Wielka Pętla Bieszczadzka: trasa, mapa, samochodem

Wielka Pętla Bieszczadzka: trasa, mapa, samochodem
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 8 min.

Wielka Pętla Bieszczadzka trasa to jeden z najpiękniejszych górskich szlaków turystycznych w Polsce, przebiegający przez malownicze Bieszczady. Pętla liczy ponad 200 km, a jej przejście z reguły zajmuje około 7-14 dni. Trasa prowadzi przez najwyższe pasma górskie Bieszczadów, m.in. połoniny Caryńską, Bukową, Kruszelnicką i Tarnicę. Wędrówka Wielką Pętlą Bieszczadzką to prawdziwe wyzwanie, ale też ogromna przyjemność i satysfakcja. Pozwala podziwiać dziką, pierwotną przyrodę, poznać historię i kulturę tych terenów oraz sprawdzić własne możliwości.

Kluczowe wnioski:
 • Wielka Pętla Bieszczadzka to ponad 200-kilometrowy górski szlak turystyczny.
 • Trasa prowadzi przez najwyższe pasma górskie i najpiękniejsze połoniny Bieszczadów.
 • Przejście całej pętli zajmuje od 7 do 14 dni i jest sporym wyzwaniem.
 • Wędrówka pozwala podziwiać dziką przyrodę Bieszczadów i poznać historię regionu.
 • Pokonanie trasy dostarcza ogromnej satysfakcji i pozwala sprawdzić swoje możliwości.
 • Wielka Pętla Bieszczadzka - przebieg trasy południowej

  Wielka Pętla Bieszczadzka to jeden z najdłuższych i najtrudniejszych górskich szlaków turystycznych w Polsce. Cała pętla liczy ponad 200 km, ale standardowo dzieli się ją na dwie części: północną i południową.

  Trasa południowa ma długość około 120 km i uznawana jest za nieco łatwiejszą, choć wciąż wymagającą dużego wysiłku. Rozpoczyna się w miejscowości Wołosate i biegnie przez następujące miejsca:

  • Przełęcz pod Tarnicą
  • Połonina Caryńska
  • Ustrzyki Górne
  • Przełęcz Wyżniańska
  • Połoniny Wetlińska i Bukowa
  • Stuposiany
  • Przełęcz Orłowicza
  • Cisną
  • Wetlina

  Ostatnim przystankiem jest miejscowość Ustrzyki Górne, z której można wrócić do Wołosatego, zamykając pętlę.

  Czas przejścia i stopień trudności

  Czas, jaki potrzeba na przejście południowej części Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej, to zwykle 7-10 dni, choć oczywiście zależy to od tempa marszu i kondycji.

  Szlak w dużej części prowadzi z dala od cywilizacji, głównie po bezleśnych połoninach, graniąch i przełęczach. Z tego względu ważny jest dobry sprzęt, odpowiednie przygotowanie i dobra orientacja w terenie.

  Wielka Pętla Bieszczadzka - mapa i punkty orientacyjne

  Planując wędrówkę Wielką Pętlą Bieszczadzką, niezbędna jest oczywiście dokładna mapa Bieszczadów. Polecane skale to 1:30 000 lub 1:50 000.

  Ze względu na długość szlaku, konieczne jest wyznaczenie punktów orientacyjnych i noclegowych. Najlepiej rozplanować etapy tak, by codziennie przebywać 15-20 km, a po drodze mieć miejsca na odpoczynek i posiłek.

  Schroniska i miejsca noclegowe

  Co 50-60 km na szlaku Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej znajduje się schronisko lub bacówka, w których można się zatrzymać na nocleg. Oto najważniejsze punkty noclegowe na południowym odcinku:

  • Schronisko PTTK Chatka Puchatka
  • Schronisko na Połoninie Wetlińskiej
  • Polana pod Tarnicą
  • Schronisko PTTK na Hali Kiczera-Rudawka

  Zaopatrzenie

  Wędrując kilkanaście dni po górskich bezdrożach, musimy pamiętać o odpowiednim zaopatrzeniu. Najważniejsze produkty na szlak to:

  woda konserwy
  batoniki energetyczne owoce i orzechy

  Nie może też zabraknąć apteczki pierwszej pomocy, odpowiedniej odzieży, śpiwora i karimaty.

  Mądre zaplanowanie trasy i wyposażenie to klucz do udanej wyprawy Wielką Pętlą Bieszczadzką!

  Czytaj więcej: Trasa Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej - Mapa i podróż samochodem

  Jak dojechać do Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej samochodem

  Bieszczady i Wielka Pętla Bieszczadzka położone są w południowo-wschodniej Polsce, stosunkowo blisko granicy ze Słowacją i Ukrainą. Najlepiej dojechać tam samochodem lub autobusem.

  Dojazd samochodem z większości dużych miast Polski zajmuje około 5-6 godzin. Trzeba kierować się na Rzeszów, a następnie Przemyśl i dalej na południe w kierunku Ustrzyk Górnych, Cisnej czy Wetliny.

  Najważniejsze drogi prowadzące w Bieszczady i punkty startowe Wielkiej Pętli to:

  • droga nr 84 z Przemyśla do Ustrzyk Górnych
  • droga wojewódzka nr 897 z Ustrzyk Dolnych do Cisnej
  • droga wojewódzka nr 893 z Leska przez Baligród do Cisnej

  Parking lub miejsce postojowe można znaleźć na campingach lub obok pensjonatów na trasie Wielkiej Pętli lub w większych miejscowościach: Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne, Lesko, Cisna.

  Wielka Pętla Bieszczadzka - długość i czas przejścia

  Wielka Pętla Bieszczadzka: trasa, mapa, samochodem

  Jak już wspomniano, cała Wielka Pętla Bieszczadzka ma długość ponad 200 km. Zwykle jednak dzieli się ją na dwie części:

  • północną: ok. 100 km
  • południową: ok. 120 km

  Te odcinki można przejść w całości lub wybrać krótsze fragmenty pętli, np. Połoniny Caryńską i Wetlińską (ok. 50-80 km).

  Ile czasu zajmuje przejście Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej?

  Przejście całej pętli (200 km) wynosi zazwyczaj 12-16 dni intensywnej wędrówki. Najszybsi pokonują ten dystans w 7-10 dni, ale wymaga to naprawdę dobrej kondycji.

  Optymalnie trzeba się nastawić na marsz 15-25 km dziennie przez 10-14 dni. Oczywiście można też iść wolniej, ale wtedy potrzeba ok. 3 tygodni na całą wędrówkę.

  Wielka Pętla Bieszczadzka - atrakcje na trasie

  Oprócz wspaniałych widoków na połoniny, lasy i pasma górskie, na trasie Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej czeka wiele interesujących atrakcji. Oto kilka propozycji, co warto zobaczyć idąc przez Bieszczady:

  Tarnica - najwyższy szczyt

  Tarnica to z 1346 m n.p.m. najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Położony jest na północnym krańcu połoniny o tej samej nazwie. Zobaczyć go można m.in. idąc żółtym szlakiem z Ustrzyk Górnych.

  Rezerwat przyrody Sine Wiry

  Sine Wiry to rezerwat skalno-leśny słynący ze swoich granitowych ostańców i romantycznych wąwozów. Leży na zachód od Wetliny, przy niebieskim szlaku prowadzącym na Połoninę Wetlińską.

  Cerkiew w Chmielu

  We wsi Chmiel warto zobaczyć dawną cerkiew greckokatolicką z XVIII wieku, będącą przykładem łemkowskiego budownictwa cerkiewnego. Obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego.

  Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

  W dawnym zyndranowskim dworze zobaczyć można stałą ekspozycję poświęconą historii i kulturze Łemków. Jest tu też Izba Pamięci poświęcona Akcji Wisła.

  Wielka Pętla Bieszczadzka - przygotowanie do wyprawy

  Przygotowania do przejścia całej Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej wymagają starannego planowania. Od tego zależy powodzenie wyprawy i nasze bezpieczeństwo na szlaku.

  Kondycja i trening

  Zanim wyruszymy na wielodniową wędrówkę, warto zadbać o dobrą kondycję i wytrzymałość. Od kilku tygodni przed planowaną wyprawą dobrze jest systematycznie trenować - marsz, bieg, siłownia, fitness.

  Szkolenia i kursy

  Osoby początkujące lub słabiej doświadczone w górskich wyprawach, powinny rozważyć udział w kursie lub szkoleniu z survivalu, orientacji w terenie, udzielania pierwszej pomocy itp.

  Sprzęt i ekwipunek

  Niezbędny jest odpowiedni ekwipunek: buty trekkingowe, plecak, śpiwór, odzież przeciwdeszczowa, bielizna termoaktywna. Konieczna jest też m.in. apteczka, scyzoryk, latarka, zapas jedzenia, namiot itd.

  Podsumowanie

  Wielka Pętla Bieszczadzka to jeden z najpiękniejszych i najtrudniejszych szlaków turystycznych w Polsce. Liczy ponad 200 km, a jej przejście wymaga odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Trasa wiedzie przede wszystkim dzikimi połoninami i graniami górskimi Bieszczadów. Planując wyprawę, niezbędna jest dobra mapa Bieszczadów, a także wyznaczenie punktów i baz noclegowych.

  Dojazd do miejsc startowych Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej samochodem zajmuje około 5-6 godzin z większości dużych miast Polski. Najlepiej kierować się na Rzeszów i dalej na południe. Można zostawić auto na parkingu przy schroniskach lub polanach w pobliżu szlaku.

  Czas potrzebny na przejście całej pętli waha się od 7 do 16 dni w zależności od tempa marszu i kondycji. Optymalnie wędrówkę należy zaplanować na około 2 tygodnie. Po drodze napotkamy wiele atrakcji - szczyty górskie, rezerwaty przyrody, cerkwie i skanseny.

  Aby wyprawa Wielką Pętlą Bieszczadzką przebiegła bezpiecznie i przyjemnie, należy odpowiednio wcześnie zadbać o dobrą kondycję fizyczną i sprzęt turystyczny - buty, plecak, śpiwór, odzież, namiot i prowiant.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły