Jaka waluta do Albanii - wybierz odpowiednie pieniądze

Jaka waluta do Albanii - wybierz odpowiednie pieniądze
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 6 min.

Jaka waluta Albania jest najlepsza do wymiany i wypłat podczas podróży? Przed wyjazdem do Albanii warto zapoznać się z tamtejszym systemem walutowym, aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów i problemów. W artykule wyjaśnimy, jakie pieniądze są akceptowane w Albanii, jak korzystnie wymienić walutę, gdzie szukać kantorów i bankomatów oraz jak bezpiecznie płacić kartą.

Kluczowe wnioski:
 • Albania ma własną walutę - lek, w obrocie są też euro i dolary;
 • Najlepiej wymienić pieniądze w kantorze internetowym jeszcze przed przyjazdem;
 • W Tiranie i w większych miastach znajdziemy banki i bankomaty;
 • Akceptacja kart jest dość powszechna, warto jednak zabrać gotówkę;
 • Przy wypłacie z bankomatu i płatnościach kartą warto uważać na dodatkowe opłaty.

Jaka waluta Albania leki luzak

Jaka waluta Albania jest obowiązującą formą płatności? Albania ma własną walutę narodową, lek, który dzieli się na 100 qindarka. Warto jednak wiedzieć, że w Albanii powszechnie akceptowane są także euro oraz dolary amerykańskie.

Lek to waluta niestabilna, której kurs waha się względem głównych walut. Dlatego lepiej wymienić pieniądze dopiero na miejscu w Albanii, aby uzyskać korzystniejszy kurs.

Gdzie wymienić pieniądze

Najlepsze kursy walut znajdziemy w kantorach w centrum Tirany oraz kurortach turystycznych. Można też wymienić euro lub dolary w bankach, jednak kursy są tam zwykle mniej korzystne.

Warto wymienić od razu większą kwotę gotówki, aby wystarczyła na cały pobyt. Późniejsza wypłata z bankomatu lub kantoru będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami i prowizjami.

Przelicznik walut Albanii kurs

Aktualny kurs walut Albanii można sprawdzić przed wyjazdem w internecie, aby zorientować się w przybliżonych kosztach. Jednak ze względu na zmienność localnej waluty, jaką jest lek albański, lepiej przeliczać koszty dopiero na miejscu.

1 euro ok. 120 leków
1 dolar USD ok. 105 leków

Podczas płacenia w sklepach, restauracjach czy za hotel warto mieć przy sobie kalkulator, aby na bieżąco przeliczać wydawane kwoty i kontrolować budżet.

Czytaj więcej: Okolice Ostródy: Najciekawsze Atrakcje i Miejsca do Zobaczenia

Płatności kartą w Albanii opłaty

Co warto wiedzieć o płatnościach kartą w Albanii? Karty płatnicze są dość powszechnie akceptowane w większych miastach, sklepach, hotelach i lepszych restauracjach. Należy jednak liczyć się z dodatkowymi opłatami za płatności kartą lub wypłaty z bankomatu.

Warto sprawdzić w banku, jakie opłaty będą pobierane za transakcje kartą za granicą lub wypłatę gotówki. Często naliczana jest prowizja za przewalutowanie lub wypłatę w bankomacie innego banku.

Bezpieczniej jest płacić kartą w dużych, znanych miejscach. W mniejszych sklepikach czy na bazarze lepiej uregulować rachunek gotówką.

Oszustwa na kartach

Zdarzają się próby wyłudzeń i kradzieży danych kart, dlatego trzeba zwracać uwagę, czy transakcja jest bezpieczna i czy nie ma próby kopiowania karty lub podglądania kodu PIN. Lepiej też nie korzystać z bankomatów po zmroku lub w odludnych miejscach.

Wymiana pieniędzy w Albanii kantor

Jaka waluta do Albanii - wybierz odpowiednie pieniądze

Gdzie najlepiej wymienić pieniądze w Albanii? Zdecydowanie polecamy kantory w dużych miastach, które mają atrakcyjne kursy i nie pobierają wysokich prowizji.

Najkorzystniejsze kursy wymiany walut w Albanii uzyskamy w kantorach w centrum Tirany, Durres, Vlory, Sarandy i innych większych miastach turystycznych.

Warto porównać kursy w kilku różnych kantorach i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Kantory w centrach dużych miast konkurują ze sobą, więc można negocjować i targować się o lepszy kurs.

Wypłata gotówki w bankomacie koszty

Oprócz kantorów, gotówkę możemy także wypłacić z bankomatów w Albanii. Sieć bankomatów stale się rozwija, więc znalezienie bankomatu w większym mieście nie jest problemem.

Należy jednak pamiętać o dodatkowych opłatach za wypłatę. Banki pobierają zwykle prowizję w wysokości ok. 2-3 euro od transakcji lub 3-5% od wypłacanej kwoty. Dlatego lepiej wypłacać za jednym razem większą sumę gotówki.

Gdzie znaleźć bankomat

Bankomaty w Albanii znajdziemy przede wszystkim w miastach - w centrach handlowych, przy głównych ulicach, w pobliżu hoteli i atrakcji turystycznych. Warto zaplanować wypłatę gotówki na początku pobytu, aby mieć potem większy komfort podróżowania po kraju.

Przewóz pieniędzy do Albanii przepisy

Ile gotówki można legalnie wwieźć do Albanii? Obowiązują pewne przepisy dotyczące przewozu pieniędzy do Albanii w gotówce, których należy przestrzegać.

 • Do Albanii można wjechać z nieograniczoną ilością waluty obcej, np. euro, dolarów czy funtów.
 • W przypadku wwozu waluty albańskiej (leków) obowiązuje limit - powyżej 1 mln leków (ok. 7,5 tys. euro) trzeba zgłosić celnikom na granicy.

Przestrzegając tych zasad, nie powinno być problemu z przewiezieniem większej gotówki, np. na cały pobyt. Warto jednak rozdzielić pieniądze i trzymać je w różnych miejscach na wypadek kradzieży lub zgubienia.

Podsumowanie

Jaka waluta obowiązuje w Albanii i jakie pieniądze warto zabrać ze sobą w podróż? Albania ma własną walutę - leka, w obiegu są też powszechnie euro i dolary. Nie ma potrzeby wymieniać pieniędzy przed przyjazdem. Kursy w kantorach w Tiranie, Durres czy Vlorze są zwykle bardziej korzystne niż w Polsce.

Karty płatnicze są dość szeroko akceptowane w Albanii, zwłaszcza Visa i Mastercard. Warto jednak zaopatrzyć się w gotówkę na wszelki wypadek oraz ze względu na dodatkowe opłaty przy płatnościach kartą. Gotówkę można bez problemu wypłacić z bankomatów Raiffeisen czy Credins.

Przy wypłacie i płatnościach trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami - prowizjami banku, czasem marżami. Dlatego warto negocjować przy wymianie walut. Przy wypłacie z bankomatu najlepiej pobrać za jednym razem większą sumę gotówki.

Będąc w Albanii, przy każdej transakcji warto sprawdzać przelicznik walut i aktualny kurs leka, aby mieć pewność, że nie przepłacamy. Przestrzegając kilku zasad, podróż po Albanii z pewnością będzie bezpieczna i komfortowa także pod względem finansowym.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły