Okolice Ostródy: Najciekawsze Atrakcje i Miejsca do Zobaczenia

Okolice Ostródy: Najciekawsze Atrakcje i Miejsca do Zobaczenia
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 7 min.

Okolice Ostródy Co warto zobaczyć to region pełen urokliwych zakątków i ciekawych atrakcji turystycznych. Malownicze jeziora, lasy i pagórki tworzą niepowtarzalny krajobraz, który zachęca do aktywnego wypoczynku na łonie natury. W okolicy znajduje się wiele interesujących miejsc i zabytków, o których warto wiedzieć planując wycieczkę w te rejony.

Kluczowe wnioski:
  • Okolice Ostródy to raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku.
  • Warto zwiedzić liczne ciekawe zabytki znajdujące się w okolicy.
  • Przez tereny wokół Ostródy przebiega wiele malowniczych szlaków turystycznych.
  • W okolicy znajduje się wiele urokliwych jezior wartych odwiedzenia.
  • Można skosztować regionalnych potraw kuchni warmińskiej.

Około Ostródy urokliwe jeziora

Okolice Ostródy Co warto zobaczyć to przede wszystkim raj dla miłośników jezior i wodnego sportu. Spacerując po tym regionie na każdym kroku natkniemy się na malownicze zbiorniki wodne otoczone bujną roślinnością.

Do największych i najpiękniejszych jezior w okolicy zalicza się Jezioro Drwęckie. Jest to trzecie co do wielkości jezioro na Warmii i Mazurach. Nad jego brzegami położone są liczne ośrodki wczasowe, pole namiotowe i przystanie żeglarskie. To świetna baza wypadowa do uprawiania sportów wodnych i wypoczynku na łonie natury.

Jezioro Pauzeńskie

Kolejnym urokliwym jeziorem jest położone na zachód od Ostródy Jezioro Pauzeńskie. Ma ono bardzo dobrze rozwiniętą linię brzegową tworząc liczne zagłębienia, zatoki i malownicze wysepki. Nad jeziorem znajdują się ośrodki wypoczynkowe, a jego okolice poprzecinane są szlakami pieszymi i rowerowymi.

Nieopodal leży równie atrakcyjne Jezioro Karaś, które wyróżnia się wysoką przejrzystością wody. To raj dla wędkarzy ze względu na obecność wielu gatunków ryb.

W okolicy Ostródy ciekawe zabytki

Oprócz walorów przyrodniczych Ostróda Co Zobaczyć może pochwalić się też wieloma interesującymi zabytkami kultury materialnej. Świadczą one o burzliwej historii i wielokulturowości tych ziem.

Na szczególną uwagę zasługuje położony niedaleko Ostródy zespół pałacowo-parkowy w Dąbrównie z pięknym neogotyckim pałacem. Wnętrza rezydencji urządzono z przepychem, a w ogrodach można podziwiać rzeźby i stare drzewa. Tutaj w XIX wieku tworzyli romantyczni artyści jak np. E.T.A Hoffmann.

Zespół pałacowo-parkowy w Dąbrównie to jedna z największych atrakcji turystycznych w okolicach Ostródy.

Unieszewo

Kolejnym niezwykle urokliwym miejscem jest położona nad Jeziorem Pauzeńskim wieś Unieszewo. Można tam zobaczyć jeden z najstarszych kościołów w regionie z przełomu XIII i XIV w. Obiekt ten wyróżnia się charakterystyczną czerwoną cegłą i pięknymi witrażami.

Nieopodal stoi modrzewiowy dworek myśliwski zbudowany dla księcia Albrechta Hohenzollerna pod koniec XIX w. Obecnie mieści się w nim pensjonat.

Czytaj więcej: Wypożyczalnia aut Gruzja - Wynajem samochodu w Gruzji

Najpiękniejsze szlaki turystyczne

Ostróda Atrakcje w Okolicy to także rozległa sieć szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, kajakowych i konnych. Przemierzając je podziwiać można malownicze krajobrazy i ciekawe miejsca w regionie.

Do wyjątkowo urokliwych tras należy zaliczyć szlak kajakowy rzeką Drwęcą. To ponad 170 km wspaniałej przygody wśród przepięknych widoków, bujnych łąk i lasów. Po drodze mija się romantyczne ruiny zamków krzyżackich.

Szlak niebieski wokół Jeziora Pauzeńskiego 19 km
Szlak żółty przez Lasy Skajbotskie 13 km

Wędrując pieszo warto wybrać liczący 19 km szlak niebieski dookoła Jez. Pauzeńskiego lub przecinający urocze lasy Skajboty malowniczy szlak żółty o długości 13 km.

Szlaki rowerowe

Okolice Ostródy to też raj dla miłośników dwóch kółek. Wytyczono tu ponad 30 tras rowerowych o łącznej długości prawie 1000 km (!) przecinających najciekawsze miejsca w regionie.

Okolice Ostródy pełne zieleni

Okolice Ostródy: Najciekawsze Atrakcje i Miejsca do Zobaczenia

Spragnieni kontaktu z naturą turyści zachwycą się bujnymi lasami otaczającymi Ostródę. To głównie bory sosnowe, ale zdarzają się też fragmenty lasów liściastych i mieszanych. Panujący w nich mikroklimat sprzyja występowaniu wielu chronionych i rzadkich gatunków roślin.

Wśród okolicznych lasów na uwagę zasługują Lasy Skajbotskie. To ponad 3000 ha malowniczych kniei porośniętych sosnami, dębami i bukami. Można tu spotkać dzikie zwierzęta, a wiosną podziwiać kwitnące zawilce.

Nieopodal znajduje się również rezerwat przyrody chroniący torfowisko wysokie z rzadkimi roślinami bagiennymi.

W okolicy Ostródy smaczna kuchnia

Podczas zwiedzania okolic Ostródy warto skosztować regionalnych specjałów kuchni warmińskiej. Słynie ona z obfitości świeżych produktów: ryb, grzybów, owoców leśnych.

Do tradycyjnych dań zalicza się np. kartacze, kluski śląskie, pyzy drożdżowe czy knedle. Nie brakuje też mięs pieczonych, gęsiny i kaczki w różnych wariantach. Smakołykami są także wędzone pstrągi i węgorze, pasztety z dziczyzny oraz świeże wędliny.

Po obfitym posiłku warto skusić się na słodkości: ciasta z owocami leśnymi, makowce, serniki i rogaliki drożdżowe.

Ostróda i okolice warte odwiedzin

Podsumowując, okolice Ostródy to region o wyjątkowych walorach przyrodniczych i turystycznych. Urokliwe krajobrazy, liczne jeziora, zabytki, szlaki piesze i rowerowe oraz smaczna regionalna kuchnia to tylko niektóre z licznych atrakcji, które zachęcają do odwiedzenia tych terenów.

Jest to doskonałe miejsce zarówno na aktywny wypoczynek na łonie natury, jak i zwiedzanie najciekawszych miejsc w regionie. Gorąco polecamy spędzenie urlopu bądź weekendu w okolicach Ostródy!

Podsumowanie

Okolice Ostródy to prawdziwy raj dla osób poszukujących kontaktu z nieskażoną przyrodą i pięknymi krajobrazami. Liczne jeziora, zielone lasy i pagórki tworzą niepowtarzalne widoki, które zapierają dech w piersiach. To doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek nad wodą i wędrówki malowniczymi szlakami turystycznymi.

Oprócz walorów przyrodniczych, Ostróda Co Zobaczyć może pochwalić się również wartymi uwagi zabytkami, świadczącymi o burzliwej historii i wielokulturowości tych ziem. Wśród nich na plan pierwszy wysuwa się zespół pałacowo-parkowy w Dąbrównie z neogotycką rezydencją i pięknymi ogrodami.

Ostróda Atrakcje w Okolicy to także gęsta sieć szlaków turystycznych przecinających najciekawsze miejsca regionu. Są wśród nich trasy piesze, rowerowe, kajakowe i konne. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkową zachętą jest możliwość skosztowania regionalnych specjałów kuchni warmińskiej, słynącej z obfitości świeżych produktów.

Biorąc pod uwagę wszystkie te atrakcje i walory, Okolice Ostródy Co warto zobaczyć to miejsce, które gorąco polecamy odwiedzić. Każdy turysta z pewnością znajdzie tu coś dla siebie i będzie zachwycony tym urokliwym rejonem pełnym niesamowitych atrakcji.

5 Podobnych Artykułów

  1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
  2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
  3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
  4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
  5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły