Okolice Ostródy Co warto zobaczyć - Atrakcje w okolicy Ostródy

Okolice Ostródy Co warto zobaczyć - Atrakcje w okolicy Ostródy
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 8 min.

Okolice Ostródy Co warto zobaczyć to region pełen urokliwych zakątków, malowniczych krajobrazów i ciekawych atrakcji turystycznych. W niniejszym artykule przybliżymy najciekawsze miejsca i rzeczy do zrobienia w promieniu kilkunastu kilometrów od Ostródy. Odwiedzimy m.in. Ostródzki Park Krajobrazowy ze wspaniałymi szlakami pieszymi i rowerowymi, popłyniemy kajakami przez Jezioro Drwęckie z przystankami na dzikich plażach, zobaczymy średniowieczne zamki krzyżackie oraz urocze, wiejskie kościółki. Zapraszamy w podróż po urokliwych okolicach Ostródy!

Kluczowe wnioski:
 • Okolice Ostródy oferują wiele ciekawych miejsc i atrakcji do zobaczenia
 • Warto wybrać się m.in. do Parku Krajobrazowego, popłynąć kajakami i zwiedzić zamki
 • Region ten charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami, dzikimi plażami i zabytkami
 • Jest to świetne miejsce zarówno na wypoczynek na łonie natury, jak i aktywną turystykę
 • Okolice Ostródy zadowolą zarówno miłośników przyrody, kajakarzy, rowerzystów jak i pasjonatów historii

Zabytki i atrakcje Ostródzkiego Parku Krajobrazowego

Ostródzki Park Krajobrazowy to prawdziwa perełka na turystycznej mapie regionu. Rozciąga się na powierzchni ponad 7 tys. hektarów i obejmuje malownicze tereny morenowe wokół Jeziora Drwęckiego. Gości przyciągają tu przede wszystkim urokliwe krajobrazy - głębokie lasy, pola, łąki, liczne wzniesienia morenowe oraz aż 16 jezior.

Park stanowi raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wytyczono tutaj bogatą sieć szlaków turystycznych o łącznej długości ponad 100 km. Wędrówki piesze i rowerowe pozwalają podziwiać najpiękniejsze zakątki parku. Nie brakuje też plaż i kąpielisk nad jeziorami, gdzie latem można się zażywać kąpieli słonecznych.

Wśród licznych atrakcji Ostródzkiego Parku Krajobrazowego warto wymienić rezerwat przyrody Las Warmiński chroniący fragment boru sosnowego i buczyny. Znaleźć tu można okazałe pomniki przyrody, takie jak Dąb Napoleona, czy Sosna Pospolita o obwodzie 380 cm. Sporo jest też ciekawych obiektów historycznych, jak np. średniowieczny zamek w Dylewie, Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Rodzin w Górze czy pocysterski zespół klasztorny w Węgorzewie.

Szlaki turystyczne

Park dysponuje gęstą siecią oznakowanych szlaków turystycznych przystosowanych zarówno do wędrówek pieszych, jak i rowerowych. Łączna ich długość przekracza 100 km. Wiodą one przez atrakcyjne miejsca w parku - wzdłuż linii brzegowej jezior, przez lasy i polany. Każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno amatorzy spokojnych spacerów, jak i bardziej wymagający piechurzy.

Najciekawsze trasy rowerowe w okolicach Ostródy

Rowerzyści także znajdą w okolicach Ostródy coś dla siebie. Malownicze trasy wiodące przez lasy, wzdłuż jezior i małych miejscowości gwarantują niezapomniane wrażenia. Oto kilka propozycji najciekawszych wycieczek rowerowych w promieniu kilkunastu kilometrów od miasta.

Trasa Długość Atrakcje
Ostróda - Góra - Ostróda 21 km Sanktuarium MB Królowej Rodzin, urokliwa wieś Góra
Ostróda - Stare Jabłonki - Ostróda 26 km Jezioro Wadąg, ruiny zamku krzyżackiego
Ostróda - Wójtowo - Ostróda 31 km Rezerwat przyrody Las Warmiński

Większość tras prowadzi po szlakach o nawierzchni asfaltowej lub utwardzonej kostką, co ułatwia jazdę również mniej wprawnym rowerzystom. Na trasach organizowane są liczne imprezy rowerowe i rajdy, m.in. Rodzinny Rajd Rowerowy po Ziemi Ostródzkiej.

Czytaj więcej: Okolice Ostródy: Najciekawsze Atrakcje i Miejsca do Zobaczenia

Wyprawa kajakowa przez okolice Ostródy z przystankami

Jeziora i rzeki to znak rozpoznawczy Ziemi Ostródzkiej. Nic więc dziwnego, że cieszą się one ogromną popularnością wśród amatorów spływów kajakowych. Malownicza wyprawa kajakami przez okolice Ostródy z licznymi przystankami to świetny pomysł na weekendowy wypad za miasto.

Proponowana trasa kajakowa prowadzi z Ostródy najpierw na północny-wschód w kierunku miejscowości Grabin, skąd płyniemy na południowy zachód, by dotrzeć do ujścia Drwęcy. Całość liczy ok. 26 km, a przemierzając ją spokojnym tempem zajmie ok. 6-8 godzin.

Na trasie znajduje się kilka dogodnych miejsc na postój i odpoczynek - plaże i polany nad jeziorem, przystanie kajakowe. Można się tu zażywać słońca, piknikować, zwiedzać okoliczne atrakcje. Sama Ostróda oraz wsie Grabin i Góra mają wiele ciekawych zabytków.

Spływy kajakowe przez okolice Ostródy pozwalają z bliska podziwiać malownicze krajobrazy oraz odwiedzać urocze nadjeziorne miejscowości.

Wzgórza Dylewskie z widokiem na okolice Ostródy

W okolicach Ostródy znajdują się liczne wzniesienia morenowe, z których rozpościera się malowniczy widok na okoliczne jeziora, pola i lasy. Jednym z najpiękniejszych punktów widokowych są Wzgórza Dylewskie położone 4 km na północny zachód od centrum miasta.

To pasmo niewysokich wzgórz o długości 4 km biegnące wzdłuż północno-wschodniego brzegu Jeziora Pauzeńskiego. Spacer ścieżką edukacyjną na szczyt najwyższego wzniesienia (103 m n.p.m.) pozwala podziwiać niezwykłej urody krajobraz - panoramę Ostródy, ścianę lasów Puszczy Piskiej, liczne jeziora błyszczące wśród pól i łąk.

Na zboczach Wzgórz Dylewskich występują rzadkie, chronione rośliny, m.in. sasanka otwarta, gorysz pagórkowaty, storczyki. Po drodze można zobaczyć także ślady osadnictwa z epoki kamienia i brązu. To magiczne miejsce warto odwiedzić!

Inne wzniesienia z widokiem

 • Góra - 103 m n.p.m., widoki na Dolinę Drwęcy
 • Czarny Bryńsk - 89 m n.p.m., wzniesienie we wsch. części Ostródzkiego Parku Krajobrazowego

Sanktuaria i miejsca kultu religijnego w okolicach Ostródy

Ziemia Ostródzka obfituje w liczne świątynie i miejsca kultu religijnego o wielowiekowej historii. Godne polecenia są zwłaszcza trzy obiekty sakralne:

 • Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Rodzin w Górze - miejsce objawień z 1932 r., koronowany wizerunek MB z Dzieciątkiem
 • Kościół pw. św. Wojciecha w Miłomłynie - gotycki zabytek z pięknymi polichromiami i płytami nagrobnymi z XVI w.
 • Pocysterski zespół klasztoru w Węgorzewie - ruiny opactwa z XIII w., w tym bazylika NMP z pięknym sklepieniem.

Niewątpliwie warto odwiedzić te pełne dostojeństwa i historii obiekty kultu religijnego. Są one położone w niewielkiej odległości od Ostródy (od kilku do kilkunastu km), więc świetnie nadają się na jednodniowe wycieczki lub pielgrzymki.

Zamki krzyżackie do zobaczenia w okolicach Ostródy

Okolice Ostródy Co warto zobaczyć to także ruiny średniowiecznych zamków krzyżackich świadczących o burzliwej historii tych ziem. W odległości poniżej 25 km od miasta położone są dwa warowne obiekty warte odwiedzenia - ruiny zamków w Starych Jabłonkach i Dylewie.

Pierwszy pełnił niegdyś funkcję komturii, filii słynnego zamku w Ostródzie. Zachowały się tu baszty, ściany zewnętrzne oraz przekop dzielący majdan od przedzamcza. Warto też podziwiać ruiny zamku w Dylewie - budowli wzniesionej przez Krzyżaków w XIV w. Obecnie mieści on hotel i restaurację.

Oba obiekty wkomponowane w malowniczy, nadjeziorny krajobraz stanowią świadectwo potęgi zakonu krzyżackiego. Zdecydowanie warto je odwiedzić podczas wycieczek po okolicach Ostródy!

Podsumowanie

Okolice Ostródy to region, który zachwyca malowniczymi krajobrazami, dziką przyrodą i licznymi zabytkami. W niedalekiej odległości od miasta znajduje się wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Ostródzki Park Krajobrazowy kusi szlakami turystycznymi i plażami nad jeziorami. Rowerzyści znajdą tu sporo tras wśród lasów i pól. Kajakarze mogą popłynąć Drwęcą z przystankami na dzikich biwakach.

Na zwolenników aktywnego wypoczynku czekają też szlaki piesze na pobliskie wzniesienia morenowe, np. Wzgórza Dylewskie, skąd podziwiać można rozległą panoramę. Fani zabytków powinni odwiedzić średniowieczne ruiny zamków w Starych Jabłonkach i Dylewie oraz kościoły i sanktuaria, jak choćby Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Rodzin w Górze.

Przy tak ogromnym wachlarzu atrakcji i różnorodności krajobrazów okolice Ostródy zadowolą turystów o każdym guście. Zarówno poszukujący spokoju, rodziny z dziećmi, jak i bardziej wymagający turyści na brak wrażeń tu nie powinni narzekać.

Podsumowując - okolice Ostródy to region, który koniecznie trzeba zobaczyć. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - wspaniałą przyrodę, malownicze trasy rowerowe i szlaki turystyczne, jeziora i rzeki do kajakowania oraz ciekawe zabytki do zwiedzania.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

0