaj znajduje się słynny Park Narodowy Triglav chroniący endemiczną florę i faunę. Wytyczono liczne szlaki turystyczne, od latw precyzyjnie again nitych po wymagające trasy wspinaczkowe.

Ale Słowenia Góry to nie tylko Triglav. Można tu znaleźć dziesiątki innych malowniczych pasm górskich z Parkiem Krajobrazowym Logarska Dolina i jego spektakularnymi wodospadami na czele. Niezapomnianym przeżyciem jest trekking po Dolinie Siedmiu Jezior obfitującej w górskie jeziorka.

Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta, począwszy od hoteli przez pensjonaty po schroniska i górskie farmy agroturystyczne serwujące regionalne przysmaki. Warto dać się ponieść urokowi dzikiej, górskiej Słowenii!

Najczęściej zadawane pytania

Góry Słowenii słyną z malowniczych szlaków trekkingowych, pięknych jezior polodowcowych, wodospadów oraz dzikiej, nieskażonej przyrody objętej ochroną w ramach Parku Narodowego Triglav i innych rezerwatów. Można tu uprawiać wędrówki, powspinać się po skałkach lub spłynąć kajakiem.

Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta - znaleźć można zarówno hotele, pensjonaty jak i schroniska górskie czy górskie farmy agroturystyczne. Warto jednak rezerwować miejsca z wyprzedzeniem, zwłaszcza w sezonie.

Lato w Słowenii Góry bywa zmienne - temperatury wahają się od 20 do nawet 30 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży - noce mogą być chłodne, a w górach szybko zbiera się zimno.

Tak, ale trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Szlaki są dobrze oznaczone, jednak wymagają wprawy w chodzeniu po trudnym terenie. Przed wyprawą warto zapoznać się z mapą i panującymi warunkami.

Koniecznie trzeba spróbować regionalnych przysmaków - owczych serów, wędlin, ziemniaków z oscypkami oraz dziczyzny. Dostępne są w schroniskach górskich i na farmch agroturystycznych. Można też wybrać restauracje w większych miejscowościach.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły