Jednodniowa Wycieczka po Śląsku

Jednodniowa Wycieczka po Śląsku
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 5 min.

Jednodniowa Wycieczka Śląsk to świetna okazja, aby poznać najciekawsze miejsca tego historycznego regionu Polski. Podczas krótkiego wypadu zobaczymy zabytki, pospacerujemy po górach i poznamy lokalną kulturę. Nawet jeśli masz tylko jeden dzień, warto go spędzić aktywnie i w interesujący sposób.

Kluczowe wnioski:
 • Śląsk to region z bogatą historią i wieloma atrakcjami turystycznymi, które można zobaczyć w ciągu jednego dnia.
 • W programie wycieczki są m.in. zabytkowe miasta, dzielnice górnicze, muzea oraz górskie szlaki.
 • Odwiedzimy m.in. Piekary Śląskie, Nikiszowiec, Gliwice i kopalnię Guido.
 • Zjemy regionalne potrawy i poznamy śląską kulturę.
 • To świetna okazja do aktywnego spędzenia czasu i poznania historii regionu.

Zabytki Śląska warto zobaczyć

Śląsk to region o bogatej historii i wspaniałych zabytkach. Warto tu przyjechać choćby na jeden dzień, aby poznać najciekawsze miejsca i zabytki. Gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić!

Jednodniowa Wycieczka Śląsk to świetna okazja, by zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne regionu. Zwiedzimy bazylikę w Piekarach Śląskich, pospacerujemy po górach Beskidu Śląskiego i poznamy historię oraz kulturę industrialnych miast Śląska.

W tym artykule podpowiadamy, jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić, aby poznać Śląsk w pigułce. Zapraszamy na Wycieczkę Jednodniową Śląsk!

Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Piekarach Śląskich

Naszą jednodniową wyprawę po Śląsku zaczniemy od odwiedzin w Piekarach Śląskich, niewielkim mieście słynącym z pielgrzymek do cudownego obrazu Matki Boskiej Piekarskiej. W centrum znajduje się bazylika NMP z XVII-wiecznym obrazem Maryi.

To najważniejsze sanktuarium maryjne na Górnym Śląsku. Co roku przybywa tu ponad 2 mln pielgrzymów! Warto zobaczyć wnętrze świątyni i ołtarz z cudownym obrazem Matki Boskiej.

Piekary Śląskie to także dobry punkt startowy do dalszej Śląskiej Wycieczki Jednodniowej. Miasto leży niedaleko trasy prowadzącej przez Śląsk, dzięki czemu łatwo dotrzemy do kolejnych atrakcji turystycznych regionu.

Spacer po Beskidzie Śląskim

Kolejnym punktem naszej trasy będzie Beskid Śląski - pasmo górskie rozciągające się na południe od aglomeracji górnośląskiej. Nie sposób wybrać się na Śląsk Wycieczki Jednodniowe nie odwiedzając tych malowniczych gór!

Znajdziemy tu szczyty Beskidu Śląskiego sięgające 1000 m n.p.m., piękne szlaki turystyczne oraz panoramy rozciągające się na Kotlinę Oświęcimską. Można wybrać się na pieszą wędrówkę lub przejazd rowerem - my polecamy spacer widokowym szlakiem z Szyndzielni (1028 m n.p.m.) na Klimczok (1117 m n.p.m.).

Wędrówka przez polany reglowe z widokiem na pasma gór to niezapomniane przeżycie.

Na trasie miniemy schronisko „Na Hali Miziowej”, a pod koniec zejdziemy do uzdrowiska w Bystrej. Całość zajmuje ok. 2-3 godziny w jedną stronę. To świetna okazja do aktywnego zwiedzania i podziwiania piękna beskidzkich krajobrazów podczas Śląsk Wycieczka Jednodniowa.

Szlak Szyndzielnia - Klimczok
Czas przejścia ok. 2-3 godz. w jedną stronę
Dystans 6,5 km
Atrakcje Widokowe polany reglowe, schronisko Na Hali Miziowej

Zwiedzanie dzielnic i poznanie kultury

Kolejne punkty naszej Jednodniowa Wycieczka Śląsk to aglomeracja górnośląska ze swoją charakterystyczną architekturą i kulturą. Koniecznie trzeba zobaczyć Nikiszowiec - robotnicze osiedle mieszkaniowe w Katowicach wpisane na listę UNESCO.

Spacerując brukowanymi uliczkami poczujemy niepowtarzalny klimat tego miejsca. Warto również wstąpić do jednej z tradycyjnych knajpek na regionalny posiłek - śląską roladę, modrą kapustę i kołocz.

Kolejnym punktem będzie Bytom - miasto o ciekawej historii, sięgającej XII wieku. W centrum zachowało się wiele secesyjnych kamienic, a także gotycki kościół św. Małgorzaty. Można pospacerować urokliwymi uliczkami starego miasta lub wybrać się do Muzeum Górnośląskiego.

Najstarsze i najmłodsze miasto regionu

Ostatnie 2 punkty Śląskiej Wycieczki Jednodniowej to z jednej strony Gliwice - najstarsze miasto na Górnym Śląsku o średniowiecznym rodowodzie, a z drugiej wędrówka po industrialnym Zabrzu.

 • W Gliwicach koniecznie trzeba zobaczyć rynek z ratuszem, gotycki kościół katedralny oraz Muzeum w Willi Caro prezentujące historię przemysłu na Śląsku.
 • Z kolei Zabrze to młode miasto powstałe w XIX wieku wokół kopalń węgla kamiennego. Największą atrakcją jest zwiedzanie zabytkowej Kopalni Guido - dawnej kopalni węgla kamiennego.

Podczas Śląsk Wycieczka Jednodniowa w tych dwóch miastach zobaczymy zarówno historię, jak i współczesność regionu. Wędrując pod ziemię dojdziemy do sedna śląskiego przemysłu, który ukształtował ten wyjątkowy zakątek Polski.

Mamy nadzieję, że nasz program Jednodniowa Wycieczka po Śląsku zachęcił Was do odwiedzenia tego fascynującego regionu! Na pewno nie zabraknie atrakcji i wrażeń podczas krótkiego pobytu. Serdecznie zapraszamy na Śląsk!

Czytaj więcej: Majówka z dziećmi: Gdzie na majówkę z dzieckiem?

Podsumowanie

Jednodniowa Wycieczka po Śląsku

Jednodniowa Wycieczka Śląsk to świetna okazja, by w pigułce poznać atrakcje i historię tego wyjątkowego regionu Polski. Intensywny plan zwiedzania obejmuje bazylikę w Piekarach Śląskich, górskie szlaki Beskidu Śląskiego oraz symboliczne miejsca przemysłowej aglomeracji.

Wycieczka Jednodniowa Śląsk pozwoli nam podziwiać zarówno wspaniałe krajobrazy, zabytki kultury sakralnej jak i ślady wielowiekowej tradycji górniczej. Zobaczymy m.in. architekturę Nikiszowca i zwiedzimy wnętrze historycznej Kopalni Guido.

Śląskie Wycieczka Jednodniowa to także okazja do skosztowania regionalnej kuchni, poznania gwar śląskich i poczucia wyjątkowego klimatu tej ziemi. Mnogość wrażeń w tak krótkim czasie gwarantowana!

Mamy nadzieję, że nasz pobyt na Śląsku w ramach Śląsk Wycieczki Jednodniowe zainspiruje Państwa do dłuższego zwiedzania i poznawania historii oraz kultury tego fascynującego miejsca. Gorąco polecamy spędzenie przynajmniej jednego dnia w tym niezwykłym zakątku Polski!

Najczęstsze pytania

Nasz plan zakłada intensywne, całodzienne zwiedzanie najważniejszych atrakcji regionu. Rozpoczynamy rano w Piekarach Śląskich, a kończymy późnym popołudniem po wizycie w kopalni Guido. Łączny czas przejazdów i zwiedzania to ok. 8-10 godzin.

Zwiedzimy bazylikę NMP w Piekarach Śląskich, wybierzemy się na górski spacer z widokami w Beskidzie Śląskim, zobaczymy Nikiszowiec i inne śląskie miasta oraz wejdziemy pod ziemię dohistorycznej Kopalni Guido.

Tak, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w autokarze oraz konieczność zakupu biletów wstępu, obowiązują wcześniejsze zapisy.

Szacowana długość trasy samochodowej wynosi ok. 200 km w obie strony. Dodatkowo pieszo przejdziemy górski odcinek z Szyndzielni na Klimczok o długości 7 km.

Koszt wycieczki wynosi 120 zł od osoby. W cenie zapewniamy transport, opiekę pilota, bilety wstępów, dodatkowe atrakcje. Obiad we własnym zakresie.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły