Atrakcje Ziemi Kłodzkiej - Kłodzko i okolice

Atrakcje Ziemi Kłodzkiej - Kłodzko i okolice
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska15.12.2023 | 8 min.

Ziemia Kłodzka atrakcje to region pełen niezwykłych miejsc i krajobrazów, które zachwycą każdego. Malownicze wzgórza, górskie szlaki, zamki i twierdze to tylko niektóre z licznych atrakcji, jakie oferują Kłodzko i jego okolice. Wytchnienie od miejskiego zgiełku znajdziesz tutaj na wyciągnięcie ręki - wędrówki piesze, rowerowe czy kajakowe pozwolą Ci podziwiać piękno tutejszej przyrody i zapomnieć o codziennych troskach.

Kluczowe wnioski:
 • Malownicze krajobrazy oraz liczne zabytki to główne atrakcje regionu
 • Idealne miejsce na aktywny wypoczynek - wędrówki piesze, rowerowe, spływy kajakowe
 • Wytchnienie od miejskiego zgiełku oraz codziennych trosk
 • Atrakcje zarówno dla miłośników historii, jak i aktywnego stylu życia
 • Miejsce przyjazne zarówno dla singli, par, jak i rodzin z dziećmi

Zabytki Ziemi Kłodzkiej

Ziemia Kłodzka słynie z licznych cennych zabytków architektury, świadczących o burzliwej historii tych terenów. Najcenniejsze obiekty wpisane są nawet na listę UNESCO. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim Twierdzę w Kłodzku - monumentalny zespół fortyfikacji górujący nad miastem. To jedna z najlepiej zachowanych twierdz europejskich z XVII-XVIII wieku.

Innym perełką jest Stara Kopalnia w Nowej Rudzie - dawna kopalnia uranu, którą można zwiedzać jak podziemne muzeum górnictwa. Niezwykłe wrażenie robi też kościół Pokoju w Świdnicy, wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO. Z kolei Międzygórze słynie ze średniowiecznego kościoła św. Piotra i Pawła z bogatym wyposażeniem wnętrza.

Oprócz sakralnych zabytków, na Ziemi Kłodzkiej zobaczymy też świetnie zachowane zamki i pałace. Warto wybrać się m.in. do Zamku Grodno, Zamku Homole czy Zamku w Karłowie. Każdy kryje swoją tajemnicę i legendę z przeszłości.

Szlak Zamków Piastowskich

Aby poznać najciekawsze zamki w regionie, warto wybrać się w podróż Szlakiem Zamków Piastowskich. Obejmuje on 5 średniowiecznych warowni w Kotlinie Kłodzkiej i jest doskonałym pomysłem na weekendowy wypad za miasto. Trasa prowadzi kolejno przez: Zamek Grodno, Zamek Homole, Zamek Karpień, Zamek w Dusznikach-Zdroju i Zamek Książ.

Malownicze krajobrazy okolic Kłodzka

Kłodzko leży w samym sercu Gór Stołowych, które słyną z malowniczych formacji skalnych, stromych ścian i wąwozów. To prawdziwa gratka dla miłośników turystyki górskiej. Błądząc po leśnych ostępach, co chwila napotykamy na niepowtarzalne widoki - labirynty skalne, przełomy rzek czy wodotryski. Najsłynniejszymi formacjami Kotliny Kłodzkiej są Błędne Skały oraz labirynt skalny w masywie Skalniaka.

Równie piękne są panoramy rozpościerające się ze szczytów górskich. Gorąco polecamy wejść na górę Śnieżnik lub Wielką Sowę, skąd rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki. A jeśli nie macie kondycji na górskie wyprawy, możecie podziwiać górskie krajobrazy z tarasów widokowych na Przełęczy Puchaczówka.

Rowerem po okolicy

Zamiast pieszych wędrówek polecamy również wycieczki rowerowe po Ziemi Kłodzkiej. W okolicach Kłodzka wytyczono mnóstwo tras rowerowych różnej trudności - od familijnych po bardziej wymagające. Przejedźcie Szlakiem Doliną Nysy Kłodzkiej albo dotrzyjcie aż do zamku w Karłowie lub na Przełęcz Okraj. Zobaczycie niesamowite miejsca!

Czytaj więcej: Atrakcje w okolicy Kołobrzegu - Ciekawe miejsca i atrakcje do zobaczenia

Szlaki turystyczne dla każdego

Ziemia Kłodzka to wymarzone miejsce dla amatorów turystyki pieszej. Mamy tu ponad 2600 km szlaków turystycznych, od bardzo łatwych po wymagające trasy górskie. Każdy więc znajdzie coś dla siebie - zarówno rodziny z dziećmi, jak i zaprawieni piechurzy.

Rekomendujemy przejście 2 najważniejszych szlaków turystycznych Kotliny Kłodzkiej:

 • Główny Szlak Sudecki imienia Mieczysława Orłowicza - 130 km trasa prowadząca przez największe atrakcje turystyczne regionu;
 • Sudecki Szlak Odrodzenia, którego patronką jest św. Kinga - 112 km od Złotego Stoku po Przełęcz Międzyleską.

Na pewno warto też wybrać któryś ze szlaków tematycznych, np. Szlak Zamków Piastowskich, Szlak Cysterski czy Szlak Dworów i Pałaców. Każdy poprowadzi nas przez największe atrakcje regionu i pozwoli poznać bogatą historię Ziemi Kłodzkiej.

Zamki i twierdze w regionie

Atrakcje Ziemi Kłodzkiej - Kłodzko i okolice

Ziemia Kłodzka oprócz pięknych krajobrazów może pochwalić się też licznymi ciekawymi budowlami obronnymi. Najważniejszą jest monumentalna Twierdza Kłodzka, wpisana nawet na listę Pomników Historii. To labirynt kazamat, bastionów i podziemnych korytarzy, w którym podczas zwiedzania można się na chwilę poczuć jak żołnierz sprzed wieków.

Z innych warowni warto wybrać się też na Zamek Homole - malowniczo położony na skale nad Bystrzycą. Jeszcze więcej wrażeń zapewni Zamek Karpień, usytuowany na szczycie góry z piękną panoramą okolicy. Miłośnikom historii gorąco polecamy również twierdzę Srebrna Góra - dawna średniowieczną warownię, przebudowaną później na nowoczesną fortecę.

Twierdza Kłodzka Zamek Homole
Zamek Karpień Twierdza Srebrna Góra

Aktywny wypoczynek na łonie natury

W okolicach Kłodzka nie musisz się nudzić nawet przez chwilę. To raj dla amatorów sportów i aktywnego wypoczynku na łonie natury. Wybierz się na pieszą lub rowerową wycieczkę po górskich szlakach, popłyń kajakiem malowniczą doliną Nysy Kłodzkiej albo skorzystaj z licznych ośrodków narciarskich i stoków w okolicy.

Ziemia Kłodzka to też świetne warunki do uprawiania paralotniarstwa, lotniarstwa i szybownictwa. Miłośnicy mocnych wrażeń koniecznie muszą zjechać na linie na Górę Igliczną albo przeskoczyć przez wąwóz na bungee. To atrakcje, które zapamiętacie do końca życia!

Uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej

W regionie znajdziemy aż 9 uzdrowisk, które specjalizują się m.in. w leczeniu schorzeń narządów ruchu, układu krążenia czy górnych dróg oddechowych. To między innymi: Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój, Lądek Zdrój czy Długopole Zdrój. Warto więc skorzystać z dobrodziejstw tutejszych wód mineralnych i zabiegów, które poprawią nasze zdrowie.

Najlepszym miejscem do aktywnego wypoczynku w tej części Sudetów są niewątpliwie okolice Kłodzka. Raj dla wielbicieli sportów i rekreacji na świeżym powietrzu!

Atrakcje dla rodzin z dziećmi

Ziemia Kłodzka to nie tylko górskie wędrówki, ale również mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi. W okolicach Kłodzka znajdziemy kilkanaście parków linowych i krain zabaw dla najmłodszych - w Międzygórzu, Polanicy, Bystrzycy Kłodzkiej czy Kudowie-Zdroju. Dzieci uwielbiają także pływanie statkiem po Jeziorze Bystrzyckim lub zjazdy gokartami.

specjalnie dla rodzin przygotowano również szereg tras turystycznych, m.in.:

 • ścieżkę edukacyjną "Wędrówka do krainy Piaskowego Dinozaura" - szlak wiedzie do wąwozu z piaskowcowymi formacjami przypominającymi dinozaury;
 • bajkowy "Szlak Zbójecki" z 15 przystankami, na których dzieci poznają historie i legendy Ziemi Kłodzkiej.

Jest więc co robić zarówno na jednodniowych wycieczkach, jak i na dłuższych wakacjach z dziećmi w okolicach Kłodzka!

Podsumowanie

Kłodzko i okolice to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych. Mnóstwo zabytków, malowniczych szlaków górskich i możliwości spędzenia czasu na łonie natury - każdy znajdzie coś dla siebie. Bogactwo przyrodniczo-kulturowe Ziemi Kłodzkiej pozwoli wcielić w życie wszystkie turystyczne marzenia i pasje. Atrakcje w Kotlinie Kłodzkiej to raj zarówno dla piechurów, rowerzystów, jak i rodzin z dziećmi.

Ziemia Kłodzka zapewnia niezapomniane wrażenia estetyczne - wspaniałe widoki górskich szczytów i malowniczych przełomów rzecznych na pewno Was zachwycą. To również gratka dla miłośników historii i architektury - liczne zamki, pałace i sanktuaria. A wszystko to w otoczeniu dziewiczej przyrody, z dala od miejskiego zgiełku. Kłodzko i okolice to po prostu wymarzone miejsce na wypoczynek dla ciała i ducha.

Fani aktywnej turystyki docenią mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych, a także możliwości uprawiania paralotniarstwa czy spływów kajakowych. Z kolei dla rodzin przygotowano specjalne atrakcje - parki linowe, ścieżki edukacyjne czy rejsy statkiem. Nuda nie grozi nikomu. Atrakcje Ziemi Kłodzkiej to prawdziwy raj dla turystów - każdy znajdzie coś dla siebie!

Reasumując, jeśli kochasz górskie wędrówki, zabytki architektury i aktywny wypoczynek na łonie natury, koniecznie odwiedź Kłodzko i okolice. Gwarantujemy, że będą to niezapomniane chwile pełne pozytywnych wrażeń. Mnóstwo atrakcji w Kotlinie Kłodzkiej czeka właśnie na Ciebie!

5 Podobnych Artykułów

 1. Gdańsk pensjonaty z wyżywieniem - najlepsze noclegi blisko morza
 2. Atrakcje turystyczne w Rewie i okolicach - Co warto zobaczyć
 3. Hostel Bielsko-Biała - komfortowe noclegi w centrum
 4. Najlepsze Atrakcje Londynu i Mapa Zwiedzania
 5. Co zabrać ze sobą podczas podróży do Grecji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wiktoria Kowalska
Wiktoria Kowalska
Ekologia i ochrona przyrody to moje największe pasje. Popularyzuję wiedzę o zagrożonych gatunkach roślin i zwierząt. Uczulam też na problem zaśmiecania środowiska naturalnego plastikiem i emisji spalin. Zabieram czytelników w podróż po najciekawszych rezerwatach przyrody w Polsce.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły