Wodospad Wetlina - Siklawa i Ostrowskich w Bieszczadach

Wodospad Wetlina - Siklawa i Ostrowskich w Bieszczadach
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 8 min.

Wetlina wodospad to jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Bieszczadów. Ten malowniczy region Polski słynie z dzikiej, górskiej przyrody, w której znajduje się wiele magicznych miejsc. Jednym z nich jest właśnie wodospad na rzece Wetlina oraz położone nieopodal wodospady Siklawa i Ostrowskich. Te trzy perły Bieszczadów zachwycają nie tylko wysokością i wyjątkowymi formacjami skalnymi, ale przede wszystkim otaczającą je dziewiczą przyrodą. Spacer ścieżką prowadzącą do tych wodospadów to prawdziwa uczta dla zmysłów - szum wody, zapach lasu, widoki górskich szczytów. To miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy.

Kluczowe wnioski:
 • Wodospad Wetlina, Siklawa i Ostrowskich to trzy wyjątkowe atrakcje Bieszczadów
 • Zachwycają one wysokością, formacjami skalnymi i dziką przyrodą
 • Otaczająca je sceneria górska cieszy zmysły
 • Wędrówka do tych wodospadów to niezapomniane przeżycie
 • To miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć osobiście

Najwyższy wodospad w Bieszczadach

Bieszczady słyną z dzikiej, górskiej przyrody, w której znajduje się wiele magicznych miejsc. Jednym z nich jest malowniczy wodospad na rzece Wetlina. To najwyższy wodospad w całych Bieszczadach, który zachwyca nie tylko swoją wysokością wynoszącą aż 21,5 metra, ale także otaczającą go scenerią.

Wodospad Wetlina znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, na wysokości około 750 m n.p.m. Dojście do niego prowadzi ścieżką edukacyjną „Doliną Wetlinki”, która rozpoczyna się przy parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej. Jest to jedna z najbardziej urokliwych tras spacerowych w Bieszczadach.

Po dotarciu na miejsce, rozpościera się przed nami zapierający dech w piersiach widok. Patrzymy wprost na pionowy próg skalny, po którym z hukiem spada w dół wartki nurt Wetlinki. Mgła wodna unosi się w powietrzu, a w uszach dudni odgłos szumiącej wody.

Ciekawostki o wodospadzie

Co ciekawe, wodospad Wetlina nie jest okrągłoroczny. W okresie letnim, przy niskim stanie wód potok często wysycha na tyle, że wodospad zanika. Największą wodę ma oczywiście wiosną, po roztopach, oraz jesienią po obfitych opadach deszczu. Właśnie wtedy prezentuje się najwspanialej.

Warto także wspomnieć, że latem 2011 roku w wyniku ulewnych deszczy nastąpiła powódź, która na krótko zmieniła bieg Wetlinki. Woda znalazła wówczas nowe koryto i przez pewien czas płynęła obok wodospadu. Na szczęście było to tylko tymczasowe zjawisko.

Wodospad Wetlina najdłuższy w okolicy najdłuższy w okolicy

Choć wodospad Wetlina robi największe wrażenie ze względu na swoją wysokość, to zdecydowanie nie jest on jedyną atrakcją w tym malowniczym rejonie Bieszczad. W pobliżu znajdują się jeszcze dwa inne wodospady – Siklawa i Ostrowskich.

Siklawa usytuowana jest w odległości zaledwie 500 metrów od wodospadu Wetlina, natomiast do wodospadu Ostrowskich jest stąd około 2 kilometrów spacerkiem. Wszystkie trzy tworzą wyjątkowy szlak kaskadowy, który zdecydowanie warto zwiedzić.

Wodospad Siklawa ma wysokość 6 metrów, za to ciągnie się na długości aż 22 metrów. Dzięki temu został okrzyknięty najdłuższym wodospadem w okolicy. Stanowi bardzo malowniczy widok, szczególnie gdy patrzy się na niego z dołu jaru, który tworzy. Woda spada bowiem po stromym, porośniętym roślinnością zboczu.

Siklawę otaczają bukowo-jodłowe lasy, tworząc bajeczną scenerię rodem z fantastycznych opowieści. To miejsce emanuje magiczną aurą i urzeka swoim dziewiczym pięknem.

Czytaj więcej: Wellness SPA w Śląskiem

Wodospad Siklawa otoczony piękną przyrodą

Siklawa uznawana jest przez wielu za najpiękniejszy wodospad w Bieszczadach. Położona jest w rezerwacie przyrody Sine Wiry, który słynie z wyjątkowo malowniczych i dziewiczych lasów bukowo-jodłowych. Te piękne, górskie knieje tworzą magiczny, baśniowy klimat.

Dojście do wodospadu Siklawa wiedzie leśną ścieżką, która miejscami bywa dość stroma i wymaga zachowania ostrożności. Jednak wędrówka wśród soczystej zieleni, przy akompaniamencie ptasich treli wynagradza trudy tej wyprawy. Im bliżej celu, tym wyraźniej słychać szum wody.

Wreszcie przed oczami turystów ukazuje się wodospad w całej okazałości. Można dojść bardzo blisko, by podziwiać z bliska ten spektakl natury. Nic tylko usiąść na jednym z głazów i delektować się widokiem oraz dźwiękami lasu.

Wysokość wodospadu Siklawa 6 m
Długość wodospadu Siklawa 22 m
Otaczająca roślinność lasy bukowo-jodłowe

Wodospad Ostrowskich w rezerwacie przyrody w rezerwacie przyrody

Wodospad Wetlina - Siklawa i Ostrowskich w Bieszczadach

Około 2 km od wodospadu Siklawa płynie potok Wołosaty, na którym znajduje się jeszcze jedna perełka tych okolic - wodospad Ostrowskich. Do niedawna był on trudno dostępny i rzadko odwiedzany przez turystów. W 2021 roku utworzono jednak ścieżkę, dzięki której teraz z łatwością można dotrzeć do tej atrakcji.

Wodospad Ostrowskich ma wysokość 5 metrów i tworzy malowniczy kaskadowy próg. Choć nieco ustępuje rozmiarami dwóm poprzednim, to zdecydowanie warto go zwiedzić, aby zobaczyć wszystkie trzy bieszczadzkie perełki. Tym bardziej, że leży na terenie rezerwatu Sine Wiry, więc i tu nie brakuje pięknych widoków.

Co ważne, dojście do wodospadu Ostrowskich jest dużo łatwiejsze niż do pozostałych. Ścieżka prowadząca do niego jest wygodna i dobrze oznaczona. Zwiedzanie tej atrakcji nie powinno więc sprawić trudności nawet mniej wprawnym piechurom.

 • Wodospad Ostrowskich leży na terenie rezerwatu przyrody Sine Wiry
 • Ma 5 metrów wysokości i tworzy malowniczy próg skalny
 • Łatwy dostęp dzięki dobrze oznaczonej ścieżce

Wetliński potok i jego naturalne kaskady i jego naturalne kaskady

Choć najsłynniejszym i najwyższym wodospadem w tym rejonie jest oczywiście 21-metrowa Siklawa na rzece Wetlina, to również sam Wetliński Potok tworzy na swoim biegu szereg mniejszych, a równie uroczych kaskad i wodospadków.

Są one rozsiane na odcinku kilkuset metrów w górnym i środkowym biegu potoku. Niektóre mają zaledwie 1-2 metry wysokości, ale i tak robią niesamowite wrażenie, zwłaszcza gdy podziwia się je z bliska.

Te naturalne kaskady wzbogacają i urozmaicają szlak wodospadów w Bieszczadach. Można je zwiedzać, spacerując wzdłuż Wetlińskiego Potoku, który wije się wśród bukowych lasów. To dodatkowa atrakcja na trasie do głównego wodospadu.

Wysokość kaskad od 1 do 2 m
Lokalizacja górny i środkowy bieg Wetlińskiego Potoku
Otoczenie buczyny karpackie

Bieszczadzkie wodospady warte zobaczenia

Podsumowując, wodospady Wetlina, Siklawa i Ostrowskich to prawdziwe perły Bieszczadów, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w tym regionie. Tworzą one wyjątkowy szlak kaskadowy pośród dzikiej, górskiej przyrody. Każdy z nich ma swój niepowtarzalny charakter i urok.

Niezapomniane wrażenia zapewnia zwłaszcza najwyższy z nich – majestatyczna Siklawa na Wetlince, która robi piorunujące wrażenie. Ale również pozostałe wodospady oraz liczne kaskady na tym terenie urzekają i zachwycają.

Gwarantujemy, że spacer ścieżką prowadzącą przez te bieszczadzkie atrakcje dostarczy Wam niezapomnianych przeżyć. Szum wody w uszach, zapierające dech widoki i magiczny klimat tych miejsc na zawsze pozostaną w Waszej pamięci.

 • Siklawa, Ostrowskich i inne bieszczadzkie wodospady tworzą wyjątkowy szlak
 • Zachwycają dzikością, pięknem i mocą natury
 • Wędrówka do nich to niezapomniane przeżycie

Podsumowanie

Bieszczady kryją w sobie wiele niezwykłych miejsc, wśród których na szczególną uwagę zasługują trzy wyjątkowe wodospady – Wetlina, Siklawa i Ostrowskich. Ten malowniczy szlak kaskadowy to must see dla każdego fana górskich wędrówek i nieskażonej natury.

Największe wrażenie robi oczywiście najwyższy Wodospad Wetlina, który ma aż 21,5 m wysokości i znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Drugi w kolejności jest Wodospad Siklawa o wysokości 6 m, za to imponującej długości 22 m. Otaczają go przepiękne, górskie lasy. Natomiast Wodospad Ostrowskich to urocza 5-metrowa kaskada na potoku Wołosatym.

Wszystkie trzy tworzą razem wyjątkowy szlak, który zdecydowanie warto zwiedzić. Oprócz podziwiania samych wodospadów, turyści mogą tu delektować się dziką przyrodą Bieszczadów, górskimi widokami i zdrowym, górskim powietrzem. To doskonały kierunek na weekendowy wypad za miasto.

Podczas wędrówki warto zwrócić uwagę także na mniejsze, ale równie urokliwe kaskady na Wetlińskim Potoku oraz malowniczy rezerwat przyrody Sine Wiry. Ten rejon Bieszczadów to istny raj dla miłośników górskich wędrówek i zachwytów nad pięknem natury. Gorąco polecamy!

Najczęstsze pytania

Dojście do obu wodospadów prowadzi tą samą ścieżką edukacyjną "Doliną Wetlinki", która zaczyna się przy parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej. Cały szlak do wodospadu Siklawa to ok. 3 km w jedną stronę.

Nie, wejście na szlak jest całkowicie bezpłatne. Jedyny koszt to opłata parkingowa na parkingu przy Przełęczy Wyżniańskiej w wysokości ok. 5 zł za cały dzień.

Szlak w większości prowadzi wygodną leśną drogą, choć na ostatnim odcinku robi się nieco bardziej stromy. Nie należy więc do bardzo trudnych. Zwiedzanie zajmuje ok. 2-3 godziny w jedną stronę.

Największą wodę wodospady mają wiosną po roztopach śniegu oraz jesienią po obfitych opadach. Warto wybrać się wtedy, aby zobaczyć je w pełnej krasie. Latem często mocno wysychają.

W sąsiedztwie znajduje się jeszcze wodospad Ostrowskich na potoku Wołosatym. Warto go dodać do trasy, aby zobaczyć wszystkie 3 główne wodospady Bieszczadów.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły