Co zobaczyć w Łebie i okolicach - atrakcje i miejsca warte odwiedzenia

Co zobaczyć w Łebie i okolicach - atrakcje i miejsca warte odwiedzenia
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 8 min.

Co zobaczyć w Łebie i okolicach to pytanie, które zadaje sobie wielu turystów planujących wypoczynek w tym malowniczym nadmorskim kurorcie. Łeba i okolice mają do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji - zarówno dla miłośników plażowania i aktywnego wypoczynku, jak i dla osób poszukujących bliskości z naturą czy interesujących zabytków.

Kluczowe wnioski:
 • Łeba słynie z pięknych, szerokich plaż i wydm, które zachwycają turystów.
 • W okolicach znajduje się Słowiński Park Narodowy, gdzie można podziwiać unikatową przyrodę.
 • Na zwiedzających czeka majestatyczna latarnia morska oraz XIX-wieczny kościół.
 • W okolicy jest wiele szlaków rowerowych i tras do uprawiania nordic walking.
 • Można skorzystać z rejsów, by popływać po morzu i zobaczyć foki.

Co zwiedzić w Łebie

Co zobaczyć w Łebie i okolicach - to pytanie zadaje sobie wielu turystów. Łeba to nie tylko piękne plaże i morze. Miasto i jego okolice mają do zaoferowania szereg ciekawych atrakcji turystycznych. Zarówno amatorzy plażowania i aktywnego wypoczynku, jak i poszukiwacze bliskości z naturą czy interesujących zabytków znajdą tu coś dla siebie.

W samym mieście Łebie koniecznie trzeba zobaczyć neogotycki kościół św. Mikołaja z XIX wieku. Spacerując po mieście warto zwrócić uwagę na charakterystyczną zabudowę - drewniane wille i pensjonaty w stylu tamtej epoki. Nieco dalej zobaczymy majestatyczną Czerwoną Latarnię Morską z 1865 r., która wraz z Białą Latarnią tworzyła niegdyś system ostrzegania statków przed mieliznami.

Spacer po porcie

Miłośnikom architektury, historii i spacerów polecamy wybrać się na przechadzkę w okolice portu. Tutaj czekają na nas: stara brama portowa, XIX-wieczne kamieniczki, a przede wszystkim piękne widoki na zatokę, jachty i łodzie. Można tu odpocząć na ławeczce, rozkoszując się widokami i morską bryzą.

Podczas zwiedzania koniecznie trzeba skosztować lokalnych specjałów - świeżych ryb, owoców morza, pysznych lodów. Wzdłuż nadmorskiego deptaka znajdziemy wiele knajpek i barów, gdzie można zjeść smaczny posiłek z widokiem na plażę.

Atrakcje turystyczne w okolicy

Oprócz samej Łeby, warto zobaczyć, co ciekawego mają do zaoferowania okolice. W odległości ok. 8 km znajduje się Słowiński Park Narodowy - dom dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Można tu podziwiać przepiękną, dziką przyrodę wydm i lasów sosnowych, a także wędrować wytyczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi.

Z parku wybierają się rejsy statkami, które umożliwiają podziwianie klifowych wybrzeży z morza. Rejsy pozwalają również obserwować foki, które chętnie odpoczywają na piaszczystych mieliznach Zatoki Puckiej.

Rejsy statkami po Zatoce Puckiej to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu i zarazem szansa na bliskie spotkania z tymi uroczymi zwierzętami.

Kolejnym ciekawym miejscem wartym odwiedzenia jest położona nieopodal Łeby Rąbka - dawna osada rybacka z XIX-wieczną zabudową. Podczas spaceru można zobaczyć m.in.: stary kościół, pozostałości dawnej przystani i spichlerzy, w których niegdyś przechowywano zapasy soli, będącej walutą ówczesnych rybaków.

Czytaj więcej: Rewa i okolice - atrakcje turystyczne i dla dzieci

Najlepsze plaże do odwiedzenia

Co zobaczyć w Łebie i okolicach - główną atrakcją tego miejsca są oczywiście słynne, piękne plaże ciągnące się wzdłuż wybrzeża. Te największe i najbardziej znane to:

 • Plaża Łebska - szeroka, piaszczysta, z łagodnym zejściem do morza;
 • Plaża Domki - doskonale zagospodarowana, z pomostem i placem zabaw dla dzieci;
 • Plaża Szlak Bursztynowy - naturalna, dzika, z pięknymi wydmami.

Każda z tych plaż jest inna i ma swój niepowtarzalny urok. Gwarantują one relaks na miękkim piasku, kąpiele w czystym Bałtyku i wspaniałe widoki.

Nie tylko leżakowanie

Nawet leniwi plażowicze nie będą się na plażach w Łebie i okolicach nudzić. Do dyspozycji mamy sprzęt wodny do wypożyczenia - rowerki, kajaki, skutery czy banana boat. Można także pograć w siatkówkę, badmintona lub frisbee. Czynne są bary, restauracje i punkty z lodami.

Najmłodsi będą bawić się świetnie w ogródkach z placami zabaw, które są integralną częścią infrastruktury plażowej. Starsze dzieci spodobają się sporty wodne - wakeboarding czy flyboarding.

Miejsca warte zobaczenia z dziećmi

Co zobaczyć w Łebie i okolicach - atrakcje i miejsca warte odwiedzenia

Co zwiedzić w Łebie i okolicach z dziećmi - dla najmłodszych turystów również jest tu sporo atrakcji. Dobrym miejscem na wycieczkę są Błękitne Łąki - kompleks stawów zlokalizowany na południe od Łeby. Można tu zażyć kąpieli w ciepłej wodzie, pojeździć na łódkach, zobaczyć muzeum owadów w Osadzie Żubrów.

Atrakcyjne dla rodzin są także rejsy statkami po morzu. Podczas rejsu najmłodsi pasażerowie w sposób bezpieczny i przyjemny mogą podziwiać foki, mewy i piękne krajobrazy wybrzeża.

Park rozrywki Energylandia Zjeżdżalnie, karuzele i inne atrakcje dla dzieci
Park Dinozaurów Modele dinozaurów w skali 1:1

Inną propozycją są pobliskie parki rozrywki - Energylandia i Park Dinozaurów. Dzieciaki będą zachwycone rollercoasterami, zjeżdżalniami wodnymi czy modelami dinozaurów w skali 1:1. To gwarancja świetnej zabawy dla całej rodziny.

Najciekawsze zabytki i pomniki

Łeba i okolice to nie tylko słońce, plaża i wypoczynek. Krajobrazy wybrzeża i liczne zabytki świadczą o burzliwej historii i ciężkiej pracy dawnych mieszkańców tych terenów - rybaków, piratów i latarników.

Do najciekawszych obiektów historycznych w okolicach Łeby należą:

 • Ruiny Kościoła św. Mikołaja w Rąbce - resztki świątyni pochodzącej z XV w.,
 • Majestatyczna Czerwona Latarnia Morska - symbol Łeby,
 • Pomniki przyrody - wyjątkowo okazałe drzewa objęte ochroną, np. cis pospolity w Wicku o obwodzie 460 cm!

Ślady przeszłości można znaleźć dosłownie na każdym kroku. Spacerując wzdłuż wybrzeża i lasów natrafimy na liczne umocnienia z czasów II Wojny Światowej - fortyfikacje, schrony, stanowiska artylerii.

Warto poznać historię tych ziem, by docenić wyjątkowy, regionalny charakter Łeby. Elementy kulturowe i historyczne splotły się tu z dziką przyrodą Północy, tworząc zupełnie wyjątkowy klimat.

Wyjątkowa przyroda Parku Krajobrazowego

Łeba i cały Mierzeja Łebska leżą na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje on pas wybrzeża od Władysławowa aż po Kąty Rybackie na zachodzie. To fascynujący obszar wydm, jezior, lasów, łąk i torfowisk.

Park Krajobrazowy chroni cenne siedliska takich gatunków jak: sieweczka obrożna i sutkowiec wspaniały. Można tu spotkać również żurawie, stada dzikich gęsi i łabędzi oraz bobra europejskiego - największego europejskiego gryzonia.

Spacerując oznakowanymi szlakami pieszymi i rowerowymi, można podziwiać niesamowite piękno przyrody, posłuchać śpiewu ptaków i poczuć prawdziwy relaks. Kontakt z naturą, urokliwe krajobrazy i czyste, morskie powietrze to główne walory Łeby i okolic.

Łeba i sąsiadujące z nią tereny to nie tylko plaża i morze. Zwiedzając tę okolicę warto chłonąć lokalny klimat, tradycję i historię tych ziem. Pozostaje mieć nadzieję, że mimo rosnącej popularności wśród turystów - Łebie uda się zachować swoją magiczną, nadmorską atmosferę.

Podsumowanie

Co zobaczyć w Łebie i okolicach? Jakie atrakcje czekają na turystów? Przeczytajcie, aby poznać najciekawsze miejsca i rzeczy do zrobienia na wakacjach w tym malowniczym, nadmorskim kurorcie. Dowiecie się o najlepszych plażach w Łebie i niezwykłych zabytkach w pobliżu. Znajdziecie inspiracje na wycieczki z dziećmi i aktywny wypoczynek blisko natury. A może skusicie się na rejs statkiem po morzu?

Jeśli zastanawiacie się co zwiedzić w Łebie i okolicach - ten artykuł dostarczy Wam wielu cennych wskazówek. Poznacie najciekawsze miejsca oraz atrakcje turystyczne, zarówno w samym kurorcie, jak i poza nim - w pobliskim Słowińskim Parku Narodowym czy uroczej wiosce rybackiej Rąbka. Dowiecie się również o wyjątkowej przyrodzie chronionej w Nadmorskim Parku Krajobrazowym rozciągającym się wzdłuż wybrzeża Bałtyku między Władysławowem a Kątami Rybackimi.

Z pewnością Łeba i okolice mają wiele do zaoferowania. Piękne, szerokie plaże zachęcają do spacerów i leniwego leżakowania. Liczne pomniki przyrody, zabytki i fortyfikacje opowiadają o burzliwej historii tych ziem. A Słowiński Park Narodowy kryje skarby dzikiej przyrody Północy - bory sosnowe, torfowiska, wydmy. Jest więc co podziwiać i gdzie spacerować zarówno latem, jak i poza sezonem!

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł zainspiruje Was do odwiedzenia Łeby i pobliskich miejscowości. Jesteśmy przekonani, że każdy - zarówno miłośnicy plażowania, fani aktywnego wypoczynku, poszukiwacze dzikiej przyrody czy zwolennicy zwiedzania - znajdzie tu coś dla siebie. Serdecznie zachęcamy do odkrywania uroków polskiego wybrzeża Bałtyku!

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły