Atrakcje Olsztyn dla dzieci - najlepsze propozycje w Olsztynie

Atrakcje Olsztyn dla dzieci - najlepsze propozycje w Olsztynie
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 6 min.

Atrakcje Olsztyn dla dzieci to świetna okazja, by w ciekawy sposób spędzić czas z pociechami. W mieście nie brakuje miejsc, które zadowolą zarówno maluchy, jak i nieco starsze dzieci. Można wybrać się do wodnego placu zabaw, zwiedzić zamek czy pojeździć kolejką wąskotorową. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Kluczowe wnioski:
 • Olsztyn oferuje wiele atrakcji skierowanych specjalnie do najmłodszych.
 • W Legendii każde dziecko znajdzie coś dla siebie - karuzele, kolejki górskie i inne atrakcje.
 • W Experymencie w interaktywny sposób można poznawać prawa fizyki i przyrody.
 • Spacer po olsztyńskiej starówce to świetna okazja do poznania historii regionu.
 • Przejażdżka kolejką wąskotorową to ciekawy pomysł na wycieczkę po okolicy.

Wodny plac zabaw dla dzieci

Jedną z najciekawszych atrakcji dla dzieci w Olsztynie jest Aquasfera - ogromny, kryty wodny plac zabaw. To świetne miejsce, by spędzić czas z całą rodziną. Dzieci mogą doskonale bawić się na kolorowych zjeżdżalniach, gejzerach i dzikiej rzece. Do dyspozycji jest basen z falami oraz liczne atrakcje wodne.

W Aquasferze nie można się nudzić! Najmłodsi chętnie pływają w basenie z piłeczkami i korzystają z mini zjeżdżalni. Starsze dzieci świetnie bawią się, pokonując 60-metrową zjeżdżalnię rurową lub tzw. ponton. Są też miejsca do odpoczynku - jacuzzi, łaźnia parowa i sauny.

Zajęcia dla dzieci

Oprócz dowolnej zabawy, Aquasfera organizuje specjalne zajęcia dla dzieci w różnym wieku - naukę pływania, aqua aerobik czy zumbę. Można wykupić karnet na 10 wejść i regularnie uczyć maluchy pływać. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę instruktorów.

Aquasfera to miejsce, które łączy zabawę z nauką i rekreacją. Z pewnością każde dziecko znajdzie tutaj coś dla siebie i świetnie spędzi czas. Gorąco polecamy to miejsce!

Zwiedzanie zamku Kapituły Warmińskiej

Olsztyn ma ciekawe atrakcje dla młodzieży, które pozwalają poznać historię i zabytki miasta. Jednym z nich jest gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej z XIV wieku. Można tu obejrzeć wystawy, eksponaty i dowiedzieć się wielu ciekawostek.

Zwiedzanie rozpoczyna się od wejścia na Wieżę Górną. Można stamtąd podziwiać panoramę Olsztyna. Następnie wchodzimy do wnętrza zamku, gdzie zobaczymy XIV-wieczną sień, gotyckie krużganki i dwie sale ekspozycyjne. Jest też loch!

Ekspozycje historyczne

W jednej sali prezentowane są dzieje regionu - historia kapituły warmińskiej, architektura gotycka na Warmii oraz życie codzienne mieszkańców w średniowieczu. W drugiej znajduje się Galeria Sztuki Dawnej Warmii i Mazur z obrazami, rzeźbami i meblami.

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem trwa około godziny. Bilety kosztują 12 zł (ulgowy) lub 15 zł (normalny). Z pewnością warto tu zabrać starsze dzieci, które interesują się historią.

Czytaj więcej: Atrakcje Kotoru: Najlepsze miejsca do zwiedzenia

Wycieczka kolejką wąskotorową

Miłośnikom podróży polecamy wycieczkę piękną kolejką wąskotorową. Wyruszamy z dworca Olsztyn Główny do średniowiecznego miasteczka Dobre Miasto. Trasa liczy prawie 50 km w jedną stronę.

Podróżujemy starymi, zabytkowymi wagonami ciągniętymi przez parowóz. Przez okno podziwiamy malownicze krajobrazy - lasy, pola, jeziora. Na stacjach po drodze wsiadają turyści i miejscowi.

Klimatyczna podróż wąskotorówką pozwala na chwilę zwolnić tempo i delektować się widokami Warmii. Gorąco polecam!

W Dobrym Mieście można zatrzymać się na dłużej, zwiedzić skansen czy zjeść obiad. Kolejka z powrotem do Olsztyna odjeżdża po 2 godzinach. Bilety w dwie strony kosztują ok. 35 zł.

Interaktywne centrum nauki Experyment

Atrakcje Olsztyn dla dzieci - najlepsze propozycje w Olsztynie

Experyment to interaktywne centrum nauki, w którym dzieci mogą poznawać prawa fizyki, chemii, biologii czy astronomii poprzez zabawę i samodzielne eksperymenty.

Do dyspozycji jest 8 tematycznych sal, m.in. magnetyzm, optyka, mechanika, matematyka, ludzkie ciało czy kosmos. W każdej z nich znajdują się dziesiątki stanowisk z ciekawymi eksponatami, makietami i zagadkami.

Interaktywne eksponaty

Dzieci mogą same przeprowadzać różne doświadczenia naukowe - np. podgrzewać i studzić ciała, badać siłę własnych mięśni, obserwować hodowlę mrówek czy sterować robotem. Jest też planetarium i kilka pokazów multimedialnych.

Centrum organizuje także warsztaty np. chemiczne, fizyczne czy biologiczne. Bilet normalny kosztuje 22 zł, a ulgowy 17 zł. Z pewnością Experyment to miejsce, które zaciekawi i nauczy czegoś nowego!

Rodzaj atrakcji Nazwa
Wodny plac zabaw Aquasfera
Zabytkowy zamek Zamek Kapituły Warmińskiej
Muzeum techniki Skansen w Dobrym Mieście
Interaktywne Centrum Nauki Experyment

Wesołe miasteczko Legendia

Legendia to ogromne wesołe miasteczko położone nad jeziorem Wadąg. Znajduje się tu kilkadziesiąt atrakcji - karuzeli, kolejek górskich, domów strachu, minizoo i wiele innych.

Park rozrywki podzielony jest na strefy tematyczne np. Bajkolandia, Mexico czy Kraina Lodu. Są też liczne punkty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami i stragany z zabawkami.

Atrakcje dla każdego

W Legendii zarówno maluchy, jak i nastolatkowie znajdą coś dla siebie. Najmłodsi chętnie bawią się w Bajkolandii, starsi wybierają kolejki górskie takie jak Hyperion czy Świąteczny Ponton. Jest też możliwość skorzystania z parku linowego.

Bilety do Legendii kosztują od 99 zł. Można tu spędzić cały dzień, dobrze się bawiąc. Polecamy to miejsce zarówno rodzinom z dziećmi, jak i grupom znajomych!

Zabawa na lodowisku Jantar

Miłośnicy łyżew mogą skorzystać z lodowiska Jantar, które co roku od listopada do marca cieszy się dużą popularnością. Obiekt znajduje się w Parku Centralnym, więc łatwo tu dotrzeć.

Do dyspozycji jest profesjonalne lodowisko o wymiarach 30 x 60 m, oświetlone i zadaszone. Można tu jeździć na łyżwach lub nauczyć się jazdy pod okiem instruktora. Jest też wypożyczalnia sprzętu.

 • Lodowisko czynne od listopada do marca
 • Wypożyczalnia łyżew dla dzieci i dorosłych
 • Możliwe lekcje jazdy na lodzie
 • Miła kawiarenka z ciepłymi napojami

Bilety: normalny - 10 zł, ulgowy - 7 zł. Karnety od 50 zł. Lodowisko Jantar to świetny pomysł na spędzenie zimowego popołudnia w mieście!

Podsumowanie

Olsztyn oferuje szeroki wachlarz atrakcji dla dzieci w każdym wieku. Najmłodsi dobrze bawią się w wodnym placu zabaw Aquasfera, starsze dzieci mogą poznać historię miasta zwiedzając Zamek Kapituły Warmińskiej. Interaktywne Centrum Nauki Experyment to miejsce, które łączy zabawę z edukacją.

Spragnieni wrażeń nastolatkowie z pewnością chętnie wybiorą się do Legendii - ogromnego parku rozrywki z kolejkami górskimi i innymi atrakcjami. W sezonie zimowym polecamy lodowisko Jantar, gdzie można pojeździć na łyżwach w miłej atmosferze.

Oprócz stałych atrakcji dla młodzieży, Olsztyn oferuje także ciekawe wycieczki - np. piękną trasą kolejki wąskotorowej do Dobrego Miasta. To okazja do podziwiania malowniczych krajobrazów Warmii i pogłębiania wiedzy historycznej.

Podsumowując, Olsztyn to doskonałe miejsce na rodzinny wypad z dziećmi. Każdy znajdzie tutaj coś interesującego dla siebie. Gorąco polecamy sprawdzenie którejś z wymienionych atrakcji!

Najczęstsze pytania

Dla 2-latka idealnym miejscem będzie Aquasfera - ogromny, kryty wodny plac zabaw z mini zjeżdżalniami, basenem z piłeczkami i wieloma atrakcjami dostosowanymi do maluchów. Można tu spędzić całe popołudnie.

Starszym dzieciom polecamy Legendię - park rozrywki z rollercoasterami, domami strachu i wieloma innymi atrakcjami. Jest podzielony na strefy tematyczne, każdy znajdzie coś dla siebie. Można tu spędzić cały dzień.

Tak, polecamy interaktywne Centrum Nauki Experyment, gdzie poprzez zabawę dzieci poznają prawa fizyki, chemii, biologii itp. Są warsztaty, pokazy, doświadczenia. Świetne miejsce łączące naukę z rozrywką.

W Aquasferze regularnie odbywają się zajęcia z zumby w wodzie dla dzieci i rodziców. Można wykupić karnet lub pojedyncze wejście. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów.

Zimą polecamy kryte lodowisko Jantar, gdzie można nauczyć dziecko jeździć na łyżwach lub po prostu miło spędzić czas. Jest też wypożyczalnia sprzętu i kawiarenka z ciepłymi napojami.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły