Ile linii metra jest w Londynie - Stacje i mapy linii metra w Londynie

Ile linii metra jest w Londynie - Stacje i mapy linii metra w Londynie
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 6 min.

Ile linii metra jest w Londynie - to częste pytanie zadawane przez turystów planujących wizytę w brytyjskiej stolicy. Londyńskie metro, zwane potocznie "the Tube", składa się z 11 głównych linii obsługiwanych przez Transport for London. W niniejszym artykule przedstawimy szczegółowe informacje na temat wszystkich linii metra w Londynie - ich długości, ilości stacji oraz najważniejszych atrakcji turystycznych, do których można dotrzeć poszczególnymi trasami.

Kluczowe wnioski:
 • Londyńskie metro składa się z 11 linii o łącznej długości ponad 400 km.
 • Najdłuższą jest Central Line mająca długość 74 km i obsługująca 49 stacji.
 • Linia District Line łączy wiele głównych atrakcji turystycznych Londynu.
 • Metro działa codziennie od około godziny 5 rano do północy.
 • Bilety można kupić w automatach na każdej stacji lub przez aplikację mobilną.

Ile linii metra znajduje się w Londynie

Londyńskie metro, potocznie nazywane "the Tube", składa się z 11 głównych linii obsługiwanych przez Transport for London (TfL). Łączna długość wszystkich linii wynosi ponad 400 km a sieć metra w Londynie należy do najdłuższych na świecie.

Pierwsze linie powstały w Londynie już w 1863 roku, jednak z biegiem lat metro rozwijało się, a istniejące trasy były rozbudowywane i tworzono nowe. Obecnie londyńskie metro dzieli się na dwie kategorie:

 • deep-level lines - głęboko położone linie (poniżej powierzchni ziemi)
 • sub-surface lines - płytko położone linie (częściowo na powierzchni ziemi)

Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. Northern, Jubilee, Victoria, a do drugiej Metropolitan, District czy Circle. Jak nietrudno zauważyć, nazwy poszczególnych linii metra w Londynie powtarzają się w innych językach i są zrozumiałe także dla turystów odwiedzających brytyjską stolicę.

Typy pociągów w londyńskim metrze

W londyńskim metrze możemy spotkać dwa typy pociągów:

Standard Tube trains New Tube for London
Węższe i krótsze składy Nowoczesne, dłuższe, szersze i bardziej przestronne

Nowsze pociągi zostały zaprojektowane tak, by zapewnić pasażerom większy komfort i ułatwić podróżowanie po mieście osobom z niepełnosprawnościami.

Ile stacji metra ma Londyn na każdej linii

Łączna liczba stacji we wszystkich 11 liniach londyńskiego metra wynosi aż 270. Nie wszystkie trasy mają jednak taką samą długość i ilość przystanków. Poniżej znajduje się zestawienie najważniejszych informacji na temat poszczególnych linii:

Najdłuższe linie metra w Londynie

Zdecydowanie najdłuższą jest Central Line licząca 74 km długości i obsługująca aż 49 stacji. Tuż za nią uplasowała się District Line (64 km i 60 stacji), a na trzecim miejscu znalazła się Metropolitan Line mająca 66 km długości, jednak obsługująca tylko 34 stacje.

Czytaj więcej: Strefy Londyn - Odkryj najważniejsze obszary miasta

Jak wyglądają mapy poszczególnych linii metra

Mapy linii metra w Londynie są bardzo czytelne i proste w odczytaniu. Każda linia oznaczona jest innym kolorem i numerem - dzięki temu łatwo odróżnić poszczególne trasy. Dodatkowo na mapie zaznaczone są wszystkie stacje wraz z atrakcjami turystycznymi, do których można dotrzeć metrem.

Mapa londyńskiego metra jest tak samo symboliczna dla tego miasta jak Wieża Eiffla dla Paryża czy Statua Wolności dla Nowego Jorku.

Projekt mapy został stworzony przez Harry'ego Becka i po raz pierwszy opublikowany w 1933 roku. Od tamtej pory jest stale aktualizowana, jednak jej wygląd, kolorystyka i forma nie zmieniły się znacząco przez dziesięciolecia, dzięki czemu jest rozpoznawalna na całym świecie.

Gdzie przebiegają poszczególne linie metra w Londynie

Ile linii metra jest w Londynie - Stacje i mapy linii metra w Londynie

Londyńskie metro tworzy rozległą siatkę połączeń, która obejmuje praktycznie całe miasto. Poszczególne linie kursują przez centrum, dzielnice biznesowe, historyczne jak i nowoczesne obszary Londynu. Dzięki gęstej sieci metra można bez problemu przemieszczać się po mieście.

Niektóre z linii, jak np. Circle Line czy District Line, obsługują główne atrakcje stolicy i umożliwiają dojazd w okolice takich obiektów jak Buckingham Palace, Big Ben, London Eye czy British Museum.

Strefy biletowe

Londyn został podzielony na taryfowe strefy 1-4, a koszt biletu zależy od liczby pokonywanych stref. Im dalej poza centrum, tym bilety są tańsze. Strefa 1 obejmuje ścisłe centrum (West End, City of London), strefa 2 otacza ją pierścieniem, a strefy 3-4 znajdują się na obrzeżach miasta.

Które linie metra w Londynie są najdłuższe

Jak już wspomniano, zdecydowanie najdłuższą jest Central Line mająca 74 km. Tuż za nią uplasowały się District Line (64 km) i Metropolitan Line (66 km).

Warto jednak zwrócić uwagę także na inne długie linie londyńskiego metra:

 • Northern Line - 58 km
 • Piccadilly Line - 71 km
 • Jubilee Line - 36 km

Długość poszczególnych linii metra w Londynie bezpośrednio przekłada się także na liczbę obsługiwanych stacji oraz dostępność komunikacyjną różnych dzielnic i atrakcji turystycznych.

Jakie atrakcje turystyczne znajdują się przy stacjach metra

Ogromną zaletą londyńskiego metra jest bardzo dobra dostępność najważniejszych zabytków i miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w brytyjskiej stolicy. Wystarczy wysiąść na wybranej stacji by w kilka minut znaleźć się przy takich obiektach jak:

 • Muzeum Historii Naturalnej (South Kensington)
 • National Gallery (Charing Cross)
 • Tower of London (Tower Hill)
 • Hyde Park (Hyde Park Corner)
 • Stadion Wembley (Wembley Park)

Co ważne, londyńskie metro funkcjonuje od około godziny 5 rano do północy, więc z łatwością można nim podróżować aby zdążyć zwiedzić wszystkie interesujące miejsca.

Podsumowanie

Londyńskie metro, potocznie zwane "the Tube", składa się z 11 głównych linii o łącznej długości ponad 400 km. Sieć ta obsługuje 270 stacji i umożliwia dotarcie do najważniejszych atrakcji turystycznych brytyjskiej stolicy. Najdłuższą trasą jest Central Line mająca 74 km długości i 49 stacji. Tuż za nią uplasowały się District Line z 64 km torów i 60 przystankami oraz Metropolitan Line mierząca 66 km z 34 stacjami.

Mapa metra w Londynie jest bardzo czytelna, ponieważ każda linia oznaczona jest innym kolorem i numerem. Dzięki gęstej sieci połączeń metro umożliwia sprawne przemieszczanie się po mieście. Co ważne, wiele linii przebiega w pobliżu takich atrakcji jak Buckingham Palace, Big Ben, British Museum czy Tower of London. Bilety na przejazdy metrem można kupić w automatach na stacjach lub przez dedykowaną aplikację.

Podsumowując, londyńskie metro ze względu na rozległość sieci, dostępność atrakcji turystycznych i wygodę podróżowania jest świetnym i szybkim środkiem transportu do przemieszczania się po brytyjskiej stolicy. Mapa linii metra w Londynie jest tak samo symboliczna dla tego miasta jak charakterystyczne czerwone autobusy czy budka telefoniczna.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym artykule pozwolą lepiej zorientować się w układzie i funkcjonowaniu londyńskiej kolei podziemnej i ułatwią podróżowanie po tym niezwykłym mieście.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Piaszczyste plaże w Czarnogórze - Najlepsze miejsca do odpoczynku
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły