Zwiedzanie Kutaisi: Atrakcje i Co Zobaczyć w Kutaisi

Zwiedzanie Kutaisi: Atrakcje i Co Zobaczyć w Kutaisi
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 8 min.

Kutaisi Zwiedzanie to świetna opcja dla osób pragnących poznać historię i kulturę Gruzji. To dawna stolica kraju skrywa wiele cennych zabytków i malowniczych miejsc. Wycieczka po Kutaisi pozwoli podziwiać wspaniałe widoki, zanurzyć się w przeszłości oraz skosztować lokalnej kuchni. Miasto leży malowniczo nad rzeką Rioni, otoczone górami Kaukazu. Jest to znakomity punkt wypadowy do dalszego zwiedzania regionu Imerecji.

Kluczowe wnioski:
 • Katedra Bagrati i Twierdza Gelati to dwa główne zabytki wpisane na Listę UNESCO
 • Park Narodowy Cicha Rzeka słynie z wodospadów i malowniczych widoków
 • Wąwóz Okace imponuje formacjami skalnymi i jaskiniami
 • W Monastyrze Motsameta przechowywane są relikwie świętych
 • Biały Most to popularne miejsce spacerów z which okiem na rzekę Rioni

Katedra Bagrati - symbol Kutaisi

Kutaisi Zwiedzanie warto zacząć od Katedry Bagrati, bez wątpienia najsłynniejszego zabytku miasta. Ta imponująca świątynia z XI wieku, usytuowana na wzgórzu, góruje nad okolicą i stanowi ikoniczny element panoramy Kutaisi. Nic więc dziwnego, że Bagrati uznawana jest za symbol tego historycznego miasta i całej Imerecji.

Katedra została zbudowana z inicjatywy króla Bagrata III ku czci Zmartwychwstania Pańskiego. Przez wieki służyła jako miejsce koronacji władców Gruzji. Niestety świątynia ucierpiała znacznie podczas najazdów tureckich w XVI-XVII wieku. Ruiny robią jednak nadal ogromne wrażenie dzięki imponującym rozmiarom i malowniczo usytuowaniu na skale.

W ostatnich latach podjęto kompleksową rekonstrukcję katedry. Prace jeszcze trwają, ale już teraz Bagrati prezentuje się okazale. Warto wejść do środka, aby zobaczyć zachowane fragmentyhistorycznych fresków. Z dziedzińca rozpościera się przepiękny widok na Kutaisi i rzekę Rioni.

Informacje praktyczne

Katedra położona jest w północnej części Kutaisi, na wzgórzu, do którego prowadzą schody. Bilety kosztują symboliczną kwotę. Zwiedzanie z przewodnikiem pozwoli lepiej zrozumieć burzliwe koleje losu tego wyjątkowego zabytku.

Park Narodowy Cicha Rzeka - natura i relaks

Planując Kutaisi Co Zwiedzać, koniecznie trzeba udać się też poza samo miasto. Park Narodowy Cicha Rzeka to niezwykłe miejsce, położone zaledwie 12 km od centrum Kutaisi. Wije się tutaj wąska dolina z malowniczym strumieniem, do którego spływają kaskady niebotycznych wodospadów.

Cicha Rzeka uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Gruzji. Nic dziwnego, że przyciąga rzesze turystów i miejscowych, pragnących odpocząć na łonie dziewiczej natury. Można tutaj podziwiać wapienne formacje skalne, bujną roślinność, a przede wszystkim spektakularne wodospady.

Największą atrakcją Cichej Rzeki jest wodospad o wysokości 15 metrów. Towarzyszy mu huk spadającej wody i unosząca się mgiełka. Wędrówkę warto zakończyć w jednej z uroczych restauracji serwujących tradycyjne gruzińskie przysmaki.

Park Narodowy Cicha Rzeka to prawdziwa perła przyrody, pozwalająca na relaks z dala od miejskiego zgiełku.

Informacje praktyczne

Dojazd do Cichej Rzeki zajmuje około 20 minut. Bilet normalny kosztuje 3 GEL, ulgowy 2 GEL. Na terenie parku wytyczono szlaki piesze i rowerowe. Można też skorzystać z wycieczki z licencjonowanym przewodnikiem.

Godziny otwarcia parku 9:00 - 19:00 (cały rok)
Średnia długość zwiedzania 2-3 godziny
Infrastruktura Parking, punkty gastronomiczne, ławki, kosze

Czytaj więcej: Przewodnik po urokach Majorki

Twierdza Gelati - zabytkowa rezydencja królów

Kolejnym niezwykle ważnym punktem na mapie Kutaisi Atrakcje jest monastyr i akademia Gelati. Jest to średniowieczny zespół klasztorny, który od 1994 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gelati było niegdyś ważnym centrum religijnym, naukowym i kulturalnym zjednoczonej Gruzji.

Monastyr powstał w 1106 roku z fundacji władcy Dawida IV Budowniczego. To tutaj rezydowali i byli chowani królowie z dynastii Bagratydów. Kompleks składał się pierwotnie z kilku świątyń, rezydencji królewskiej, akademii i biblioteki. Dziś najlepiej zachowała się główna katedra zwieńczona kopułami ze złoconymi mozaikami.

Zwiedzanie rozległego terenu monastyru pozwoli poczuć klimat średniowiecznej Gruzji. Na szczególną uwagę zasługują grobowce władców w kościele św. Jerzego. Ich sarkofagi pokryte są unikatowymi płaskorzeźbami. Miejsce promieniuje aurą tajemniczości i dawnej świetności.

Informacje praktyczne

Gelati położone jest ok. 8 km na północny wschód od centrum Kutaisi, w malowniczej dolinie. Bilety kosztują 5 GEL. Na zwiedzanie warto przeznaczyć 2-3 godziny. Klasztor ma bardzo rozległy teren z wieloma zakamarkami do odkrycia.

Wąwóz Okace - malownicze wapienne formacje

Zwiedzanie Kutaisi: Atrakcje i Co Zobaczyć w Kutaisi

Jeśli chce się poznać Kutaisi od najbardziej spektakularnej strony, trzeba koniecznie wybrać się także do wąwozu Okace. To niezwykłe miejsce z prawdziwie bajkowymi widokami. Malowniczy kanion ukształtowany w wapieniach jurajskich ciągnie się na długości 15 kilometrów. Można podziwiać tutaj oszałamiające formacje skalne - igły, baszty i sklepione groty.

Okace robi piorunujące wrażenie za sprawą 100-metrowych, pionowych ścian skalnych, pomiędzy którymi wije się rwący potok. Na dnie wąwozu bujnie rozwinęła się roślinność z egzotycznymi gatunkami. Do najbardziej malowniczych fragmentów należą okolice jeziorka Shromiskhevi łączącego kilka grot.

Spacer po Okace to prawdziwa uczta dla oczu i świetna okazja do zrobienia niezapomnianych zdjęć. Nic dziwnego, że kanion co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. To musisz zobaczyć będąc w Kutaisi!

Informacje praktyczne

 • Dojazd do Okace zajmuje ok. 45 minut od centrum Kutaisi
 • Godziny otwarcia kanionu: 9:00 – 18:00 (cały rok)
 • Na zwiedzanie warto przeznaczyć 4-5 godzin
 • Dostępna jest infrastruktura turystyczna: parking, sklepy, restauracje

Monastyr Motsameta - mistyczne miejsce kultu

Na liście najciekawszych Kutaisi Atrakcje nie może zabraknąć monastyru Motsameta. Świątynia położona jest malowniczo na skalistym cyplu na prawym brzegu Rioni, zaledwie 2 kilometry od centrum miasta. Miejsce otacza aura tajemniczości, która przyciąga rzesze wiernych i turystów.

Historia klasztoru Motsameta sięga VIII wieku, kiedy to w jaskini na tym terenie żyli pustelnicy. Później jaskinię przekształcono w niewielką cerkiew, a z czasem dobudowano kolejne obiekty. Do dziś znajdują się tutaj relikwie średniowiecznych świętych: Dawida i Konstantyna Mcharebelskich.

Co Zobaczyć w Kutaisi - zwiedzanie zaczyna się od wejścia przez bramę z kamiennymi rzeźbami lwów. Na dziedzińcu znajduje się XIX-wieczna dzwonnica, a obok stoi główna świątynia z malowidłami przedstawiającymi męczeńską śmierć świętych.

Informacje praktyczne

Monastyr Motsameta można zwiedzać codziennie w godzinach 10:00-18:00. Bilet wstępu kosztuje 3 GEL. Miejsce jest ważnym sanktuarium religijnym, należy więc stosować się do lokalnych zwyczajów i zasad ubioru.

Biały Most nad Rioni - widokowa architektura

Kutaisi Atrakcje obejmują także nowoczesne obiekty, jak na przykład Biały Most na rzece Rioni. Ten futurystyczny wiadukt dla pieszych powstał w 2012 roku. Konstrukcja łączy dwa brzegi Rioni, tworząc fantastyczny punkt widokowy na panoramę miasta i górskie szczyty Kaukazu.

Biały Most w Kutaisi jest prawdziwą atrakcją architektoniczną. Jego konstrukcję podtrzymują potężne stalowe pylony o wysokości 40 metrów. Sama kładka ma aż 700 metrów długości i szerokość 5 metrów. Przeszklone balustrady i oświetlenie tworzą wrażenie unoszenia się w powietrzu.

Co Zobaczyć w Kutaisi koniecznie musi obejmować spacer po Białym Moście. Rozciąga się stąd zapierający dech w piersiach widok na miasto, rzekę i góry. To popularne miejsce spotkań mieszkańców i relaksu z dala od miejskiego zgiełku!

Podsumowanie

Kutaisi to stare gruzińskie miasto o niezwykle bogatej historii i kulturze. Przez wieki pełniło funkcję stolicy zjednoczonego Królestwa Gruzji. Dziś jest to tętniący życiem ośrodek miejski, który warto odwiedzić w ramach Kutaisi Zwiedzanie. To świetna baza wypadowa do eksplorowania malowniczego regionu Imerecji.

Wśród najważniejszych Kutaisi Atrakcje znajdują się liczne bezcenne zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wizytówką miasta pozostaje Katedra Bagrati górująca nad okolicą. Koniecznie trzeba zobaczyć również historyczny kompleks klasztorny w Gelati. To niegdysiejsza rezydencja królów i ważne centrum religijne.

Oprócz cennych pamiątek przeszłości, Co Zobaczyć w Kutaisi obejmuje też piękno natury. Park Narodowy Cicha Rzeka zachwyca malowniczymi wodospadami i szlakami pieszymi. Natomiast przepiękne widoki roztaczają się z kanionu Okace ze skalnymi igłami i jaskiniami. To miejsca gwarantujące niezapomniane wrażenia.

Kutaisi ma do zaoferowania o wiele więcej, niż można opisać w jednym artykule. Miasto warte jest odwiedzenia choćby dla bogactwa zabytków, gościnności mieszkańców i wyśmienitej kuchni. Stanowi doskonały punkt startowy do dalszego Kutaisi Co Zwiedzać w regionie Imerecji.

Najczęstsze pytania

Do najważniejszych atrakcji Kutaisi zalicza się przede wszystkim Katedrę Bagrati - symbol miasta, wpisaną na Listę UNESCO. Koniecznie trzeba zobaczyć również historyczny zespół klasztorny Gelati, dawną rezydencję władców. Poza tym Park Narodowy Cicha Rzeka ze spektakularnymi wodospadami i wapienny wąwóz Okace.

Aby zwiedzić najważniejsze atrakcje Kutaisi, należy przeznaczyć przynajmniej 2-3 dni. W jeden dzień można zobaczyć Katedrę Bagrati i okolice, drugiego dnia warto wybrać się do Gelati, Parku Cicha Rzeka i monastyru Motsameta. Trzeciego dnia polecamy wycieczkę do wąwozu Okace.

Kuchnia gruzińska słynie z obfitych uczt przygotowywanych z lokalnych składników. W Kutaisi koniecznie trzeba spróbować chaczapuri (placek z serem), chinkali (pierogi), pkhali (pasta z orzechów) oraz wyśmienite wina, zwłaszcza z okolic Kachetii.

Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem jest wynajęcie prywatnego przewodnika z licencją, który oprowadzi po najciekawszych miejscach i opowie o lokalnych zwyczajach. Można też wykupić wycieczkę zorganizowaną. Dojazdy autobusem bywają uciążliwe ze względu na rozkład jazdy.

Kutaisi uchodzi za bardzo bezpieczne miasto z niskim poziomem przestępczości. Należy jednak stosować się do podstawowych zasad ostrożności - nie chodzić po złej dzielnicy w nocy, uważać na kieszonkowców w zatłoczonych miejscach. Generalnie Gruzini są bardzo życzliwym i gościnnym narodem.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły