Wodospad Siklawa i Ostrowskich w Wetlinie - Piękno Natury

Wodospad Siklawa i Ostrowskich w Wetlinie - Piękno Natury
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 8 min.

Wetlina wodospad to prawdziwa perła polskich Bieszczadów, a dokładniej miejscowości Wetlina położonej w województwie podkarpackim. Chodzi o dwa piękne wodospady - Siklawa oraz Ostrowskich. Znajdują się one w malowniczej dolinie potoku Wetlinka, w otoczeniu bukowego lasu. To wyjątkowe miejsce, gdzie można podziwiać potęgę i piękno natury. Wodospady mają bardzo duży przepływ wody, a ich wysokość sięga nawet 20 metrów. Oprócz wartości estetycznych, pełnią też ważną rolę przyrodniczą. Stanowią siedlisko wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Kluczowe wnioski:
 • Wodospady Siklawa i Ostrowskich to wyjątkowe zjawiska przyrody w Bieszczadach
 • Znajdują się w malowniczej dolinie potoku Wetlinka w otoczeniu bukowego lasu
 • Mają duży przepływ wody, a ich wysokość dochodzi do 20 metrów
 • Oprócz walorów estetycznych pełnią też ważną rolę przyrodniczą jako siedlisko chronionych gatunków
 • To świetne miejsce aby podziwiać piękno i potęgę natury

Wodospad Siklawy i jego niezwykłe piękno

Wodospad Siklawa to jedna z największych atrakcji turystycznych okolic Wetliny. Ten potężny, kaskadowy wodospad ma aż 20 metrów wysokości i robi niesamowite wrażenie, zwłaszcza po obfitych opadach deszczu. Woda spada tutaj w dwóch potężnych kaskadach ze skalnego progu, tworząc imponujący widok i niezwykły szum. Latem, przy niskim stanie wody, wodospad rozdziela się na kilka mniejszych strumieni spływających po skale. Jest wtedy nieco mniej imponujący, ale wciąż piękny.

Siklawa zachwyca także otoczeniem - z trzech stron otaczają ją strome, zalesione zbocza, a cała dolina tonie w zieleni. Można tam spotkać chronione gatunki roślin, jak np. wawrzynek wilczełyko, który kwitnie w czerwcu. Ze zwierząt w okolicy występują m.in. jelenie, dziki i wydry.

Aby dotrzeć do wodospadu, trzeba zejść oznakowanym szlakiem turystycznym z Wetliny do Ostrowskich. Przy samym wodospadzie znajduje się wiata turystyczna, ławki i tablica informacyjna.

Niezwykłe zjawiska na Siklawie

Podczas mrozów na Siklawie można podziwiać niezwykłe lodowe struktury i sopelki o przeróżnych kształtach. Zamarznięty wodospad robi jeszcze większe wrażenie niż zwykle! Widok jest zapierający dech w piersiach.

Jesienią natomiast, kiedy liście zmieniają kolory, okolica Siklawy mieni się wszystkimi barwami jesieni. A gdy wiatr je porusza, zdaje się jakby wodospad płynął wśród tańczącego, kolorowego deszczu. To magiczny czas na odwiedziny.

Szlakiem wodospadów w okolicach Wetliny

Okolice Wetliny są wyjątkowo bogate w naturalne wodospady. Poza Siklawą i położonym nieopodal wodospadem Ostrowskich, znajduje się tam wiele mniejszych, równie urokliwych kaskad i wodospadów położonych wzdłuż licznych strumieni i potoków.

Jedną z większych atrakcji jest Wodospad Smerek. Ma on 10 metrów wysokości i położony jest w malowniczej dolinie potoku Smerek, na zachód od Wetliny. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Sine Wiry.

Kolejnym pięknym punktem na "szlaku wodospadów" jest położony na potoku Roztoka Bukowski wodospad o wysokości 5 metrów. Znaleźć go można w rezerwacie Bukowe Berdo. Przy samym wodospadzie znajdują się dwie zadaszone wiaty turystyczne.

Szlak wodospadów Wetlińskich

Specjalnie wytyczona pętla turystyczna o długości 13 km prowadzi do najciekawszych wodospadów położonych na terenie gminy Cisna i Wetlina. Oprócz wspomnianych wcześniej Siklawy i Smereka, na trasie zobaczymy jeszcze dwa inne wodospady - Kamień i Szum.

Szlak jest dobrze oznakowany, prowadzi malowniczymi dolinami potoków, w większości lasem. Pełen jest podbiegów i zbiegów, więc warto mieć ze sobą dobrze wyprofilowane buty. Cała wycieczka zajmuje ok. 6 godzin.

Wodospad Siklawa 20 m
Wodospad Smerek 10 m
Wodospad Bukowski 5 m

Wodospad Ostrowskich - perła Bieszczadów

Niedaleko słynnej Siklawy, bo zaledwie kilometr w górę potoku Wetlinka, kryje się nieco mniej znany, ale równie imponujący wodospad Ostrowskich. Liczy on 18 metrów wysokości i zwłaszcza po obfitych opadach robi niesamowite wrażenie. Woda spada tutaj w dwóch poziomach - najpierw kilkunastometrowym progiem, a potem drugim, niższym stopniem.

Według legendy nazwa wodospadu pochodzi od zbójników Ostrowskich, którzy kryli się w tych okolicach przed pościgiem. Sam wodospad ma bardziej dziki charakter od Siklawy, sprawia wrażenie bardziej tajemniczego i niedostępnego.

Bardzo lubię ten wodospad. Ma w sobie jakiś pierwotny, dziki urok. Cisza, spokój i szum wody działają kojąco. Warta odwiedzin.

Dojście do wodospadu Ostrowskich (niebieski szlak) jest nieco trudniejsze niż do Siklawy, zwłaszcza po obfitych opadach. Trasa jest stroma, miejscami śliska i wymaga zachowania ostrożności. Warto jednak wysiłek, aby zobaczyć to mniej znane piękno Bieszczadów.

Spacer do wodospadów w Wetlińskich Tylmanowej

Wodospad Siklawa i Ostrowskich w Wetlinie - Piękno Natury

Miejscowość Wetlińska Tylmanowa jest kolejnym "hotspotem" dla miłośników wodospadów w Bieszczadach. Znajduje się tam kilka pięknych małych wodospadów położonych na potokach wzdłuż malowniczej doliny górnej Wetliny. Nie są one może zbyt wysokie czy spektakularne, ale za to tworzą niezwykły, bajkowy klimat.

W tym rejonie warto wybrać się na spacer szlakiem żółtym. Prowadzi on wśród łąk i wzgórz morenowych, mijając po drodze m.in. urokliwe wodospady Wilcze, Pod Upłazem i Wołosate. Każdy z nich to kilkumetrowa kaskada spadająca malowniczo po głazach i wśród zieleni.

Spacer jest łatwy i nie wymaga specjalnego wysiłku - to idealna propozycja także dla rodzin z dziećmi. Cała pętla zajmuje ok. 2 godziny.

 • Na szlaku żółtym w okolicach Wetlińskiej Tylmanowej znajduje się kilka malowniczych, niewysokich wodospadów
 • Wodospady Wilcze, Pod Upłazem i Wołosate to kilkumetrowe kaskady wśród zieleni
 • Łatwy spacer trasą żółtą to dobra propozycja także dla rodzin z dziećmi

Wycieczka nad wodospady Siklawy i Ostrowskich

Jedną z najpiękniejszych jednodniowych wycieczek w Bieszczadach jest trasa prowadząca do dwóch najsłynniejszych i największych bieszczadzkich wodospadów - Siklawy i Ostrowskich w rejonie Wetliny. Oba wodospady położone są w odległości zaledwie kilkuset metrów od siebie, więc można je zwiedzić podczas jednego spaceru.

Dojście do obu wodospadów wiedzie dobrze oznakowanym szlakiem turystycznym (niebieskim i czerwonym) wzdłuż potoku Wetlinka, idąc z centrum Wetliny. Trasa jest dość stroma, szczególnie w drugiej części.

Cały spacer zajmuje ok. 2,5-3 godzin w jedną stronę (6-7 godzin w obie strony). Trasa jednak nie należy do najłatwiejszych i wymaga dobrej kondycji.

Podziwianie tych dwóch potężnych, kaskadowych wodospadów w otoczeniu górskich lasów, zwłaszcza po obfitych opadach deszczu, to niezapomniane przeżycie. Gorąco polecam tę wycieczkę!

Ścieżką edukacyjną do wodospadów Wetliny

Na turystów odwiedzających okolice Wetliny czeka wyjątkowa, 3-kilometrowa Ścieżka Przyrodniczo-Edukacyjna im. prof. Adama Zwolińskiego. Biegnie ona wzdłuż potoku Wetlinka, łącząc ze sobą dwie większe atrakcje turystyczne - wodospad Siklawę i wodospad Smereka.

Podczas spaceru tą ścieżką można podziwiać nie tylko piękne krajobrazy, ale także zapoznać się z informacjami na temat flory, fauny i przyrody tego obszaru. Przygotowano ponad 20 przystanków z tablicami edukacyjnymi.

Dowiemy się z nich m.in.:

 • jakie gatunki zwierząt można spotkać w okolicy
 • jak wyglądał krajobraz tych terenów w przeszłości
 • jakie rośliny występują w tutejszych lasach

To znakomita okazja, aby połączyć spacer po malowniczych zakątkach Bieszczadów z poszerzeniem wiedzy przyrodniczej. Ścieżka przeznaczona jest dla turystów w każdym wieku.

Podsumowanie

Artykuł przedstawia dwa wyjątkowe wodospady położone w malowniczej dolinie potoku Wetlinka nieopodal miejscowości Wetlina - Siklawę i Ostrowskich. Opisuje niezwykłe piękno i potęgę tych naturalnych tworów, podkreślając ich ogromne wrażenie, jakie robią na odwiedzających. Przybliża także ciekawe zjawiska lodowe, jakie można tam podziwiać zimą.

Dalej artykuł omawia szlak turystyczny "szlak wodospadów" w okolicach Wetliny, na którym znajduje się wiele urokliwych kaskad - m.in. Smerek czy Bukowski. Opisane jest również specjalne oznakowanie prowadzące do najciekawszych wodospadów gminy.

Kolejno zaprezentowano mniej znany, ale równie imponujący wodospad Ostrowskich oraz jego genezę nazwy i trudniejsze dojście niż do Siklawy. Przybliżono także uroki wodospadów w pobliskiej miejscowości Wetlińska Tylmanowa oraz opisano jednodniową wycieczkę łączącą oba główne bieszczadzkie wodospady.

Na koniec artykuł przedstawia ścieżkę edukacyjną im. prof. Adama Zwolińskiego, która prowadzi pomiędzy dwoma atrakcyjnymi wodospadami, jednocześnie dostarczając wiedzy przyrodniczej na temat tego terenu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Mapa wybrzeża w Polsce: Szczegółowa mapa wybrzeża Bałtyku
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły