Narty w Gruzji: najlepsze miejsca do narciarstwa

Narty w Gruzji: najlepsze miejsca do narciarstwa
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 7 min.

Narty w Gruzji cieszą się coraz większą popularnością wśród narciarzy i snowboardzistów z całego świata. Ten mały kraj Kaukazu oferuje świetne warunki do uprawiania sportów zimowych - stoki o różnym stopniu trudności, mnóstwo śniegu i słoneczna pogoda. W tym artykule przedstawiamy najlepsze regiony i ośrodki narciarskie w Gruzji, aby pomóc Ci wybrać idealne miejsce na narty.

Kluczowe wnioski:
  • Gudauri to największy ośrodek narciarski w Gruzji, oferujący trasy dla każdego poziomu umiejętności
  • Bakuriani kusi rodzinna atmosferą i łagodnymi, szerokimi trasami zjazdowymi
  • Region Kazbegi słynie z pięknych widoków na najwyższe gruzińskie szczyty
  • Swanetia to raj dla narciarzy szukających ekstremalnych wrażeń i niezapomnianych widoków
  • Wycieczki skiturowe to idealny sposób na poznanie gruzińskich gór i nieskazitelnych zaspie

Narty w Gruzji na największym stoku

Największy i najbardziej znany ośrodek narciarski w Gruzji to Gudauri. Leży on w północnej części kraju, w regionie Stepantsminda, na wysokości ponad 2000 metrów nad poziomem morza.

Stacja oferuje ponad 57 km doskonale przygotowanych tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Od łagodnych, szerokich nartostrad po wymagające, strome czarne trasy. Istnieje tu 18 wyciągów, w tym 10 krzesełkowych. Sezon narciarski w Gudauri trwa od grudnia do kwietnia.

Infrastruktura stacji stale się rozwija - powstają nowe hotele, restauracje, wypożyczalnie sprzętu. Jest to zdecydowanie najlepsze miejsce do nart w Gruzji zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Trasy dla każdego poziomu umiejętności

W Gudauri znajdziesz trasy dopasowane do Twoich umiejętności - od łagodnych po zaawansowane. Dla początkujących polecana jest zielona trasa nr 6 o długości 2,5 km. Średnio zaawansowani narciarze powinni wybrać niebieskie i czerwone trasy o numerach 3, 4 i 5.

Miłośnicy mocnych wrażeń docenią czarną trasę numer 1 o nachyleniu do 60 stopni. Jest ona oświetlona, co pozwala szusować także wieczorami. Gwarantuje niezapomniane widoki na szczyty Kaukazu i dolinę rzeki Aragwi.

Idealne trasy narciarskie w Gudauri

Gudauri zachwyca nie tylko rozmiarami, ale także jakością tras. Są one bardzo dobrze utrzymane, regularnie ratrakowane i naśnieżane. Nie brakuje tu także naturalnego śniegu - zimy w Gruzji bywają bardzo obfite.

W ośrodku działa nowoczesny, sztuczny system naśnieżania, dzięki czemu sezon narciarski trwa tu długo, nawet do początku maja. Istnieje sporo możliwości jazdy poza wyznaczonymi trasami - wąwozy, grzędy, polany.

Do Gudauri prowadzi asfaltowa droga utrzymywana także zimą. Jest to ważny atut tego kurortu.

Gudauri to świetne warunki narciarskie, nowoczesna infrastruktura, piękne widoki. Idealne miejsce dla każdego narciarza czy snowboardzisty!

Czytaj więcej: Mapa wybrzeża w Polsce: Szczegółowa mapa wybrzeża Bałtyku

Narty w Gruzji w ośrodku Bakuriani

Drugi co do wielkości ośrodek narciarski w Gruzji to Bakuriani, położone na wysokości 1700 m n.p.m. w regionie Samcche-Dżawachetia. Jest to miejsce szczególnie polecana rodzinom z dziećmi i początkującym narciarzom.

Znajdziemy tu 30 km tras o łagodnym i umiarkowanym stopniu trudności. Trasy są szerokie, bardzo dobrze utrzymane. Działa 8 wyciągów krzesełkowych. Bakuriani może pochwalić się także pięknymi widokami na pobliskie szczyty.

Miejscowość ma także ciekawą historię - już w latach 30. XX wieku była popularnym kurortem narciarskim w ZSRR. Przyciągała wielu turystów infrastrukturą na wysokim jak na tamte czasy poziomie.

Baza noclegowa i gastronomiczna

W ośrodku funkcjonuje kilkanaście hoteli - od tanim schronisk młodzieżowych po luksusowe hotele SPA z basenami i widokiem na góry. Jest tu również wiele restauracji, barów i kawiarni serwujących lokalne gruzińskie specjały.

Miłą niespodzianką jest niska cena skipassów. Za dzień jazdy na wyciągach w Bakuriani zapłacimy około 2-3 razy mniej niż w znanych alpejskich kurortach narciarskich.

Liczba tras 30 km
Liczba wyciągów 8
Sezon narciarski grudzień - kwiecień

Szusowanie w Kazbegi z widokiem na góry

Narty w Gruzji: najlepsze miejsca do narciarstwa

Jeśli szukacie wyjątkowych wrażeń podczas nart w Gruzji, koniecznie odwiedźcie malowniczy region Kazbegi u stóp najwyższego szczytu kraju - Góry Kazbek (5047 m n.p.m.).

Najlepszym ośrodkiem narciarskim jest tu Hatsvali położone na wysokości 2300 m n.p.m. Zjeżdżając ze stoków, można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Kazbek.

Hatsvali dysponuje kilkoma wyciągami talerzykowymi i 4 km tras przeznaczonymi dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Są one wąskie i stosunkowo strome jak na standardy europejskich stacji.

Do Kazbegi prowadzi wyremontowana widokowa droga wojskowa przez Przełęcz Kreuz. Alternatywnie można dostać się doliną rzeki Terek z Władykaukazu.

Narciarstwo ekstremalne w regionie Swanetia

Ekstremalnych wrażeń podczas nart w Gruzji dostarczy Wam również region Svaneti położony w zachodniej części kraju, przy granicy z Abchazją. Słynie on ze stromych, pokrytych głębokim śniegiem stokach górskich.

Miłośnicy freeridu mogą zapuszczać się na zbocza masywu Uszby, Ceha czy Tetnuld. Są to dzikie, zupełnie niezagospodarowane tereny dla zaawansowanych i odważnych narciarzy lub snowboardzistów.

Trzeba mieć świadomość zagrożenia lawinowego. Warto zabrać ze sobą sprzęt lawinowy: detektor, sonda, łopata. Można skorzystać z usług lokalnych przewodników, znających te tereny jak własną kieszeń.

Wycieczki skiturowe po gruzińskich górach

Narty Gruzja to także raj dla skiturerów, którzy kochają ciszę i dziką przyrodę. Jedną z najlepszych tras jest wycieczka na Zapadnyj Kavkaz, a dokładnie szlak wiodący z wioski Juta na przełęcz Krestowyj (2800 m n.p.m.).

Przemierzamy go pod górę na nartach skiturowych, ciesząc się niesamowitymi widokami na okoliczne szczyty. Po dotarciu na przełęcz zjeżdżamy w dół stromym, choć bezpiecznym szlakiem o długości ponad 5 km.

Na trasie napotkamy spokojne odcinki oraz fragmenty wymagające umiejętności carvingu. Dobrym punktem startowym jest także miejscowość Kazbegi lub wioska Juta.

Powyższa propozycja to tylko przykłady wspaniałych terenów do uprawiania nart w Gruzji. Różnorodność i dzikość Kaukazu połączona z gościnnością Gruzinów gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Podsumowanie

Artykuł przedstawia najlepsze regiony i ośrodki narciarskie w Gruzji. Opisane zostały czołowe kurorty, takie jak Gudauri, Bakuriani czy Kazbegi. Znajdziemy tu informacje o długości i trudności tras, liczbie wyciągów, a także o infrastrukturze i atrakcjach poszczególnych destynacji. Przeczytamy o urokliwych widokach na góry i możliwościach uprawiania nart w Gruzji dla narciarzy na każdym poziomie zaawansowania.

Artykuł zachęci do odwiedzenia tego niezwykłego zakątka Kaukazu. Opisuje on zarówno duże ośrodki narciarskie jak Gudauri czy Bakuriani, gdzie znajdziemy nowoczesną infrastrukturę, jak również dzikie, niezagospodarowane tereny dla miłośników freeridu i skituringu. Z pewnością Gruzja Narty to ciekawa alternatywa dla popularnych alpejskich kurortów.

Z artykułu dowiemy się, jakimi drogami dojechać do opisywanych regionów. Podpowiada on gdzie szukać tanich noclegów i smacznego jedzenia. Zawiera cenne wskazówki dla rodzin z dziećmi, początkujących narciarzy oraz bardziej zaawansowanych amatorów białego szaleństwa. Opisuje szlaki dla zwolenników skituringu oraz możliwości freeridu w dzikich rejonach Gruzji Narty.

Podsumowując, artykuł w kompleksowy sposób prezentuje ofertę narciarską Gruzji. Na pewno zachęci wielu narciarzy i snowboardzistów do odwiedzenia tego nieodkrytego dotąd raju zimowych sportów. Biorąc pod uwagę opisane walory przyrodnicze, infrastrukturę oraz niskie ceny, wydaje się, że popularność Nart Gruzja będzie stale rosła.

Najczęstsze pytania

Do najlepszych i największych ośrodków w Gruzji należą Gudauri ze świetną infrastrukturą i trasami dla każdego poziomu zaawansowania oraz rodzinna Bakuriani z łagodniejszymi trasami. Warte uwagi są również Kazbegi ze wspaniałymi widokami i dziki, ekstremalny region Svaneti.

Sezon narciarski w gruzińskich ośrodkach trwa zazwyczaj od grudnia do kwietnia, choć w wyżej położonych kurortach można szusować nawet do maja. Najlepsze warunki panują w styczniu i lutym.

Gruzja jest zdecydowanie tańsza niż popularne ośrodki narciarskie w Europie Zachodniej czy Alpach. Za dobry obiad zapłacimy około 10 euro, piwo kosztuje 1-2 euro. Nocleg w hotelu to wydatek rzędu 25-40 euro za dobę.

Noclegi w pobliżu ośrodków narciarskich warto rezerwować z wyprzedzeniem. Na miejscu znajdziemy hotele, pensjonaty i kwatery prywatne. Dobrym rozwiązaniem są również tanim schroniska młodzieżowe.

Większość gruzińskich kurortów zlokalizowana jest w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych, dojeżdża też transport publiczny. Warto wynająć samochód - ceny są bardzo przystępne, a komunikacja nie zawsze jest regularna.

5 Podobnych Artykułów

  1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
  2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
  3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
  4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
  5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły