Park Zdrojowy Polanica Zdrój - Informacje i Atrakcje

Park Zdrojowy Polanica Zdrój - Informacje i Atrakcje
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 7 min.

Polanica Park Zdrojowy to piękny, zabytkowy park położony w samym centrum uzdrowiska Polanica-Zdrój. Zajmuje obszar ok. 5 ha i stanowi jedną z największych atrakcji tego malowniczego miasteczka. Spacerując alejkami Parku Zdrojowego można podziwiać liczne pomniki przyrody, fontanny, rzeźby i obiekty małej architektury. W parku znajduje się też pijalnia wód mineralnych oraz tężnie solankowe. To idealne miejsce na odpoczynek i relaks wśród zieleni.

Kluczowe wnioski:
 • Park Zdrojowy to jedna z największych atrakcji Polanicy-Zdroju.
 • Rośnie tam wiele cennych, starych drzew będących pomnikami przyrody.
 • W parku znajdują się liczne rzeźby, fontanny i obiekty małej architektury.
 • Można skorzystać z tężni solankowych i pijalni wód mineralnych.
 • Park stanowi idealne miejsce na spacer i wypoczynek na łonie natury.

Atrakcje dla dzieci w Parku Zdrojowym

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju to świetne miejsce na rodzinny spacer z dziećmi. Znajdziemy tu Polanica Park Zdrojowy mnóstwo atrakcji, które umilą czas najmłodszym.

Dla dzieci przygotowano specjalne place zabaw wyposażone w huśtawki, zjeżdżalnie i piaskownice. Największy plac zabaw zlokalizowany jest w centralnej części parku. Oprócz standardowego wyposażenia znajdziemy tam także karuzelę oraz minizoo z kózkami i owieczkami.

Poza tym w Parku Zdrojowym zorganizowane są liczne atrakcje dla dzieci, takie jak występy teatrzyków czy zajęcia plastyczne. W sezonie letnim odbywają się tu pikniki z animacjami. Dzieci mogą pojeździć na kucykach lub elektrycznych samochodzikach.

Rodzice z pewnością także docenią uroki Parku Zdrojowego. Jest to bezpieczne miejsce, w którym można odpocząć na ławce, podczas gdy dzieci bawią się na placu zabaw.

Atrakcje dla najmłodszych

W centralnej części parku zlokalizowane są dwie piaskownice dla maluchów w wieku 2-5 lat wyposażone w małe huśtawki, zjeżdżalnie oraz domki. Jest to idealne miejsce do zabawy dla najmłodszych dzieci.

Nieopodal znajduje się mini zoo, gdzie w specjalnych zagrodach można podziwiać owieczki, kózki i króliki. Zwierzęta chętnie podchodzą do dzieci licząc na przysmaki.

Spacer po Parku Zdrojowym Polanica

Polanica Zdrój Park Zdrojowy to wyjątkowe miejsce o długiej tradycji sięgającej początków XX wieku. Już sam spacer alejkami parku pozwala oderwać się od zgiełku miasta i zrelaksować w otoczeniu przyrody. Rozpościera się stąd malowniczy widok na panoramę Karkonoszy z charakterystyczną Śnieżką.

Park zajmuje obszar ok. 5 ha i podzielony jest na kilka stref. W części północnej i środkowej dominuje zieleń w postaci trawników, krzewów i drzew. Nie brakuje też rabat kwiatowych upiększających alejki.

Południową część parku zajmują obiekty zdrojowe z pijalnią wód mineralnych oraz tężniami solankowymi. Można tu skorzystać z dobroczynnych właściwości miejscowych wód leczniczych.

Alejki i ścieżki

Układ alejek w Parku Zdrojowym tworzy wygodną sieć komunikacyjną umożliwiającą dotarcie do każdego jego zakątka. Główna aleja prowadzi od bramy wejściowej wzdłuż centralnej fontanny aż do muszli koncertowej.

Wzdłuż alejek ustawione są wygodne ławki, więc można odpocząć podczas spaceru. Ścieżki wykonane z kostki brukowej są równe, co ułatwia poruszanie się osobom starszym czy rodzicom z wózkami.

Czytaj więcej: Polanica Zdrój Park Zdrojowy - Urokliwy park w Polanicy Zdrój

Zabytki i fontanny Parku Zdrojowego

Najcenniejszymi obiektami w Parku Zdrojowym są liczne pomniki przyrody w postaci starych drzew, sięgających nawet 150-200 lat. Wśród nich znajdziemy platany klonolistne, jesiony, wiązy i klony srebrzyste. Niektóre z tych okazów mają status zabytków przyrody.

Kolejną atrakcją parku są fontanny i rzeźby stanowiące jego ozdobę. Największą jest centralna fontanna z postacią Nimfy, a wokół niej rozmieszczone są mniejsze fontanny z rzeźbami przedstawiającymi putta.

W Parku Zdrojowym zobaczymy również rzeźby wybitnych postaci związanych z Polanicą-Zdrojem, m.in. Ignacego Mościckiego, prezydenta RP w latach 1926-1939.

W północno-zachodniej części parku stoi muszla koncertowa wybudowana w 1903 roku. Latem organizowane są tu liczne koncerty i festiwale.

Centralna fontanna z Nimfą

Centralną ozdobą parku jest fontanna z symboliczną rzeźbą przedstawiającą postać młodej Nimfy (boginki wodnej), trzymającej w dłoniach dzban. Z jej wnętrza tryska woda tworząc efektowny gejzer.

Wokół głównej fontanny ustawiono mniejsze fontanny z rzeźbami amorków (puttów). Całość tworzy urokliwą przestrzeń, która przyciąga spacerowiczów szukających miejsca na odpoczynek.

Nazwa Centralna fontanna z Nimfą
Lokalizacja Centralna część Parku Zdrojowego
Autor rzeźby Jan Jerzy Wala
Materiał Piaskowiec
Wysokość rzeźby 3,2 m

Polanica Park Zdrojowy Roślinność i oczka wodne Roślinność i oczka wodne

Park Zdrojowy Polanica Zdrój - Informacje i Atrakcje

Park Zdrojowy roztacza zupełnie inny klimat w zależności od pory roku. Wiosną i latem zachwyca bujną zielenią - młodymi liśćmi drzew i kwitnącymi kolorowo rabatami. Jesienią natomiast olśniewa feerią barw podczas przebarwień liści.

Liczne oczka wodne, stawy i strumyki stanowią ostoję dla ptaków i drobnych zwierząt. Można tu zaobserwować kaczki pływające po tafli wody, a nad głowami przelatują kolorowe motyle.

Południową część parku porasta gęsty las sosnowy. W cieniu drzew rozpościera się polana ze stawem, która stanowi kojącą enklawę spokoju i ciszy, oddaloną od gwaru fontann.

Pomniki przyrody

Na terenie Parku Zdrojowego rośnie kilkadziesiąt cennych, starych drzew będących pomnikami przyrody. Niektóre okazy mają nawet 150-200 lat i pamiętają jeszcze czasy świetności Polanicy jako uzdrowiska.

Do najstarszych drzew należą: platan klonolistny o obwodzie 560 cm, kasztanowiec zwyczajny o obwodzie 510 cm oraz cis pospolity o obwodzie 260 cm. Drzewa te stanowią prawdziwe skarby przyrody.

Uzdrowisko w Parku Zdrojowym Polanicy

Park Zdrojowy stanowi serce uzdrowiska Polanica-Zdrój. To właśnie tutaj zlokalizowane są wszystkie obiekty zdrojowe. Goście mogą skorzystać z dobroczynnych właściwości leczniczych miejscowych wód mineralnych.

W południowo-zachodniej części parku znajduje się nowoczesny zakład przyrodoleczniczy. Mieści się tu m.in. basen z wodą solankową i gabinety odnowy biologicznej. Można tu zamówić masaż, kąpiel perełkową czy borowinową.

Obok zakładu zlokalizowana jest Pijalnia Wód Mineralnych, w której serwowane są tradycyjne wody lecznicze eksploatowane w Polanicy.

 • W Parku Zdrojowym znajdują się dwa rodzaje tężni solankowych: odkryta i ogrzewana.
 • Tężnie wytwarzają mikroklimat bogaty w sole mineralne, który działa leczniczo na układ oddechowy.

Korzystanie z dobrodziejstw uzdrowiska w połączeniu ze spokojnym spacerem alejkami parku pozwala zregenerować siły fizyczne i odzyskać równowagę psychiczną.

Podsumowanie

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju to prawdziwa perła tego uzdrowiskowego miasteczka. Zajmuje obszar ok. 5 ha w samym centrum i stanowi jedną z największych jego atrakcji. Podczas spaceru alejkami Polanica Park Zdrojowy można podziwiać liczne pomniki przyrody, fontanny, rzeźby i obiekty małej architektury.

Park oferuje wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dla najmłodszych przygotowano place zabaw i mini zoo. Starsi mogą odpocząć na ławeczce podczas gdy dzieci bawią się na placu zabaw. Sam spacer alejkami parku pozwala zrelaksować się w otoczeniu przyrody.

Najcenniejszymi obiektami w Polanica Zdrój Park Zdrojowy są liczne pomniki przyrody w postaci starych drzew. Niektóre mają nawet 150-200 lat! Park stanowi serce uzdrowiska - znajduje się tu pijalnia wód mineralnych i tężnie solankowe. Można skorzystać z dobroczynnych właściwości miejscowych wód leczniczych.

Park Zdrojowy Polanica Zdrój to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno miłośnicy przyrody, fani aktywnego wypoczynku oraz osoby poszukujące miejsca do relaksu. Gorąco polecamy odwiedzić Park Zdrojowy podczas pobytu w Polanicy!

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły