Polanica Zdrój Park Zdrojowy - Urokliwy park w Polanicy Zdrój

Polanica Zdrój Park Zdrojowy - Urokliwy park w Polanicy Zdrój
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14 grudnia 2023 | 9 min

Polanica Park Zdrojowy to urokliwy, zabytkowy park położony w samym centrum uzdrowiskowego miasta Polanica-Zdrój. Jego początki sięgają XVIII wieku, kiedy to odkryto tu zmineralizowane źródła wód leczniczych i rozpoczęto budowę zdrojowiska. Dziś park o powierzchni 5,6 ha pełni funkcje reprezentacyjne, rekreacyjne i lecznicze. Oprócz pięknej zieleni i alejek spacerowych znajdziemy tu pijalnię wód mineralnych, tężnie solankowe, muszlę koncertową czy zabytkowe pomniki. Park Zdrojowy to miejsce pełne uroku i zacisznych zakątków, w którym odpoczną zarówno kuracjusze, jak i turyści.

Kluczowe wnioski:
  • Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju ma ponad 200-letnią historię sięgającą czasów, gdy odkryto tu zmineralizowane źródła wód.
  • Na powierzchni 5,6 ha mieści się wiele atrakcji, m.in. pijalnia wód, tężnie solankowe, muszla koncertowa.
  • Pełni funkcje lecznicze, rekreacyjne i reprezentacyjne jako wizytówka uzdrowiska.
  • Jest miejscem wypoczynku zarówno dla kuracjuszy, jak i turystów podziwiających jego urok.
  • Wyróżnia się piękną zielenią, alejkami spacerowymi i zabytkowymi pomnikami.

Ogrody sensoryczne Parku Zdrojowego

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju słynie z pięknych, zadbanych ogrodów i zieleni. Jedną z jego perełek są tzw. ogrody sensoryczne, zaprojektowane z myślą o pobudzeniu zmysłów i poprawie samopoczucia odwiedzających. Te niezwykłe ogrody sensoryczne Parku Zdrojowego podzielone są na strefy oddziałujące na poszczególne zmysły.

W ogrodzie zapachowym znajdziemy rośliny o intensywnych, przyjemnych zapachach - lawendę, rozmaryn, miętę czy majeranek. Spacerując alejkami, można delektować się aromatami ziół i kwiatów. Ogród dźwiękowy wyposażono z kolei w instrumenty i urządzenia, które wydobywają relaksujące odgłosy natury - szum strumieni, śpiew ptaków, dźwięk wiatru.

Kolejne ogrody pobudzają zmysł dotyku, smaku i wzroku. Znajdziemy tam rzeźby i instalacje do dotykania, zioła i rośliny, których owoce i liście można skosztować oraz rabaty kwiatowe o feerii barw i faktur. Spędzając czas w tych niecodziennych ogrodach sensorycznych, odwiedzający mogą odpocząć, zrelaksować zmysły i nabrać sił witalnych.

Zmysłowe wrażenia wśród natury

Parkowe ogrody sensoryczne to prawdziwa gratka dla osób szukających wyciszenia i regeneracji zmysłów na łonie natury. Pobyt w takiej przestrzeni, w otoczeniu roślinności, dźwięków i zapachów pozytywnie wpływa na samopoczucie, redukuje stres i pozwala zwolnić tempo życia. To także ciekawe miejsce dla rodzin z dziećmi - maluchy uwielbiają kolorowe rabaty, dotykanie faktur, smakowanie owoców i nasłuchiwanie odgłosów ogrodu. Ogrody sensoryczne Parku Zdrojowego warto odwiedzić w każdej porze roku!

Alejki spacerowe Parku Zdrojowego

Polanica Park Zdrojowy to prawdziwy raj dla amatorów spacerów i podziwiania urokliwych zakątków parkowej zieleni. Jego alejki o łącznej długości ok. 2 km tworzą malowniczą sieć ścieżek wijących się wśród starodrzewia, rabat kwiatowych, oczek wodnych i parkowej architektury. Podczas przechadzki alejkami można napotkać m.in. wiekowe platany i kasztanowce, rzeźby z XIX w. czy neobarokową muszlę koncertową.

Jedną z najpiękniejszych alejek spacerowych jest promenada wiodąca od muszli koncertowej w kierunku pijalni wód mineralnych „Pieniawa”. W cieniu starych drzew ciągnie się ona wzdłuż potoku Pieniawa, który przecina park dwoma odnogami tworząc malownicze wyspy. Alejki w tej części parku stanowią ulubione miejsce odpoczynku zarówno gości uzdrowiska, jak i mieszkańców miasta.

Parkowe alejki to także świetna przestrzeń dla aktywności fizycznej - nordic walking czy joggingu. Piękne otoczenie zachęca do ruchu na świeżym powietrzu, a urozmaicona rzeźba terenu dostarcza dodatkowych wrażeń. Po wysiłku fizycznym warto usiąść na ławce pod starym drzewem i delektować się otaczającym widokiem.

Park Zdrojowy stwarza idealne warunki do aktywnego wypoczynku i regeneracji sił w otoczeniu pięknej, zabytkowej architektury parku i bujnej roślinności - mówi Anna Kowalska, przewodniczka beskidzka.

Czytaj więcej: Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza

Rozkład architektoniczny Parku Zdrojowego

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju to niezwykle urokliwa przestrzeń łącząca walory krajobrazowe z cennymi obiektami architektury uzdrowiskowej. Jego założenie w stylu angielskim, o swobodnych liniach alejek i rabat kwiatowych, zostało uzupełnione o szereg obiektów służących celom leczniczym i rekreacyjnym.

Sercem parku jest Pijalnia Wód Mineralnych „Pieniawa”, w której można skosztować leczniczych wód ze źródeł polanickich. Obok wznoszą się drewniane altany „ Edward” i „Maria” w stylu szwajcarskim, służące za punkt widokowy na park i sąsiadujący z nim kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Na wzniesieniu za pijalnią uwagę zwraca neobarokowa muszla koncertowa z 1912 r. z bogatymi zdobieniami.

Na terenie parku znajdziemy także sanatoria z początku XX wieku, m.in. „Jubilat” i „Włókniarz”, a w nich gabinety zabiegowe i baseny lecznicze. Historię uzdrowiska upamiętniają liczne rzeźby i pomniki - m.in. poeta Zygmunt Krasiński, skrzypaczka Maria Winecka czy kompozytor Ludomir Różycki.

  • Jedną z wizytówek parku jest Pijalnia Wód Mineralnych „Pieniawa” z altanami widokowymi.
  • W otoczeniu zieleni parkowej wznoszą się neobarokowa muszla koncertowa i sanatoria z pocz. XX wieku.
  • Liczne pomniki i rzeźby oddają uznanie zasłużonym postaciom związanym z Polanicą-Zdrojem.

Zabytkowe pomniki w Parku Zdrojowym

Polanica Zdrój Park Zdrojowy - Urokliwy park w Polanicy Zdrój

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju to swoisty ogród rzeźby prezentujący galerię popiersi i monumentów upamiętniających wybitne postaci w dziejach uzdrowiska. Pomniki i rzeźby parkowe tworzą aleję zasłużonych, ukazując ich wkład w rozwój Polanicy jako miejscowości zdrojowo-wypoczynkowej.

Jednym z najbardziej okazałych jest pomnik Ludomira Różyckiego - wybitnego polskiego kompozytora, który w 1903 roku przebywał na kuracji w Polanicy i tu skomponował operę „Casanova”. Inne pomniki przedstawiają poetę Zygmunta Krasińskiego, skrzypaczkę i profesor Marię Winecką, dr Władysława Szumowskiego, pioniera polskiej balneologii czy patrona uzdrowiska św. Józefa.

Z kolei w altance „Edward” stoi popiersie hr. Edwarda Raczyńskiego ufundowane przez wdzięcznych kuracjuszy w uznaniu zasług hrabiego dla rozwoju uzdrowiska na przełomie XIX i XX wieku. Parkowe rzeźby i pomniki tworzą więc swoisty panteon zasłużonych dla Polanicy, oddając hołd tym, których działalność przyczyniła się do jej świetności.

Ludomir Różycki kompozytor, twórca opery "Casanova"
Maria Winecka skrzypaczka, profesor Konserwatorium Warszawskiego
Edward Raczyński inicjator rozwoju uzdrowiska na przełomie XIX/XX w.

Roślinność Parku Zdrojowego Polanica

Park Zdrojowy roztacza przed odwiedzającymi prawdziwą feerię barw, kształtów i zapachów dzięki bogatej roślinności liczącej kilkaset gatunków drzew, krzewów, bylin i kwiatów. Tworzą one malownicze kompozycje parkowego krajobrazu o wysokich walorach estetycznych i użytkowych.

Do najstarszych okazów należą wiekowe platany klonolistne „Ulrika” i „Emanuela”. Ich potężne, sędziwe pnie o obwodach 4-5 m rozpościerają imponujące, szerokie korony. W alei lipowej podziwiać można 150-letnie lipy drobnolistne o oryginalnych, powyginanych pniach. Parkową florę wzbogacają też okazy kasztanowca zwyczajnego, wiązu, grabu i jaworu.

Barwną ozdobą parku są rabaty bylin i kwiatów sezonowych zakwita-jących kolejno wiosną, latem i jesienią. Swoje miejsce mają tu również rośliny iglaste - świerki, sosny i cypryśniki. Zróżnicowana roślinność parkowa tworzy malownicze wnętrza ogrodowe, zachęcając do spacerów i wypoczynku na łonie natury.

Atrakcje dla dzieci w Parku Zdrojowym

Polanica Park Zdrojowy to miejsce przyjazne także najmłodszym gościom, dla których przygotowano liczne atrakcje. W części parku zwanej Wesołym Miasteczkiem znajduje się duży plac zabaw wyposażony w huśtawki, karuzelę, piaskownice i zjeżdżalnie. Dzieci mogą bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu pod okiem rodziców wypoczywających na pobliskich ławkach.

W okresie wakacyjnym organizowane są tu liczne animacje i zajęcia dla najmłodszych - zumba, quizy, zagadki terenowe, warsztaty plastyczne. Powstają też efemeryczne instalacje, np. kolorowe labirynty zbudowane z worków z piaskiem. Wesołe Miasteczko regularnie gości food trucki i lodziarnie, by umilić małym gościom pobyt w parku.

Do ulubionych rozrywek dzieci należy też karmienie łabędzi i kaczek pływających po parkowych oczkach wodnych. Atrakcji dla najmłodszych jest zatem w Parku Zdrojowym pod dostatkiem!

Podsumowanie

Polanica Park Zdrojowy to perełka polskich uzdrowisk, łącząca w sobie walory lecznicze, rekreacyjne i kulturowe. Obszar parku liczy 5,6 ha, a jego historia sięga 1808 roku, kiedy to odkryto tu źródła wód mineralnych. Przez ponad 200 lat Polanica Zdrój rozwijała się w oparciu o swoje wody lecznicze, a park zdrojowy stanowi serce kurortu.

Zwiedzający mogą tu podziwiać ciekawe zabytki architektury uzdrowiskowej, w tym Pijalnię Wód Mineralnych czy muszlę koncertową oraz liczne pomniki upamiętniające wybitne postaci polskiej kultury. Nie brakuje również nowoczesnych obiektów z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Całość doskonale wpisuje się w otaczającą, bujną roślinność parkową.

Park Zdrojowy to swoista citta slow - miejsce, gdzie można zwolnić tempo życia, skorzystać z dobrodziejstw natury, zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne. Bogata infrastruktura zaspokoi potrzeby zarówno kuracjuszy, jak i turystów pragnących wypocząć na łonie natury. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Reasumując, Polanica Park Zdrojowy to wyjątkowa enklawa łącząca walory przyrodnicze, kulturowe i rozrywkowe - obowiązkowy punkt na mapie turystycznej województwa dolnośląskiego. Z pewnością warto tu zawitać!

5 Podobnych Artykułów

  1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
  2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
  3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
  4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
  5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 2

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły