Weekend w Południowej Polsce: atrakcje, natura, relaks

Weekend w Południowej Polsce: atrakcje, natura, relaks
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 7 min.

Weekend na Południu Polski to świetna okazja, by oderwać się od miejskiego zgiełku i spędzić kilka dni w otoczeniu malowniczych górskich krajobrazów. Region ten słynie z pięknych szlaków turystycznych, ciekawych atrakcji kulturowych i dobrze rozwiniętej bazy noclegowej. Zapraszamy do spędzenia niezapomnianego weekendu, podczas którego będzie można podziwiać oszałamiające widoki, skosztować regionalnych przysmaków i zregenerować siły na łonie natury.

Kluczowe wnioski:
 • Południowa Polska to region obfitujący w górskie krajobrazy i szlaki turystyczne.
 • W weekend warto zwiedzić tutaj zamki, twierdze lub skorzystać z termy.
 • Można popływać kajakiem po malowniczych rzekach i jeziorach.
 • Wędrówki górskimi szlakami gwarantują niezapomniane widoki.
 • Warto skosztować regionalnych specjałów kuchni z Małopolski i Śląska.

Góry i atrakcje na weekend

Południe Polski to obszar obfitujący w piękne, górzyste krajobrazy. Pasma górskie rozciągają się tutaj przez setki kilometrów, oferując wspaniałe widoki. Nic więc dziwnego, że spora część turystów wybiera ten region na weekendowy wypad za miasto.

Jedną z największych atrakcji są tutaj szlaki turystyczne. Można wybrać się na pieszą wędrówkę na szczyt najwyższych gór, poznawać uroki tatrzańskich dolin lub zwiedzać malownicze wąwozy. Z pewnością na długo zapadną w pamięci widoki rozciągające się ze skalnych turni, z których roztacza się panorama na setki kilometrów.

Drugą atrakcją, którą warto zobaczyć podczas weekendu na Południu Polski, są liczne zamki i twierdze położone w górach lub na ich obrzeżach. Niektóre pełnią dziś funkcje muzealne i można podziwiać w nich zbiory dzieł sztuki, inne zaś są rozbudowanymi kompleksami hotelowymi.

Zamek w Pieskowej Skale

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych twierdz jest położony w Górach Ojcowskich zamek w Pieskowej Skale. Ta średniowieczna budowla wzniesiona została na szczycie wapiennego ostańca i już z daleka przyciąga uwagę turystów. Obecnie mieści się tutaj stylowa restauracja, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską.

Spływ kajakowy przez piękne tereny

Południowa Polska to także miejsce, które zachwyca bogactwem rzek i malowniczych jezior. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się tutaj spływy kajakowe.

Płynąc wolno kajakiem, można podziwiać rozległe połacie lasów iglastych i liściastych, urwiste brzegi wypełnione głazami, a nierzadko także strome ściany wapiennych skał i jaskiń. Nie brakuje również dzikich zwierząt - w okolicy rzek żyją m.in. bobry, wydry, a nawet żbiki. Spływ kajakowy to znakomity sposób na aktywne spędzenie weekendu na Południu Polski.

Do wyboru mamy wiele malowniczych rzek, m.in.:

 • Dunajec - ze względu na wyjątkowe walory krajobrazowe objęty ochroną w Pienińskim Parku Narodowym.
 • Poprad - płynący przez tereny Magurskiego Parku Narodowego.
 • Biała Tarnowska - docierająca aż do słynnej Puszczy Niepołomickiej.

Organizowane są tutaj również spływy po jeziorach, m.in. po jeziorze Rożnowskim czy Czorsztyńskim. To gwarancja wspaniałych widoków!

Czytaj więcej: Noclegi ze śniadaniem w Szczawnicy - komfortowe zakwaterowanie

Wędrówki górskimi szlakami

Oprócz spływów kajakowych, Południe Polski słynie przede wszystkim ze wspaniałych szlaków turystycznych prowadzących przez pasma górskie. Turyści wybierają zarówno łatwe, jednodniowe trasy, jak i wymagające, kilkudniowe wędrówki po najwyższych szczytach.

Szlak Opis
Orla Perć w Tatrach Wymagająca, ale malownicza trasa z widokami na Morskie Oko.
Gorczański Park Narodowy Pasmo Gorców kryje wiele urokliwych szlaków.
Wąwozy w Ojcowskim Parku Narodowym Piesze wędrówki po wyjątkowych formacjach skalnych.

Serdecznie polecamy górskie wędrówki jako sposób na spędzenie niezapomnianego weekendu na Południu Polski. Trud wędrówki zrekompensują wspaniałe widoki rozciągające się z licznych punktów i przełęczy.

Zwiedzanie zamków i twierdz

Weekend w Południowej Polsce: atrakcje, natura, relaks

Kolejną świetną atrakcją, która dodatkowo urozmaici pobyt na Południu Polski, jest zwiedzanie licznych zamków i twierdz. Niektóre z nich znajdują się w bardzo dobrym stanie i reprezentują imponującą architekturę obronną. Inne zaś popadły w ruinę, dzięki czemu emanują tajemniczym urokiem dawnych czasów.

Z pewnością warto zobaczyć Zamek w Baranowie Sandomierskim z jego imponującymi murami obronnymi czy malownicze ruiny Zamku w Rabsztynie.

Poza tym na trasie naszego weekendowego pobytu na Południu Polski możemy odwiedzić Zamek w Bobolicach - jedną z najciekawszych średniowiecznych budowli obronnych w Polsce. Pod wrażeniem pozostawi nas z pewnością również górująca nad Przemyślem potężna Twierdza Przemyśl.

Relaks w uzdrowiskach termalnych

Spędzając weekend na Południu Polski, warto zahaczyć również o jedno z licznych uzdrowisk termalnych, położonych w Karpatach, Sudetach i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Takie miejsca słyną z leczniczych wód mineralnych i gorących źródeł. To doskonała okazja, by zrelaksować się i zadbać o zdrowie po aktywnie spędzonych w górach dniach.

Z pewnością warte uwagi uzdrowiska termalne, gdzie można skorzystać z zabiegów, basenów i aquaparków, to m.in.:

 • Szczawno-Zdrój w Górach Izerskich,
 • Polanica-Zdrój na Pogórzu Sudeckim,
 • Rabka-Zdrój w Beskidzie Żywieckim.

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia któregoś z tych miejsc!

Smaki regionalnej kuchni

Spędzając czas na Południu Polski, warto skosztować też regionalnych specjałów, na bazie których opiera się tutaj bogata, tradycyjna kuchnia. Charakteryzuje się ona prostotą i wykorzystaniem lokalnych produktów. Znajdziemy w niej zarówno dania mięsne, jak i liczne przetwory z owoców leśnych, sery czy ciasta.

Co warto spróbować? Z całą pewnością słynne oscypki - sery z mleka owczego wędzone według góralskiej receptury. Świetnym pomysłem będzie również skosztowanie regionalnych wędlin, kwaśnicy, kołaczy ziemniaczanych, borówki z mlekiem oraz pstrąga wędzonego lub smażonego. To tylko niektóre ze smakołyków, z jakich słynie ten malowniczy rejon naszego kraju!

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego artykułu, Południe Polski to region obfitujący w nietuzinkowe atrakcje, które można z powodzeniem zobaczyć podczas weekendowego wypadu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - zarówno miłośnicy górskich wędrówek, spływów kajakowych, jak i fani zamków czy regionalnej kuchni.

Pasma górskie Beskidów, Tatr i Sudetów kryją strome szczyty, malownicze doliny i wyjątkowe punkty widokowe. Można je zwiedzać pieszo lub podziwiać w trakcie spływu kajakiem. Południe Polski to także miejsce, gdzie zachowało się wiele cennych zabytków architektury obronnej - warto je odwiedzić spacerując po okolicznych wzgórzach.

Jednak weekend na Południu Polski to nie tylko zwiedzanie i aktywność fizyczna. To również okazja, by posmakować regionalnych przysmaków - oscypków, wędlin czy ziemniaczanych kołaczy. A w jednym z licznych uzdrowisk można wreszcie odpocząć i zrelaksować się w gorących źródłach.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zachęcił Państwa do odwiedzenia Południa Polski. To region, który z całą pewnością jest warte poznania, a na długo pozostanie w pamięci po weekendowym pobycie.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Mapa wybrzeża w Polsce: Szczegółowa mapa wybrzeża Bałtyku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły