Ile linii metra jest w Londynie - Stacje metra Londyn

Ile linii metra jest w Londynie - Stacje metra Londyn
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 7 min.

Ile linii metra jest w Londynie - to pytanie zadaje sobie wielu turystów planujących podróż do brytyjskiej stolicy. Londyńskie metro, zwane potocznie "the Tube", to nie tylko wygodny i szybki środek transportu miejskiego, ale także atrakcja sama w sobie. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie dotyczące liczby linii metra w Londynie

Ile linii metra jest w Londynie

W 2023 roku w Londynie funkcjonuje 11 linii metra o łącznej długości ponad 408 km i obsługujących 270 stacji. Jest to jeden z największych i najbardziej rozbudowanych systemów metra na świecie.

Pierwsze linie londyńskiego metra powstały już w XIX wieku, kiedy to w 1863 roku otwarto Metropolitan Railway łączącą Paddington z Farringdonem. W ciągu kolejnych dekad system ten był stopniowo rozbudowywany, dobudowując kolejne odcinki i linie.

Rozwój sieci metra

W XX wieku nastąpił intensywny rozwój londyńskiego metra. Tylko w latach 20. i 30. oddano do użytku ponad 100 nowych stacji. Obecnie co roku przybywa kilka nowych przystanków, a trwają prace nad dalszą rozbudową systemu.

Najmłodsze linie to Jubilee oraz Overground, które zostały otwarte odpowiednio w 1979 oraz 2007 roku. Świadczy to o ciągłej modernizacji i dostosowywaniu londyńskiego metra do potrzeb dynamicznie rozwijającego się miasta.

Ilość stacji metra w Londynie - liczby

Londyńskie metro obsługuje obecnie aż 270 stacji. Jest to zdecydowanie największa liczba stacji metra spośród innych miast Europy, dla porównania paryskie metro posiada ich "tylko" 303. Rekordzistą jeśli chodzi o ilość przystanków jest nowojorskie metro, które ma ich aż 472.

Liczba linii metra 11
Liczba stacji 270
Długość tras [km] 408

Jak widać na powyższym zestawieniu, londyńskie metro cechuje się bardzo rozbudowaną siecią. Nic więc dziwnego, że pod względem wielkości plasuje się w światowej czołówce i jest wizytówką brytyjskiej stolicy.

Projekty rozbudowy

Mimo już istniejącej ogromnej sieci, w Londynie wciąż trwają prace nad dalszą rozbudową metra. W planach jest m.in. budowa dwóch zupełnie nowych linii - Chelsea-Hackney oraz Bakerloo. Mają one usprawnić komunikację w obszarach dotychczas słabiej skomunikowanych z metrem.

Czytaj więcej: Godzina w Stambule - Czas w Turcji Stambuł

Historia budowy londyńskiego metra - początki

Historia metra w Londynie sięga połowy XIX wieku, kiedy to w stolicy Wielkiej Brytanii zaczęły pojawiać się pierwsze linie kolei podziemnej. Był to okres dynamicznego uprzemysłowienia i gwałtownego przyrostu liczby ludności (z 1 mln w 1800 r. do 6,5 mln w 1900 r.), co pociągało za sobą potrzebę stworzenia nowoczesnego systemu transportu miejskiego.

Pierwszy odcinek podziemnej kolei w Londynie oddano do użytku 10 stycznia 1863 roku. Była to 6-kilometrowa Metropolitan Railway łącząca Paddington z Farringdonem. Pociągi poruszały się w wydrążonym tunelu rurowym o średnicy 7 stóp (około 2,1 m).

Wkrótce potem, bo już w 1868 roku, uruchomiono konkurencyjną District Railway (obecna District Line), a w 1870 - Hammaersmith & City Railway. Do 1900 roku w Londynie funkcjonowało już 6 linii metra o łącznej długości ok. 80 km. Można więc powiedzieć, że fundamenty dzisiejszego, rozległego systemu metra zaczęły powstawać już pod koniec XIX stulecia.

Elektryfikacja metra

Początkowo pociągi metra poruszały się z wykorzystaniem parowozów, które z czasem zastąpiono elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Elektryfikację rozpoczęto w 1890 r. od City & South London Railway. Dzięki temu możliwe stało się budowanie głębszych tuneli w technice tarczowej. Elektryczne metro okazało się zdecydowanie bardziej niezawodne i efektywne.

Najstarsze linie metra w Londynie - rok otwarcia

Ile linii metra jest w Londynie - Stacje metra Londyn

Jak już wspomniano, najstarszą linią londyńskiego metra jest Metropolitan line, która została oddana do użytku w 1863 r. Jest ona jednocześnie jedną z najdłuższych linii systemu - jej trasa liczy aż 67 km.

Kolejnymi liniami otwartymi w XIX wieku były District line (1868), Circle line (1884) oraz Waterloo & City line (1898). Są one pod względem wieku zaliczane do grupy najstarszych linii metra nie tylko w Londynie, ale i na całym świecie.

Inne wczesne linie

Na początku XX wieku dołączyły kolejne linie, m.in. Bakerloo line (1906), Piccadilly line (1906), Central line (1900) oraz Northern line (1890). Wszystkie one należą obecnie do głównych tras londyńskiej komunikacji podziemnej. Łączą centrum miasta z oddalonymi dzielnicami, przewożąc codziennie miliony pasażerów.

Najnowsze stacje metra w Londynie - nowości

W ostatnich latach w Londynie oddawane są do użytku nowe stacje metra, co świadczy o ciągłej modernizacji i rozbudowie systemu. Do najnowszych stacji należą:

  • Whitechapel (Elizabeth Line) - otwarta w 2022
  • Battersea Power Station (Northern Line) - otwarta w 2021
  • Nine Elms (Northern Line) - otwarta w 2020

Trzy wymienione powyżej stacje zostały oddane do użytku w ciągu zaledwie 2 ostatnich lat, co pokazuje tempo inwestycji w londyńskim metrze. Kolejne nowe stacje mają powstać w najbliższych latach.

Rozbudowa istniejących linii

Oprócz budowy nowych stacji, trwają również prace nad przedłużeniem już istniejących linii metra. Dotyczy to przede wszystkim Northern line, która docelowo ma zostać wydłużona bardziej na południe - do stacji Battersea Power Station.

Rekordy popularności londyńskiego metra - frekwencja

Londyńskim metrem podróżuje średnio ok. 5 milionów pasażerów dziennie. Stanowi to najwyższą dzienne frekwencję spośród systemów metra na całym świecie.

Rekordy popularności notowane są głównie w okresach świątecznych oraz eventów sportowych i kulturalnych organizowanych w stolicy Wielkiej Brytanii. Przykładowo 4 grudnia 2015 roku padł rekord liczby przewiezionych pasażerów - było ich aż 4,82 mln! Tak duże zainteresowanie komunikacją podziemną to efekt atrakcyjnej oferty przewozowej dla mieszkańców i turystów.

Podsumowanie

W artykule szczegółowo omówiono zagadnienie dotyczące ilości linii metra funkcjonujących obecnie w Londynie. Dowiadujemy się, że sieć londyńskiego metra składa się z 11 linii o łącznej długości ponad 400 km, co czyni ją jedną z największych na świecie. Obsługuje ona aż 270 stacji, co również jest imponującą liczbą. Poruszono także kwestie historii budowy systemu metra w Londynie sięgającej XIX wieku oraz proces jego elektryfikacji i modernizacji.

W artykule zawarto wiele ciekawych informacji liczbowych dotyczących metra w Londynie. Dowiadujemy się m.in., że najstarszą linią jest Metropolitan Line oddana do użytku w 1863 r., a do najnowszych należą stacje Whitechapel, Battersea Power Station i Nine Elms otwarte w ostatnich kilku latach. Przytoczono również dane na temat rekordowej frekwencji w londyńskim metrze, która średnio wynosi ok. 5 mln pasażerów dziennie.

Podsumowując, artykuł dostarcza szeroką wiedzę na temat sieci metra funkcjonującej w brytyjskiej stolicy. Zawarte w nim informacje pozwalają zorientować się w jej historii, obecnej wielkości i najważniejszych parametrach. Lektura polecana wszystkim interesującym się komunikacją miejską nie tylko w Londynie, ale i na świecie.

Mam nadzieję, że powyższe podsumowanie ułatwi Państwu zorientowanie się w najważniejszych kwestiach poruszanych w artykule na temat sieci metra w Londynie. Zawarłem w nim kluczowe dane liczbowe oraz omówiłem główne wątki omawiane w tekście. Zapraszam do lektury całości - z pewnością dostarczy ona wielu ciekawych i wartościowych informacji.

5 Podobnych Artykułów

  1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
  2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
  3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
  4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
  5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły