Mrągowo - najlepsze atrakcje turystyczne

Mrągowo - najlepsze atrakcje turystyczne
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 7 min.

Mrągowo atrakcje turystyczne to bogata oferta, która zadowoli każdego turystę. Znajdziesz tu zarówno atrakcje kulturowe, przyrodnicze, jak i rozrywkowe. Miasto położone jest nad jeziorami i otaczają je piękne lasy. To idealne miejsce na weekendowy wypad z rodziną.

Kluczowe wnioski:

 • Mrągowo oferuje szeroki wybór atrakcji dla każdego.
 • W okolicy znajduje się wiele malowniczych jezior i lasów.
 • Można tu uprawiać szereg aktywności na świeżym powietrzu.
 • Jest to doskonała baza wypadowa na wycieczki po Mazurach.
 • Miasto organizuje liczne imprezy i wydarzenia kulturalne.

Mrągowo atrakcje w parku Dzieje

Park Dzieje to jedna z największych i najpiękniejszych atrakcji turystycznych Mrągowa. Ten rozległy, blisko 60-hektarowy teren zieleni to idealne miejsce na spacer i wypoczynek na łonie natury.

W parku znajdują się liczne alejki i ścieżki spacerowe, więc można podziwiać otaczającą roślinność przemierzając go pieszo lub na rowerze. Rosną tu piękne drzewa - dęby, buki, lipy i kasztanowce. Wśród zieleni stoją pomniki przyrody - okazałe dęby szypułkowe oraz aleja starych lip.

Atrakcje dla dzieci

Park Dzieje to świetne miejsce także dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tu duży plac zabaw wyposażony w huśtawki, karuzele i zjeżdżalnie. Dla starszych dzieci przygotowano boiska do gry w piłkę nożną, siatkówkę plażową i koszykówkę.

W centralnej części parku zlokalizowana jest scena plenerowa, na której organizowane są koncerty i festyny. W wakacje odbywają się tu atrakcyjne zajęcia dla najmłodszych - warsztaty plastyczne, teatralne i ekologiczne.

Mrągowskie atrakcje dla rodzin z dziećmi

Mrągowo dysponuje szeroką ofertą atrakcji dla rodzin z dziećmi. Oprócz parku Dzieje, warte odwiedzenia są: wesołe miasteczko Rodzinka, kręgielnia "Król Kul" oraz Park Linowy Mrągowo.

Rodzinka to ogrodzony, bezpieczny teren z placem zabaw, dmuchanymi zamkami i zjeżdżalniami. Dzieci mogą skakać na trampolinach, bawić się w piaskownicy i jeździć na karuzelach. Dla rodziców jest kawiarnia z tarasem.

W kręgielni Król Kul czekają na dzieci kolorowe tory z rampami, ślizgawkami i przeszkodami. Można tu zagrać w kręgle i bilard lub pobawić się w sali zabaw z miękkimi pufami i basenem z piłeczkami.

Sport i rekreacja

Park Linowy Mrągowo to świetna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności. Zlokalizowany jest nad Jeziorem Czos, a jego trasy podzielone są na 5 poziomów trudności - od przedszkolaka po eksperta.

Spragnieni intensywniejszych wrażeń mogą skorzystać z oferty WakeParku Czos i spróbować swoich sił w jeździe na nartach wodnych lub wakeboardzie. Z kolei okoliczne lasy aż zachęcają do wycieczek pieszych lub rowerowych.

Najciekawsze atrakcje kulturowe Mrągowaatrakcje kulturowe Mrągowa

Wśród najciekawszych atrakcji kulturowych Mrągowa znajduje się z pewnością gotycki Kościół Świętej Trójcy. Świątynia wzniesiona została w XIV wieku i przez wieki była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana. We wnętrzu na uwagę zasługują XVIII-wieczny ołtarz główny i ambona z bogatą snycerką.

Kolejna ciekawa budowla to wybudowany w 1928 roku budynek dawnego Sądu. Obecnie mieści się w nim Muzeum Ziemi Mrągowskiej prezentujące historię, kulturę i przyrodę regionu. W Muzeum organizowane są ciekawe wystawy czasowe i spotkania z twórcami ludowymi.

Mrągowo zachwyca nie tylko licznymi atrakcjami turystycznymi, ale także bogactwem kultury i lokalnych tradycji. Warto połączyć zwiedzanie z poznawaniem barwnej historii i obyczajów tych ziem.

Festiwale i tradycje

Co roku w Mrągowie odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Największymi z nich są Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny oraz Festiwal Kultury Kresowej. Podczas festiwali można podziwiać występy zespołów ludowych z Polski i zagranicy.

W sierpniu organizowane są Dni Mrągowa - cykl koncertów, wystaw, jarmarków i imprez sportowych. Na scenie występują gwiazdy polskiej sceny, a na straganach można kupić wyroby lokalnych rękodzielników i skosztować regionalnych przysmaków.

Najlepsze trasy rowerowe Mrągowa

Mrągowo - najlepsze atrakcje turystyczne

Malownicze położenie wśród jezior i lasów sprawia, że Mrągowo jest doskonałą bazą wypadową dla amatorów wycieczek rowerowych. Miłośnicy dwóch kółek mogą wybrać się na szlaki o różnym stopniu trudności i długości.

Nazwa trasy Dystans Poziom trudności
Trasa "Naokoło Jezior Czos i Kiersztanowskiego" 13,5 km Łatwa
Trasa dookoła Jeziora Łuknajno 16 km Średnio trudna
Trasa do Mikołajek 35 km Trudna
Pętla Mrągowska 50 km Bardzo trudna

Malownicze widoki

Największym walorem przejażdżki rowerem po okolicach Mrągowa są bez wątpienia przepiękne widoki. Podczas wycieczki można z bliska podziwiać sielskie mazurskie krajobrazy - jeziora otoczone gęstymi lasami, pola, łąki i sady.

Po drodze natkniemy się również na liczne pomniki przyrody - potężne, kilkusetletnie drzewa zasługujące na miano "olbrzymów". Na trasie do Mikołajek warto zobaczyć charakterystyczne "Drzewo Wywrócone" pochylone nad taflą jeziora.

Wycieczki piesze po Mrągowie i okolicy

Oprócz rowerowych, w okolicach Mrągowa wytyczono również wiele ciekawych szlaków pieszych. Można wybrać się na krótki spacer brzegiem jeziora, całodzienną wycieczkę po lesie lub wielodniową wędrówkę z noclegami na polu namiotowym.

 • Trasa "Wokół jezior" (6 km) - malowniczy spacer wzdłuż brzegów pięciu jezior ze wspaniałymi widokami na mazurskie krajobrazy.
 • Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Las Warmiński" (10 km) - wiedzie przez rezerwat leśny, na trasie znajdują się tablice edukacyjne o faunie i florze.

Wędrówkę szlakiem pieszym można połączyć ze zwiedzaniem ciekawych miejsc po drodze, takich jak: osada średniowieczna Wartembork, wieża widokowa na Świętej Górze czy Gietrzwałdzka Grota Matki Bożej.

Atrakcje sportowe i rekreacyjne Mrągowa

Mrągowo dysponuje rozbudowaną infrastrukturą, która zadowoli amatorów różnych dyscyplin sportu i aktywnego wypoczynku. Znajduje się tu nowoczesny stadion lekkoatletyczny oraz ośrodek sportowo-rekreacyjny "Sosenki" z basenami, boiskami i kortami tenisowymi.

Wielbiciele spływów kajakowych mogą skorzystać z oferty przystani kajakowych i wypożyczalni sprzętu wodnego nad Jeziorem Czos. Z kolei miłośnicy wędkarstwa z pewnością docenią liczne jeziora obfitujące w ryby - sandacze, szczupaki i okonie.

Ekstremalne atrakcje

Spragnieni mocnych wrażeń powinni odwiedzić tor motocrossowy MX Mrągowo, gdzie regularnie organizowane są zawody i treningi. Można tu spróbować jazdy na profesjonalnym torze pod okiem instruktora.

Z kolei Międzynarodowe Centrum Sportów Wodnych i Rekreacji WakePark Mrągowo oferuje skoki na bungee oraz jazdę na nartach wodnych i wakeboardzie. Centrum dysponuje wyciągiem do wakeboardu, a instruktorzy zapewniają profesjonalne szkolenie.

Podsumowanie

Mrągowo to miasto, które ma naprawdę wiele do zaoferowania turystom. Znajdziemy tu szeroki wybór ciekawych atrakcji - zarówno tych kulturowych, przyrodniczych, jak i sportowo-rekreacyjnych. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku i zainteresowań.

Park Dzieje, rodzinne atrakcje typu wesołe miasteczko i kręgielnia, a także Park Linowy to miejsca, które z pewnością spodobają się rodzinom z dziećmi. Starsi turyści mogą skorzystać z bogatej oferty kulturalnej i zwiedzić zabytki miasta.

Fani aktywnego wypoczynku także nie będą się nudzić. Liczne szlaki rowerowe i piesze pozwolą poznać piękne okolice Mrągowa. Możliwości spływów kajakowych, wędkowania w jeziorach, jazdy konnej i gry w golfa uzupełniają obraz atrakcji turystycznych tego urokliwego mazurskiego miasta.

Jeśli planujecie urlop lub weekendowy wypad - Mrągowo jest doskonałym miejscem docelowym. Znajdziecie tu wszystko, czego potrzeba do udanego wypoczynku w otoczeniu pięknej przyrody. Gorąco polecam!

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Mapa wybrzeża w Polsce: Szczegółowa mapa wybrzeża Bałtyku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły