Komunikacja Miejska na Majorce - Transport Publiczny

Komunikacja Miejska na Majorce - Transport Publiczny
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska14.12.2023 | 6 min.

Komunikacja Majorca to kompleksowy system transportu publicznego, który umożliwia sprawne przemieszczanie się po całej wyspie. Składa się on z autobusów, pociągów, metra oraz promów, które zapewniają dogodny dojazd do najważniejszych atrakcji turystycznych. Dzięki rozwiniętej sieci połączeń, nawet osoby nieposiadające własnego samochodu mogą zwiedzić Majorcę i poznać jej piękne plaże, zabytki czy widoki.

Kluczowe wnioski:
 • Komunikacja miejska na Majorce umożliwia wygodne podróżowanie po całej wyspie
 • Obejmuje autobusy, pociągi, metro oraz promy pływające między wyspami
 • Dzięki sieci połączeń można dotrzeć do najważniejszych atrakcji turystycznych
 • Bilety i opłaty są na ogół niedrogie, a często też bardzo opłacalne
 • Warto korzystać z transportu publicznego, aby poznać Majorcę bez samochodu

Jak działa komunikacja miejska na Majorce

Komunikacja miejska na Majorce składa się z autobusów, pociągów, metra oraz promów. Tworzy rozbudowaną sieć połączeń obejmującą całą wyspę, dzięki czemu turyści mogą bez problemu przemieszczać się pomiędzy najważniejszymi atrakcjami. Kluczową rolę w tym systemie odgrywa stołeczna Palma, która jest największym węzłem komunikacyjnym.

Podstawę transportu publicznego stanowią autobusy i pociągi obsługiwane przez TIB. To one umożliwiają codzienne dojazdy mieszkańców do pracy i szkoły. Ale dla turystów najważniejsze są połączenia do miejsc atrakcyjnych turystycznie.

Autobusy

Na Majorce kursuje ponad 1000 autobusów na blisko 400 trasach. Pokonują one rocznie około 90 milionów kilometrów. To właśnie dzięki nim za stosunkowo niewielkie pieniądze można zwiedzić wyspę wzdłuż i wszerz.

Trasy autobusowe prowadzą do wszystkich większych miast i kurortów. Do najpopularniejszych zaliczyć można: Palma de Mallorca, Cala Millor, Port de Pollença, Alcúdia, Cala d’Or, Santa Ponça czy Magaluf.

Główne atrakcje Majorci dostępne komunikacją

Publiczny transport zbiorowy na Majorce umożliwia wygodny dojazd do większości atrakcji turystycznych. Wśród nich wymienić można m.in. najsłynniejsze plaże, ruiny antycznego miasta Pollentia, widokową latarnię morską czy Park Narodowy Serra de Tramuntana wpisany na listę UNESCO.

Niektóre z tych miejsc dostępne są wyłącznie dzięki połączeniom autobusowym i kolejowym. Dotyczy to przede wszystkim atrakcji położonych z dala od większych ośrodków miejskich i turystycznych. Na przykład wspomniana latarnia morska Far de Formentor znajduje się na krańcu półwyspu o tej samej nazwie.

Z kolei ruiny rzymskiego miasta Pollentia leżą niedaleko Alcúdii. Natomiast położone w górach wsie Valldemossa i Deià są dostępne wyłącznie dzięki publicznemu transportowi.

Wyspy

Komunikacja miejska na Majorce pozwala również na zwiedzanie mniejszych wysp, takich jak Cabrera, Dragonera czy Sa Conillera. Kursy promów i katamaranów umożliwiają wygodny transport na te wyspy śródziemnomorskie.

Czytaj więcej: Mrągowo - najlepsze atrakcje turystyczne

Bilety i opłaty w komunikacji miejskiej Majorca

Koszty przejazdów transportem publicznym na Majorce są stosunkowo nieduże. Oprócz biletów jednorazowych dostępne są również tańsze bilety czasowe lub trasowe. Ich ceny wyglądają następująco:

Bilet jednorazowy 2,50 euro
Bilet 10-przejazdowy 15 euro
Bilet 24-godzinny 6 euro
Bilet 48-godzinny 12 euro
Bilet 72-godzinny 18 euro

Bilety czasowe można kupić w kioskach, sklepach z pamiątkami oraz w automatach biletowych. Oprócz tego istnieją też specjalne oferty i zniżki dla dzieci, seniorów oraz osób niedowidzących.

Najpopularniejsze trasy autobusowe na wyspie

Komunikacja Miejska na Majorce - Transport Publiczny

Spośród setek połączeń autobusowych na uwagę zasługują te trasy, które prowadzą do głównych atrakcji turystycznych. Wśród nich wymienić można:

 • Autobus z Palma de Mallorca do plaży Es Trenc - długość trasy to około 2 godzin
 • Autobus z Port de Pollença do Cap de Formentor - trasa w jedną stronę zajmuje około 50 minut

Kolejne popularne kierunki podróży autobusami to: Park Narodowy Serra de Tramuntana, jaskinie Drach, latarnia morska Far de Formentor, zatoka Cala de Sa Calobra czy też antyczne ruiny miasta Pollentia.

Autobusy regularnie odjeżdżają ze wszystkich większych miast. Dzięki temu w wygodny sposób można zorganizować wycieczkę w dowolne miejsce na Majorce.

Korzystanie z pociągów i metra na Majorce

Oprócz autobusów, komunikacja publiczna na Majorce obejmuje również pociągi i metro. Są one szczególnie przydatne w podróżach pomiędzy Palma de Mallorca a innymi większymi miastami na wyspie.

Pociągi kursują na czterech głównych trasach: z Palmy do Sa Pobla, Manacor, Inca oraz do Lluchmajor. Podróżując nimi można szybko i wygodnie przemieścić się po wschodniej i centralnej części wyspy.

Natomiast metro obsługuje przede wszystkim stołeczną Palma de Mallorca. Jego jedyna linia łączy dworzec kolejowy Estacio Intermodal z Uniwersytetem Balearskim na obrzeżach miasta. Ruch pociągów odbywa się co 15 minut w godzinach szczytu.

Bezproblemowe poruszanie się po Palma de Mallorca

W samej stolicy Majorki komunikacja publiczna działa wzorowo. Gęsta sieć połączeń autobusowych i metrem zapewnia dogodny transport zarówno turystom, jak i mieszkańcom.

Wygodną opcją jest zakup biletu turystycznego na 48 lub 72 godziny, który umożliwia nieograniczoną liczbę przejazdów. Bilet można zeskanować przy każdym wejściu do autobusu lub pociągu, co eliminuje konieczność kupowania pojedynczych biletów.

Stołeczna komunikacja miejska zapewnia dojazd do najważniejszych atrakcji w Palma de Mallorca. Dotrzeć można m.in. do historycznej katedry La Seu, Pałacu Królewskiego Almudaina, zamku Bellver oraz promenady wybrzeża.

Podsumowanie

Komunikacja na Majorce opiera się na sprawnie działającym systemie transportu publicznego. Komunikacja Miejska na Majorce obejmuje rozległą sieć połączeń autobusowych, kolejowych i promowych. Dzięki temu Majorka Transport Publiczny z powodzeniem obsługuje ruch turystyczny i codzienne dojazdy mieszkańców.

Największy węzeł przesiadkowy znajduje się w stołecznej Palma de Mallorca. To właśnie stąd odjeżdża większość autobusów i pociągów do najważniejszych atrakcji na całej wyspie. Sprawna Palma de Mallorca Komunikacja Miejska zapewnia szybkie połączenia w obrębie samego miasta.

Bilety i opłaty w transporcie publicznym są na Majorce niedrogie. Często korzystniejsze okazują się bilety czasowe niż pojedyncze przejazdy. Przy dłuższych pobytach warto je rozważyć.

Podsumowując, dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze, na Majorce bez problemu można poruszać się komunikacją zbiorową. Jest to wygodna i stosunkowa tania alternatywa dla wynajmu samochodu.

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Mapa Gór Sowich – Szczegółowa mapa Gór Sowich
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły