Praktyczna lista rzeczy do zabrania na wyjazd za granicę

Praktyczna lista rzeczy do zabrania na wyjazd za granicę
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 9 min.

Co zabrać za granicę na wakacje czy urlop, żeby niczego nie zapomnieć? Przygotowanie się do wyjazdu wymaga sporo planowania. W tym artykule znajdziesz praktyczną listę rzeczy podzieloną na kategorie, które warto spakować do walizki przed podróżą zagraniczną. Ułatwi Ci to pakowanie i zmniejszy ryzyko zapomnienia czegoś ważnego.

Kluczowe wnioski:
 • Niezbędne są paszport lub dowód osobisty, wiza (jeśli jest wymagana), bilet lotniczy i ubezpieczenie.
 • Spakuj potrzebne leki, a także podstawowe środki higieniczne i kosmetyki.
 • Zabierz odpowiednie ubrania - zarówno na ciepłą, jak i zimną pogodę oraz buty wygodne do zwiedzania.
 • Przyda się powerbank do ładowania telefonu i aparatu oraz adapter do kontaktów.
 • Nie zapomnij o gotówce w lokalnej walucie i karcie płatniczej na czas wyjazdu.

Dokumenty niezbędne za granicą

Podstawą przygotowania się do wyjazdu za granicę są dokumenty. Bez nich nasza podróż może zostać znacznie utrudniona, a nawet uniemożliwiona. Jakie dokumenty warto ze sobą zabrać?

Przede wszystkim potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty. Paszport gwarantuje nam bezproblemowe przekraczanie granic większej liczby państw niż dowód osobisty i jest ważny zazwyczaj 10 lat. Dowód osobisty wystarczy przy podróżach po krajach Unii Europejskiej i jest ważny 5 lat.

Niektóre kraje wymagają także wizy wjazdowej, którą trzeba załatwić przed wyjazdem w ambasadzie lub centrum wizowym. Dotyczy to na przykład tak egzotycznych destynacji, jak Tajlandia, Chiny czy Indie.

Oprócz tego niezbędny jest oczywiście bilet lotniczy lub promowy, a czasem także np. voucher hotelowy potwierdzający naszą rezerwację. To ułatwi odprawę na lotnisku lub dworcu.

Bardzo ważne jest również ubezpieczenie turystyczne obejmujące w razie nagłej potrzeby transport medyczny i leczenie. Chroni nas to przed bardzo wysokimi rachunkami za np. pobyt w szpitalu za granicą w razie wypadku lub choroby.

Dodatkowe dokumenty przydatne w podróży

Oprócz absolutnie niezbędnych dokumentów, warto też zabrać ze sobą:

 • międzynarodowe prawo jazdy
 • dokumenty samochodu, jeśli wybieramy się w podróż własnym autem
 • Ubezpieczenie OC i AC pojazdu
 • karty kredytowe i gotówkę w walucie obcej
 • wydrukowane potwierdzenia rezerwacji hoteli, biletów lotniczych itp.

Warto też zrobić kserokopie paszportu i schować osobno - zabezpieczy nas to w razie kradzieży lub zgubienia oryginału podczas wyjazdu.

Leki konieczne w podróży za granicę

Kolejną rzeczą, o której nie możemy zapomnieć, pakując się na zagraniczne wakacje, są leki. Mimo, że zazwyczaj wyjeżdżamy w celach turystycznych i odpoczynkowych, warto zaopatrzyć się w niezbędne medykamenty.

Przede wszystkim spakuj leki stale przyjmowane z powodu chorób przewlekłych, jeśli na co dzień ich używasz. Upewnij się, że masz zapas na cały czas podróży.

Następnie warto zaopatrzyć się w leki na najczęstsze dolegliwości podczas wyjazdów: bóle głowy, problemy trawienne, przeziębienia, alergie. Sprawdź też daty ważności leków.

Jeśli wyjeżdżasz do kraju o innym klimacie lub strefy podwyższonego ryzyka zdrowotnego, pomyśl o odpowiednich szczepieniach ochronnych i profilaktyce antymalarycznej.

Dobrym pomysłem może być też zabranie podstawowego zestawu piercingowego lub trójkąta opatrunkowego - w razie drobnych urazów lub kontuzji sportowych na wakacjach może okazać się przydatny.

Przepisy na leki

Ważną kwestią związaną z lekami są rygorystyczne przepisy dotyczące przewożenia niektórych substancji przez granice państw. Dlatego warto zaopatrzyć się w recepty lub zaświadczenia od lekarza dotyczące przyjmowanych specyfików.

Ułatwi to przejście kontroli celnej i odprawy lotniskowej oraz w razie kontroli policyjnej w kraju docelowym wyjazdu.

Nie ryzykuj przewożenia leków bez ważnych dokumentów. To może się wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi w wielu krajach świata.

Czytaj więcej: Wypożyczalnia aut Gruzja - Wynajem samochodu w Gruzji

Ciuchy do spakowania wyjeżdżając za granicę

Kluczową sprawą podczas pakowania się na zagraniczne wakacje jest odpowiedni dobór garderoby. Musimy zabrać ubrania dostosowane do miejsca i celu naszej podróży, pogody, jaka nas tam czeka oraz planowanych aktywności.

Dlatego przy wyborze ciuchów do walizki powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Ubrania odpowiednie do klimatu

Jeśli lecimy do ciepłych krajów, np. Egipt, Tajlandia, Hiszpania czy Grecja - musimy zabrać przede wszystkim lżejsze stroje: koszulki, szorty, sukienki, spódnice, klapki etc. Z kolei na skandynawski chłód lub górskie wędrówki potrzebne będą ciepłe swetry, polar, dżinsy i wygodne buty sportowe lub trekingowe.

Ciepłe kraje Chłodne kraje / góry
- lekkie koszulki- szorty- sukienki- spódnice- klapki - swetry- polar- dżinsy - buty sportowe

Nie zapomnij też o odpowiednim nakryciu głowy - czapce zimowej lub letnim kapeluszu.

Strój kąpielowy i sportowy

Jeśli planujemy wypoczynek na plaży lub przy basenie - konieczny będzie strój kąpielowy. Do aktywności sportowych (np. wędrówek, jazdy na nartach, nurkowania) potrzebne zaś będą specjalnie dopasowane funkcjonalne ciuchy sportowe i buty.

Nie zapomnijmy też o odzieży wierzchniej - kurtce przeciwdeszczowej lub wiatrówce. Przyda się, gdy zrobi się chłodniej wieczorem lub gdy niespodziewanie zaskoczy niepogoda.

Elektronika przydatna podczas wyjazdu za granicę

Praktyczna lista rzeczy do zabrania na wyjazd za granicę

Kolejna grupa rzeczy, bez których trudno się obyć w czasie zagranicznego wyjazdu to elektronika. Coraz więcej urządzeń technologicznych towarzyszy nam zarówno w celach praktycznych, jak i rozrywkowych także na wakacjach czy urlopie.

Podstawą jest oczywiście smartfon. Dzięki niemu możemy robienie zdjęć i filmów, korzystanie z internetu do wyszukiwania informacji, map i komunikowania się, słuchanie muzyki i wiele więcej.

Świetnym uzupełnieniem telefonu będzie bezprzewodowy głośnik Bluetooth ze wbudowaną baterią, by cieszyć się ulubionymi utworami np. na plaży lub w hotelowym pokoju.

Niezbędny okaże się także powerbank, czyli przenośna ładowarka, która pozwala na zasilenie rozładowanego smartfonu, aparatu czy innego sprzętu. Powerbank kupujemy odpowiednio pojemny do naszych potrzeb.

Wreszcie konieczny jest w większości krajów świata adapter do kontaktów elektrycznych, innych niż w Polsce. Pozwoli ładować nasze urządzenia z lokalnych źródeł prądu.

Aparat i akcesoria fotograficzne

Warto też zabrać ze sobą aparat fotograficzny lub kamerę, by uwiecznić wyjątkowe chwile z wakacji w wysokiej jakości i rozdzielczości. Niezbędne będą karty pamięci, a czasem dodatkowe akumulatory i obiektywy.

Higiena i kosmetyki w walizce za granicę

Kolejna grupa produktów, jaką musimy koniecznie spakować, wybierając się na urlop za granicą to artykuły z kategorii higieny i kosmetyki. Są one niezbędne w codziennej podstawowej pielęgnacji podczas wyjazdu.

Podstawowy zestaw powinien zawierać takie rzeczy jak:

 • szczoteczka i pasta do zębów
 • szampon do włosów i podstawowe kosmetyki do ciała typu żel pod prysznic, mydło, balsam do ciała etc.
 • przybory do golenia dla panów lub podstawowy makijaż dla pań
 • dezyodorant
 • szczotka do włosów lub grzebień

Oczywiście w zależności od indywidualnych przyzwyczajeń i potrzeb, można zabrać więcej specyfików do pielęgnacji, na przykład kremy do twarzy, peelingi do ciała i wiele innych.

Warto kupić mniejsze opakowania lub podróżne zestawy, które zmieszczą się do bagażu podręcznego w samolocie.

Środki ochronne

Jeśli lecimy do miejsca o silnym nasłonecznieniu koniecznie musimy zaopatrzyć się w kremy z filtrem UV ochraniające skórę przed oparzeniami słonecznymi.

Niezbędne mogą być też środki odstraszające owady - komary, kleszcze lub meszki w zależności od regionu świata.

Finanse na wyjeździe wakacyjnym za granicą

Ostatnią kwestią, o jakiej trzeba pamiętać przygotowując wyjazd wakacyjny za granicą są finanse. Musimy zadbać o odpowiednie fundusze i wygodny dostęp do naszych pieniędzy przez cały czas trwania urlopu.

Po pierwsze koniecznie trzeba zabrać gotówkę w lokalnej walucie miejsca, do którego się wybieramy. Pozwoli to na podstawowe wydatki tuż po przyjeździe, gdy jeszcze nie zdążyliśmy wypłacić pieniędzy z bankomatu.

Kolejna sprawa to karta płatnicza - najlepiej visa lub mastercard, które są akceptowane globalnie. Na karcie muszą być dostępne środki w naszej złotówkowej walucie, które posłużą do opłacenia różnych usług i zakupów w miejscu wakacji.

Warto też założyć specjalne konto walutowe w złotówkach lub np. euro, z którego będziemy mogli lokalnie wypłacać pieniądze za granicą bez ponoszenia wysokich kosztów przewalutowania w bankomacie.

Zadbajmy więc o finanse przed wyjazdem, aby niespodziewany brak środków nie popsuł nam urlopu marzeń!

Podsumowanie

Przygotowując Co zabrać na wyjazd za granicę, musimy pamiętać o kilku kluczowych kategoriach rzeczy. Podstawą są odpowiednie dokumenty, czyli paszport lub dowód osobisty, ewentualnie wiza, bilety i ubezpieczenie. Następnie konieczne są wszelkie regularnie przyjmowane leki i podstawowe medykamenty na drobne dolegliwości.

Kolejna ważna sprawa to odpowiedni dobór odzieży - zarówno na zimną, jak i ciepłą pogodę. Nie może zabraknąć stroju kąpielowego i wygodnego obuwia. Przydatna będzie też elektronika - smartfon, powerbank, głośnik, aparat lub adapter do gniazdek elektrycznych.

Podstawowa higiena i kosmetyki także są niezbędne, podobnie jak kremy z filtrem przeciwsłonecznym przy wyjazdach do ciepłych krajów. Na koniec pamiętajmy o zabraniu gotówki w lokalnej walucie i karty płatniczej, by mieć zapewniony dostęp do pieniędzy przez cały wyjazd za granicę.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Wam lepiej się spakować i zrelaksować na wakacjach bez stresu o zapominanie najpotrzebniejszych rzeczy!

Najczęstsze pytania

Podstawowymi dokumentami potrzebnymi w każdej zagranicznej podróży są: paszport ważny minimum pół roku od daty planowanego powrotu lub dowód osobisty, bilet lotniczy lub promowy, vouchery lub dokumenty potwierdzające rezerwację noclegów, ubezpieczenie turystyczne obejmujące m.in. koszty leczenia za granicą i transportu medycznego.

Jeśli wyjeżdżamy do ciepłego klimatu (np. kraje śródziemnomorskie, Azja Południowo-Wschodnia) potrzebujemy głównie lekkich ubrań: koszulek, szortów, sukienek, spódnic, klapek. Do krajów chłodnych lub górskich należy zabrać ciepłe swetry, polar, kurtkę, dżinsy i wygodne buty sportowe/trekkingowe. Nie zapomnijmy o nakryciu głowy i rękawiczkach.

Wybierając kosmetyki i chemie do spakowania w walizkę, postawmy na małe podróżne opakowania produktów, które regularnie używamy. Jeśli lecimy do krajów ciepłych, pamiętajmy o kremach z wysokim filtrem UV chroniącym skórę przed słońcem oraz środkach odstraszających owady - komary i kleszcze. Na chłodniejszym klimacie przydadzą się balsamy nawilżające do ciała i ust.

Aby mieć bezproblemowy dostęp do pieniędzy za granicą, potrzebujemy przede wszystkim karty płatniczej - najlepiej VISA lub MasterCard. Do tego warto zaopatrzyć się w niewielką kwotę lokalnej gotówki na pierwsze wydatki tuż po przyjeździe. Możemy też założyć specjalne konto walutowe, z którego tanio wypłacimy pieniądze w bankomatach podczas całego pobytu za granicą.

W apteczce podręcznej powinny znaleźć się wszystkie leki stale zażywane z powodu przewlekłych chorób, a także podstawowe środki na ból głowy, problemy trawienne, przeziębienia, alergie. Sprawdźmy daty ważności medykamentów i zabierzmy ze sobą recepty w razie kontroli. Pamiętajmy też o specjalnych szczepieniach przed wyjazdem do niektórych destynacji.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły