Wycieczka do Iranu - Objazdowa Iran

Wycieczka do Iranu - Objazdowa Iran
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 8 min.

Iran Wycieczki to idealna okazja, aby poznać jeden z najstarszych krajów świata o niezwykle bogatej historii i kulturze. Podczas objazdowej wycieczki odwiedzimy najpiękniejsze zabytki wpisane na listę UNESCO, starożytne miasta takie jak Persepolis czy Isfahan, zobaczymy malownicze meczety i pałace. Będziemy podróżować po rozległych pustyniach, spędzimy noc w namiotach pod gwiazdami. Poznamy gościnność mieszkańców, skosztujemy wyśmienitej kuchni, poznamy lokalne tradycje. To będzie niezapomniana przygoda!

Kluczowe wnioski:
 • Iran to kraj o bogatej historii i tradycji, z wieloma zabytkami wpisanymi na listę UNESCO.
 • Wycieczka objazdowa po Iranie pozwoli zobaczyć najpiękniejsze miejsca w kraju takie jak Persepolis, Isfahan czy pustynia Daszt-e Kawir.
 • Będzie okazja do poznania tradycyjnej gościnności Irańczyków i spróbowania regionalnych potraw.
 • Zwiedzanie starożytnych miast Persji pomoże dowiedzieć się więcej o historii tego niezwykłego kraju.
 • Noce spędzone w namiotach na pustyni zapewnią niezapomniane wrażenia.

Odwiedź najpiękniejsze miejsca w Iranie

Iran Wycieczki to doskonała okazja, by zobaczyć najwspanialsze zabytki i najpiękniejsze miejsca w tym niezwykłym kraju. Iran słynie z wielu obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które koniecznie musisz zobaczyć.

Ruiny Pasargadów, pierwszej stolicy starożytnej Persji założonej przez Cyrusa Wielkiego, zachwycają monumentalnością i dostojnością. Można tu podziwiać grobowiec samego Cyrusa czy ruiny wspaniałych pałaców. Położone nieopodal Persepolis, druga stolica imperium perskiego, oszałamia wspaniałością pozostałości pałaców królewskich. Kolumny, reliefy, monumentalne schody – to musisz zobaczyć!

Na liście UNESCO znajduje się też skalne miasto Bam, którego korzenie sięgają 3000 lat p.n.e. To olbrzymi labirynt jaskiń i przejść wykuty w skale. Odwiedź te niezwykłe ruiny i podziwiaj widoki zapierające dech w piersiach.

Isfahan - orientalna perełka Iranu

Wyjątkowym miastem, które musisz zobaczyć jest Isfahan ze wspaniałym centralnym placem Naqsz-e Dżahan. Zobacz tu pałac Ali Kapu, słynną meczet piątkową czy katedrę ormiańską. Na pewno zachwyci Cię urok tego miasta, nazywanego orientalną perłą Iranu.

W Isfahanie skosztuj też wyjątkowego, tradycyjnego wypieku zwanego gaz. Te słodkie łakocie z migdałami, pistacjami lub makiem koniecznie musisz spróbować.

Zobacz zabytki wpisane na listę UNESCO

Iran posiada aż 24 obiekty wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO, w tym ruiny starożytnych miast, meczety i inne zabytki świadczące o wielowiekowej historii tego kraju.

Oprócz wspomnianych Pasargadów czy Bam, na liście znajduje się między innymi forteca Falak-ol-Aflak w południowym Iranie – świetnie zachowany przykład średniowiecznej architektury obronnej z ceglanymi murami i wysokimi wieżami.

Warto zobaczyć też słynny meczet piątkowy w Isfahanie z przepiękną mozaiką i dekoracjami. To arcydzieło perskiej architektury, z olśniewającymi kopułami, dziedzińcami i minaretami. Tradycyjna chaotyczna zabudowa irańskiego miasta Yazd również zachwyci Cię urokiem orientu.

Liczba obiektów UNESCO w Iranie 24
Ruiny Pasargadów (lista UNESCO) Tak
Ruiny starożytnego miasta Bam (lista UNESCO) Tak

Czytaj więcej: Góry Słowenia - Przewodnik Turystyczny Online

Poznaj bogatą kulturę i tradycje Iranu

Iran to kraj o niezwykle bogatych tradycjach, sięgających czasów starożytnej Persji. Język farsi, tradycyjna gościnność, specyficzna kuchnia czy świąteczne obchody Nowruz to tylko niektóre elementy, które warto bliżej poznać.

Spróbuj lokalnych potraw takich jak ghormeh sabzi, słynne danie z wołowiny, bobu i zielenin czy abgoosht - gęsty rosół z wołowiny i soczewicy. Wiele dań opartych jest na ryżu, soczewicy, warzywach i orzechach.

Nowruz, perski Nowy Rok, to najważniejsze święto w Iranie obchodzone 21 marca. Z tej okazji wszyscy składają sobie życzenia, wymieniają prezenty, spędzają czas z rodziną. W domach ustawia się symboliczny stół z Koranem, lusterkiem, złotymi monetami i wieloma smakołykami.

Kultura perska jest nieodłączną częścią Iranu i pozostawiła ogromne piętno na tradycjach tego kraju.

Symboliczne gesty irańskiej gościnności

W kontaktach z Irańczykami bardzo istotne jest okazywanie gościnności i uprzejmości. Powitanie z uściskiem dłoni, podanie napoju gościowi czy wspólna herbata to ważne elementy kultury Iranu.

W Iranie używa się też wielu symbolicznych gestów, jak np. położenie dłoni na sercu, by wyrazić podziękowanie. Zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami, aby poczuć prawdziwego ducha tego niezwykłego kraju.

Szlakiem starożytnych miast Persji

Wycieczka do Iranu - Objazdowa Iran

Iran to kolebka wspaniałej cywilizacji perskiej, która pozostawiła po sobie liczne, imponujące ruiny dawnych miast i stolic. Oprócz wspomnianych Pasargadów czy Persepolis, warto odwiedzić pozostałości wielu innych starożytnych ośrodków.

Ruiny Ekbatany, niegdyś ogromnej stolicy Medii, skrywają resztki pałaców i twierdz. W pobliżu znajduje się też grobowiecbiblijnej Estery i Mardocheusza. Na wschodzie Iranu leżą ruiny wspaniałego miasta Jazd, ważnego punktu na Jedwabnym Szlaku. Z kolei Sialk jest jednym z najstarszych miast świata – jego początki sięgają 5500 lat p.n.e.!

 • Najstarsze miasto Iranu, Sialk, liczy sobie już ponad 5500 lat.
 • W ruinach starożytnej Ekbatany znajduje się grobowiec biblijnych postaci Estery i Mardocheusza.

Persepolis - stolica wielkich królów Persji

Na szczególną uwagę zasługują monumentalne ruiny Persepolis, wspaniałej stolicy imperium perskiego w VI-IV wieku p.n.e. To tutaj władcy tacy jak Dariusz I czy Kserkses wznieśli ogromne pałace, pełne przepychu i bogactwa. Liczne reliefy, kolumnady, posągi lwów przypominają o świetności tego miejsca.

Ruiny Persepolis do dziś robią olbrzymie wrażenie i pozwalają poczuć potęgę i wspaniałość starożytnego państwa perskiego oraz jego władców.

Spędź noc w namiotach na pustyni Daszt-e Kawir

Daszt-e Kawir to rozległa, malownicza pustynia solna na płaskowyżu irańskim, idealna do uprawiania turystyki pustynnej. Można tu zobaczyć oszałamiające, różowe jeziora solne o zachodzie słońca albo podziwiać gwiaździste niebo z dala od miejskich świateł.

Wyprawa w namiotach po Daszt-e Kawir pozwoli poczuć prawdziwy klimat irańskich bezdroży. Przemierzaj pustynne krajobrazy na grzbiecie wielbłąda lub quadzie. To niezapomniana przygoda!

Na Daszt-e Kawir możesz też zamieszkać w tradycyjnym namiocie zwanym "czador alachti" i doświadczyć unikalnej gościnności nomadów.

Nocleg pod gwiazdami na Saharze Irańskiej

Sahara Irańska, inaczej Wielki Kawsar, to ogromna pustynia na południowym wschodzie Iranu. Jej piaski, wydmy, skalne formacje tworzą niezwykłe krajobrazy godne najlepszych filmów science fiction!

Warto zorganizować sobie biwak na tych bezkresnych przestrzeniach i spędzić noc w namiotach pod rozgwieżdżonym niebem. To niesamowite przeżycie na pewno pozostanie w Twojej pamięci na długo.

Skosztuj wyśmienitej kuchni irańskiej

Kuchnia irańska słynie z aromatycznych potraw opartych na składnikach takich jak ryż, mięso baranie, orzechy, owoce czy zioła. Warto skosztować lokalnych specjałów i poznać ten wyjątkowy miszmasz smaków.

Oprócz wspomnianego wyżej ghormeh sabzi, godne polecenia są dania takie jak juje kabab - kotlety jagnięce w sosie pomidorowym i cebulowym czy bagali polo – aromatyczny ryż z chrzanem. Do tego koniecznie wypij filiżankę aromatycznej herbaty z szafranem i kardamonem.

W każdym mieście znajdziesz lokal bazar ze straganami oferującymi świeże owoce, przyprawy, sery czy orzechy. To doskonałe miejsce, żeby zakupić składniki i samodzielnie przyrządzić proste dania kuchni irańskiej.

Liczba obiektów UNESCO w Iranie 24
Kuchnia oparta głównie na: ryżu, mięsie baranim, orzechach, owocach i ziołach

Podsumowanie

Iran to fascynujący kraj o długiej, bogatej historii i kulturze, który zdecydowanie warto lepiej poznać. Wycieczka do Iranu to świetna okazja, by zobaczyć niesamowite zabytki wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, jak Pasargady, Persepolis czy meczet w Isfahanie.

Iran Objazdowa Wycieczka umożliwi odwiedzenie malowniczych starożytnych miast takich jak Bam, Yazd czy Sialk. Będzie też okazja, aby poznać lokalne tradycje, spróbować regionalnych potraw, podziwiać piękno pustyń i górskich krajobrazów.

Z pewnością niezapomnianym przeżyciem będzie nocleg w namiotach na pustyni Daszt-e Kawir i podziwianie rozgwieżdżonego nieba z dala od miejskich świateł. Można będzie poczuć prawdziwy, orientalny klimat.

Iran Wycieczki to gwarancja niezapomnianych wrażeń, poznania wyjątkowej kultury Bliskiego Wschodu i zobaczenia historycznych miejsc, o których wcześniej można było jedynie przeczytać. Gorąco polecamy!

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Piaszczyste plaże w Czarnogórze - Najlepsze miejsca do odpoczynku
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły