Polanica Park Zdrojowy to urokliwy, zabytkowy park położony w samym centrum uzdrowiskowego miasta Polanica-Zdrój. Jego początki sięgają XVIII wieku, kiedy to odkryto tu zmineralizowane źródła wód leczniczych i rozpoczęto budowę zdrojowiska. Dziś park o powierzchni 5,6 ha pełni funkcje reprezentacyjne, rekreacyjne i lecznicze. Oprócz pięknej zieleni i alejek spacerowych znajdziemy tu pijalnię wód mineralnych, tężnie solankowe, muszlę koncertową czy zabytkowe pomniki. Park Zdrojowy to miejsce pełne uroku i zacisznych zakątków, w którym odpoczną zarówno kuracjusze, jak i turyści.
Kluczowe wnioski:- Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju ma ponad 200-letnią historię sięgającą czasów, gdy odkryto tu zmineralizowane źródła wód.
- Na powierzchni 5,6 ha mieści się wiele atrakcji, m.in. pijalnia wód, tężnie solankowe, muszla koncertowa.
- Pełni funkcje lecznicze, rekreacyjne i reprezentacyjne jako wizytówka uzdrowiska.
- Jest miejscem wypoczynku zarówno dla kuracjuszy, jak i turystów podziwiających jego urok.
- Wyróżnia się piękną zielenią, alejkami spacerowymi i zabytkowymi pomnikami.
Ogrody sensoryczne Parku Zdrojowego
Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju słynie z pięknych, zadbanych ogrodów i zieleni. Jedną z jego perełek są tzw. ogrody sensoryczne, zaprojektowane z myślą o pobudzeniu zmysłów i poprawie samopoczucia odwiedzających. Te niezwykłe ogrody sensoryczne Parku Zdrojowego podzielone są na strefy oddziałujące na poszczególne zmysły.
W ogrodzie zapachowym znajdziemy rośliny o intensywnych, przyjemnych zapachach - lawendę, rozmaryn, miętę czy majeranek. Spacerując alejkami, można delektować się aromatami ziół i kwiatów. Ogród dźwiękowy wyposażono z kolei w instrumenty i urządzenia, które wydobywają relaksujące odgłosy natury - szum strumieni, śpiew ptaków, dźwięk wiatru.
Kolejne ogrody pobudzają zmysł dotyku, smaku i wzroku. Znajdziemy tam rzeźby i instalacje do dotykania, zioła i rośliny, których owoce i liście można skosztować oraz rabaty kwiatowe o feerii barw i faktur. Spędzając czas w tych niecodziennych ogrodach sensorycznych, odwiedzający mogą odpocząć, zrelaksować zmysły i nabrać sił witalnych.
Zmysłowe wrażenia wśród natury
Parkowe ogrody sensoryczne to prawdziwa gratka dla osób szukających wyciszenia i regeneracji zmysłów na łonie natury. Pobyt w takiej przestrzeni, w otoczeniu roślinności, dźwięków i zapachów pozytywnie wpływa na samopoczucie, redukuje stres i pozwala zwolnić tempo życia. To także ciekawe miejsce dla rodzin z dziećmi - maluchy uwielbiają kolorowe rabaty, dotykanie faktur, smakowanie owoców i nasłuchiwanie odgłosów ogrodu. Ogrody sensoryczne Parku Zdrojowego warto odwiedzić w każdej porze roku!
Alejki spacerowe Parku Zdrojowego
Polanica Park Zdrojowy to prawdziwy raj dla amatorów spacerów i podziwiania urokliwych zakątków parkowej zieleni. Jego alejki o łącznej długości ok. 2 km tworzą malowniczą sieć ścieżek wijących się wśród starodrzewia, rabat kwiatowych, oczek wodnych i parkowej architektury. Podczas przechadzki alejkami można napotkać m.in. wiekowe platany i kasztanowce, rzeźby z XIX w. czy neobarokową muszlę koncertową.
Jedną z najpiękniejszych alejek spacerowych jest promenada wiodąca od muszli koncertowej w kierunku pijalni wód mineralnych „Pieniawa”. W cieniu starych drzew ciągnie się ona wzdłuż potoku Pieniawa, który przecina park dwoma odnogami tworząc malownicze wyspy. Alejki w tej części parku stanowią ulubione miejsce odpoczynku zarówno gości uzdrowiska, jak i mieszkańców miasta.
Parkowe alejki to także świetna przestrzeń dla aktywności fizycznej - nordic walking czy joggingu. Piękne otoczenie zachęca do ruchu na świeżym powietrzu, a urozmaicona rzeźba terenu dostarcza dodatkowych wrażeń. Po wysiłku fizycznym warto usiąść na ławce pod starym drzewem i delektować się otaczającym widokiem.
Park Zdrojowy stwarza idealne warunki do aktywnego wypoczynku i regeneracji sił w otoczeniu pięknej, zabytkowej architektury parku i bujnej roślinności - mówi Anna Kowalska, przewodniczka beskidzka.
Czytaj więcej: Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
Rozkład architektoniczny Parku Zdrojowego
Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju to niezwykle urokliwa przestrzeń łącząca walory krajobrazowe z cennymi obiektami architektury uzdrowiskowej. Jego założenie w stylu angielskim, o swobodnych liniach alejek i rabat kwiatowych, zostało uzupełnione o szereg obiektów służących celom leczniczym i rekreacyjnym.
Sercem parku jest Pijalnia Wód Mineralnych „Pieniawa”, w której można skosztować leczniczych wód ze źródeł polanickich. Obok wznoszą się drewniane altany „ Edward” i „Maria” w stylu szwajcarskim, służące za punkt widokowy na park i sąsiadujący z nim kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Na wzniesieniu za pijalnią uwagę zwraca neobarokowa muszla koncertowa z 1912 r. z bogatymi zdobieniami.
Na terenie parku znajdziemy także sanatoria z początku XX wieku, m.in. „Jubilat” i „Włókniarz”, a w nich gabinety zabiegowe i baseny lecznicze. Historię uzdrowiska upamiętniają liczne rzeźby i pomniki - m.in. poeta Zygmunt Krasiński, skrzypaczka Maria Winecka czy kompozytor Ludomir Różycki.
- Jedną z wizytówek parku jest Pijalnia Wód Mineralnych „Pieniawa” z altanami widokowymi.
- W otoczeniu zieleni parkowej wznoszą się neobarokowa muszla koncertowa i sanatoria z pocz. XX wieku.
- Liczne pomniki i rzeźby oddają uznanie zasłużonym postaciom związanym z Polanicą-Zdrojem.
Zabytkowe pomniki w Parku Zdrojowym
Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju to swoisty ogród rzeźby prezentujący galerię popiersi i monumentów upamiętniających wybitne postaci w dziejach uzdrowiska. Pomniki i rzeźby parkowe tworzą aleję zasłużonych, ukazując ich wkład w rozwój Polanicy jako miejscowości zdrojowo-wypoczynkowej.
Jednym z najbardziej okazałych jest pomnik Ludomira Różyckiego - wybitnego polskiego kompozytora, który w 1903 roku przebywał na kuracji w Polanicy i tu skomponował operę „Casanova”. Inne pomniki przedstawiają poetę Zygmunta Krasińskiego, skrzypaczkę i profesor Marię Winecką, dr Władysława Szumowskiego, pioniera polskiej balneologii czy patrona uzdrowiska św. Józefa.
Z kolei w altance „Edward” stoi popiersie hr. Edwarda Raczyńskiego ufundowane przez wdzięcznych kuracjuszy w uznaniu zasług hrabiego dla rozwoju uzdrowiska na przełomie XIX i XX wieku. Parkowe rzeźby i pomniki tworzą więc swoisty panteon zasłużonych dla Polanicy, oddając hołd tym, których działalność przyczyniła się do jej świetności.
Ludomir Różycki | kompozytor, twórca opery "Casanova" |
Maria Winecka | skrzypaczka, profesor Konserwatorium Warszawskiego |
Edward Raczyński | inicjator rozwoju uzdrowiska na przełomie XIX/XX w. |
Roślinność Parku Zdrojowego Polanica
Park Zdrojowy roztacza przed odwiedzającymi prawdziwą feerię barw, kształtów i zapachów dzięki bogatej roślinności liczącej kilkaset gatunków drzew, krzewów, bylin i kwiatów. Tworzą one malownicze kompozycje parkowego krajobrazu o wysokich walorach estetycznych i użytkowych.
Do najstarszych okazów należą wiekowe platany klonolistne „Ulrika” i „Emanuela”. Ich potężne, sędziwe pnie o obwodach 4-5 m rozpościerają imponujące, szerokie korony. W alei lipowej podziwiać można 150-letnie lipy drobnolistne o oryginalnych, powyginanych pniach. Parkową florę wzbogacają też okazy kasztanowca zwyczajnego, wiązu, grabu i jaworu.
Barwną ozdobą parku są rabaty bylin i kwiatów sezonowych zakwita-jących kolejno wiosną, latem i jesienią. Swoje miejsce mają tu również rośliny iglaste - świerki, sosny i cypryśniki. Zróżnicowana roślinność parkowa tworzy malownicze wnętrza ogrodowe, zachęcając do spacerów i wypoczynku na łonie natury.
Atrakcje dla dzieci w Parku Zdrojowym
Polanica Park Zdrojowy to miejsce przyjazne także najmłodszym gościom, dla których przygotowano liczne atrakcje. W części parku zwanej Wesołym Miasteczkiem znajduje się duży plac zabaw wyposażony w huśtawki, karuzelę, piaskownice i zjeżdżalnie. Dzieci mogą bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu pod okiem rodziców wypoczywających na pobliskich ławkach.
W okresie wakacyjnym organizowane są tu liczne animacje i zajęcia dla najmłodszych - zumba, quizy, zagadki terenowe, warsztaty plastyczne. Powstają też efemeryczne instalacje, np. kolorowe labirynty zbudowane z worków z piaskiem. Wesołe Miasteczko regularnie gości food trucki i lodziarnie, by umilić małym gościom pobyt w parku.
Do ulubionych rozrywek dzieci należy też karmienie łabędzi i kaczek pływających po parkowych oczkach wodnych. Atrakcji dla najmłodszych jest zatem w Parku Zdrojowym pod dostatkiem!
Podsumowanie
Polanica Park Zdrojowy to perełka polskich uzdrowisk, łącząca w sobie walory lecznicze, rekreacyjne i kulturowe. Obszar parku liczy 5,6 ha, a jego historia sięga 1808 roku, kiedy to odkryto tu źródła wód mineralnych. Przez ponad 200 lat Polanica Zdrój rozwijała się w oparciu o swoje wody lecznicze, a park zdrojowy stanowi serce kurortu.
Zwiedzający mogą tu podziwiać ciekawe zabytki architektury uzdrowiskowej, w tym Pijalnię Wód Mineralnych czy muszlę koncertową oraz liczne pomniki upamiętniające wybitne postaci polskiej kultury. Nie brakuje również nowoczesnych obiektów z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Całość doskonale wpisuje się w otaczającą, bujną roślinność parkową.
Park Zdrojowy to swoista citta slow - miejsce, gdzie można zwolnić tempo życia, skorzystać z dobrodziejstw natury, zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne. Bogata infrastruktura zaspokoi potrzeby zarówno kuracjuszy, jak i turystów pragnących wypocząć na łonie natury. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Reasumując, Polanica Park Zdrojowy to wyjątkowa enklawa łącząca walory przyrodnicze, kulturowe i rozrywkowe - obowiązkowy punkt na mapie turystycznej województwa dolnośląskiego. Z pewnością warto tu zawitać!