Jak sen wpływa na naszą produktywność?

Jak sen wpływa na naszą produktywność?
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska24.06.2024 | 2 min.

Współcześnie bycie produktywnym jest naprawdę trudne. Bardzo często towarzyszy nam prokrastynacja- odwlekanie wykonywania zadań, które wymaga natychmiastowej uwagi. Bardzo duży wpływ na produktywność w ciągu dnia ma odpoczynek. To od niego zależy, jak będziemy funkcjonować. Jak dokładnie sen wpływa na naszą produktywność?

Odpoczynek umysłu

Sen wpływa przede wszystkim na regenerację mózgu. To jego czas na przetwarzanie wszystkich istotnych informacji zdobytych w ciągu dnia. Najwięcej z nich analizowanych jest podczas fazy REM. Ciało osiąga ją w czasie 90 minut od zaśnięcia. Wspiera ona właściwe przyswajanie nowej wiedzy, co jest kluczowe dla efektywnej pracy w ciągu dnia. Właściwy odpoczynek umożliwia regenerację fizyczną oraz psychiczną. Dzięki temu mamy lepsze samopoczucie i większą zdolność do rozwiązywania problemów. Osoby wyspane, mają mniejsze prawdopodobieństwo dla wystąpienia u nich różnego rodzaju wahań nastroju. Są bardziej stabilne emocjonalnie i lepiej pracują w grupie. Są to elementy kluczowe dla produktywności i odpowiedniej energii do działania.

Kreatywność i motywacja

Odpowiedni odpoczynek znakomicie wspiera myślenie twórcze. Przy odpowiedniej ilości snu generujemy więcej kreatywnych pomysłów. Wypoczęty umysł potrafi lepiej rozwiązywać złożone problemy i tworzyć ciekawe rozwiązania. Stajemy się dzięki temu bardziej efektywni, a nasze działania są jakościowe. Brak snu może całkowicie zablokować naszą zdolność do analitycznego myślenia oraz pozbawić nas innowacyjności. Niezdolność do wytwarzania pomysłów może wpłynąć także na pojawienie się frustracji i jeszcze większej niechęci do wykonywania zadań. Osoby niewyspane mogą całkowicie stracić zdolność motywacji, która jest kluczowa dla utrzymania produktywności. Pogorszy się przez to jakość wykonywanych przez nich zadań.

Wskazówki dla lepszego snu

Ze względu na ogromny wpływ odpoczynku na produktywność, warto zadbać o zdrowy sen. Wspomóc go może między innymi stały harmonogram. Codzienne pory wstawania i chodzenia spać powinny być jednakowe. W ten sposób organizm przyzwyczai się do cyklu, a sen nabierze jakości. Przed snem unikajmy kofeiny i alkoholu. Warto także zadbać o odpowiednie warunki środowiska, w którym śpimy. Wybór właściwego materaca oraz innych akcesoriów sypialnianych takich jak poduszki czy pościel, na pewno wspomoże efektywność naszego wypoczynku. Wpłynie na niego również ograniczenie światła niebieskiego oraz odpowiednie wyciszenie i relaks przed snem.

Prokrastynacja często jest ściśle związana z zaniedbywaniem zdrowia snu. Jeśli czujecie się niewyspani i codziennie pozbawieni jesteście motywacji do działania, zastanówcie się nad przyczyną tego zjawiska. Jeśli okaże się, że dotyczy ona niewłaściwego odpoczynku, zadbajcie o niego. Dzięki temu na pewno polepszy się wasze samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Artykuł powstał we współpracy z SennaMaterace.pl.

5 Podobnych Artykułów

  1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
  2. Piaszczyste plaże w Czarnogórze - Najlepsze miejsca do odpoczynku
  3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
  4. Zwiedzanie Stambułu: Co Warto Zobaczyć w Stambule
  5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email